odvážný kousek

Český freediver chce světový rekord: 80 metrů pod ledem a bez neoprenu

David Chmátal
David Chmátal
22.2. 2021 21:23
Téma:

David Vencl si vytyčil nebezpečný cíl. Pod ledem, na jeden nádech a bez ploutví či neoprenu chce uplavat 80 metrů, čímž by zlomil 8 let nepřekonaný světový rekord.

O zapsání do Guinnessovy knihy rekordů se český freediver pokusí v úterý 23. února v zatopeném lomu Vápenka u Teplic, kde s týmem již několik týdnů pracuje na správné tloušťce ledu (minimálně 30 cm), aby mohl být pokus uznán.

 

V ledové vodě ho bez neoprenu, čepice i závaží čeká vzdálenost 80 metrů od díry k díře. Tu by měl absolvovat kolem jedné a tři čtvrtě minuty a 250 centimetrů pod ledem. V případě úspěchu o 3,8 metrů překoná stávající rekord z roku 2013, který drží Dán Stig Severinsen.
 

O podobný kousek se nedávno úspěšně pokusila Jekatěrina Nekrasová. Ta uplavala dokonce 85 metrů, ale do Guinnessovy knihy rekordů zapsána nebyla, neboť plavbu absolvovala s čepicí a se závažím.


Zkušený plavec, který má na kontě například páté místo z mistrovství světa i páté místo z mistrovství Evropy ve volném potápění, na nebezpečný kousek trénuje od října, ale ne zrovna v ideálních podmínkách. Bazény jsou zavřené, a tak trénuje doma nebo v jezeře Barbora.
 

"Zadržuju dech, dělám u toho dřepy nebo simuluju pohyby plavání. A taky se hodně otužuju doma v sudu nebo v ledové vodě na Barboře. Také jsem měl suchou přípravu. Běhal jsem a posiloval," popisoval přípravu pro Nova Sport Vencl, který již čtyři měsíce nebyl v bazénu.


Ačkoli ho čeká přes minutu a půl v ledové vodě, chlad není největší nebezpečí. 


"Plavat v ledové vodě na nádech mě neuvádí do stresové situace. To, že je nade mnou led, je podobné, jako když se potopím do 80 metrů. To je velmi podobné, také musím doplavat až nahoru a nemůžu se vynořit kdykoli uprostřed ponoru. Takže za mě nejnebezpečnější je ztráta orientace,"
vysvětloval Vencl. 


Při pokusu ho bude jistit šest profesionálních potápěčů a ve vodě ho povede natažené lano v hloubce 3 metrů. Pro případ nouze bude po cestě několik děr.

 

O rekord se pokusí v úterý ve 12:00 a celou akci bude přenášet na sociálních sítích.

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • WorldSBK - Dutch Round (2. závod)

   13:50 14:50
   14:50

   Filip Řeháček: Cesta do MS motocyklů (1)

   15:05

   WorldSSP300 - Dutch Round (2. závod)

   16:00

   Fotbal: Orlando City SC - Philadelphia Union

   17:45

   KSW 62: Kołecki vs. Szostak

   20:00

   Hokej: Connor McDavid - Fenomén

 • Nova Sport 2

  • RunTour - Praha

   14:45 15:00
   15:00

   Fotbal: Trenčín - Zlaté Moravce

   16:45

   Behaj lesmi - Děvín

   17:00

   Paddleboards - History, Legacy and Best Moments

   17:30

   Line & Air - with Geraldine Fasnacht

   18:00

   Fotbal: FC Dallas - Los Angeles Galaxy

Celý program