odvážný kousek

Český freediver chce světový rekord: 80 metrů pod ledem a bez neoprenu

David Chmátal
David Chmátal
22.2. 2021 21:23
Téma:

David Vencl si vytyčil nebezpečný cíl. Pod ledem, na jeden nádech a bez ploutví či neoprenu chce uplavat 80 metrů, čímž by zlomil 8 let nepřekonaný světový rekord.

O zapsání do Guinnessovy knihy rekordů se český freediver pokusí v úterý 23. února v zatopeném lomu Vápenka u Teplic, kde s týmem již několik týdnů pracuje na správné tloušťce ledu (minimálně 30 cm), aby mohl být pokus uznán.

 

V ledové vodě ho bez neoprenu, čepice i závaží čeká vzdálenost 80 metrů od díry k díře. Tu by měl absolvovat kolem jedné a tři čtvrtě minuty a 250 centimetrů pod ledem. V případě úspěchu o 3,8 metrů překoná stávající rekord z roku 2013, který drží Dán Stig Severinsen.
 

O podobný kousek se nedávno úspěšně pokusila Jekatěrina Nekrasová. Ta uplavala dokonce 85 metrů, ale do Guinnessovy knihy rekordů zapsána nebyla, neboť plavbu absolvovala s čepicí a se závažím.


Zkušený plavec, který má na kontě například páté místo z mistrovství světa i páté místo z mistrovství Evropy ve volném potápění, na nebezpečný kousek trénuje od října, ale ne zrovna v ideálních podmínkách. Bazény jsou zavřené, a tak trénuje doma nebo v jezeře Barbora.
 

"Zadržuju dech, dělám u toho dřepy nebo simuluju pohyby plavání. A taky se hodně otužuju doma v sudu nebo v ledové vodě na Barboře. Také jsem měl suchou přípravu. Běhal jsem a posiloval," popisoval přípravu pro Nova Sport Vencl, který již čtyři měsíce nebyl v bazénu.


Ačkoli ho čeká přes minutu a půl v ledové vodě, chlad není největší nebezpečí. 


"Plavat v ledové vodě na nádech mě neuvádí do stresové situace. To, že je nade mnou led, je podobné, jako když se potopím do 80 metrů. To je velmi podobné, také musím doplavat až nahoru a nemůžu se vynořit kdykoli uprostřed ponoru. Takže za mě nejnebezpečnější je ztráta orientace,"
vysvětloval Vencl. 


Při pokusu ho bude jistit šest profesionálních potápěčů a ve vodě ho povede natažené lano v hloubce 3 metrů. Pro případ nouze bude po cestě několik děr.

 

O rekord se pokusí v úterý ve 12:00 a celou akci bude přenášet na sociálních sítích.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ranní sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL: Minnesota Wild - Vegas Golden Knights

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   ATP Tour 250

   12:35

   ATP Tour 250: Qatar ExxonMobil Open

   14:05

   Překvapení evropského fotbalu (1)

 • Nova Sport 2

  • NHL: Vancouver Canucks - Montreal Canadiens

   04:05 06:45
   09:00

   ATP Tour 250

   10:30

   LAAX Open

   11:00

   NHL: Vancouver Canucks - Montreal Canadiens

   12:40

   FIA - Pure Motorsport

   13:10

   Fotbal: Sportovní originály - Radoslav Látal

Celý program