mistrovství světa

Basketbalová senzace: Češi porazili Turecko a na MS postupují!

Blake Schilb a Tomáš Satoranský
Zdroj: ČBF/Václav Mudra

Čeští basketbalisté se na mistrovství světa postarali o prvotřídní senzaci. V rozhodujícím utkání o postup ze základní skupiny porazili Turecko 91:76. V další fázi turnaje je čeká v osmifinálové skupině duel s Brazílií.

Češi nezačali dobře, ale pětibodovou ztrátu brzy stáhli a na konci první čtvrtiny šli do šestibodového náskoku. Střelecky se dařilo zejména Patrikovi Audovi, který naskakoval do zápasu jako střídající hráč.

Do konce první půle dál Češi kontrolovali skóre, hráli takticky a hlavně se začalo dařit pivotovi Ondřejovi Balvínovi. Ten zejména v souhře se Satoranským dával důležité body a pod košem sbíral téměř všechny doskoky.

Ve druhé půli se sice Turkům dvakrát povedlo vyrovnat, do vedení je ale Češi nepustili. Dařilo se eliminovat nejlepšího hráče soupeře Ersana Ilyasovu, který ve finále nastřílel jen 6 bodů. Turky táhl hlavně Osman a trojkami Korkmaz, jenže s blížícím se závěrem utkání i on přišel o přesnou mušku.

Závěrečnou čtvrtinu Češi dohráli skvěle takticky a nakonec proti frustrovanému soupeři navýšili skóre na rozdíl 15 bodů.

„Asi to byl můj nejlepší zápas, a to i kvůli tomu, jakou to mělo váhu,“ přiznal po utkání pivot a hrdina zápasu Ondřej Balvín. „Turků jsme se nelekli a věděli jsme že to pro ně bude zase jiný zápas než proti USA. Ale bylo v tom samozřejmě srdíčko. Dali jsme do toho, co jsme mohli,“ vyprávěl v emocích střelec 17 bodů.

Česká reprezentace postoupila mezi 16 nejlepších týmů světa a v osmifinálové skupině je jako první soupeř čeká Brazílie. Následně Satoranský a spol. nastoupí proti lepšímu z dvojice Řecko - Nový Zéland. Do výsledků osmifinálové skupiny už se Česku započítává prohra s výběrem USA.