mistrovství světa

Česká ženská štafeta dojela v desítce, závod ovládly Norky

česká běžkyně Kateřina Razýmová
Zdroj: Archiv Kateřina Razýmová
česká běžkyně Kateřina Razýmová
Skok Aleš
Aleš Skok
Aktualizováno 15:20
4.3. 2021 14:31

Česká štafeta žen ve složení v závodě na čtyřikrát pět kilometrů ve složení Razýmová, Nováková, Janatová a Hynčincová dojela na mistrovství světa na osmém místě, i když závod byl po prvním úseku výborně rozjetý. Závod suverénně ovládly Norky.

Celý závod rozjela na prvním úseku Kateřina Razýmová, která v klasickém úseku zajela naprosto skvěle! Pětikilometrový úsek zajela vůbec ze všech nejrychleji a předávala na první pozici.

 

"Takový průběh závodu jsem si přála. Ze začátku mi sice lyže tolik nejely, ale pak se zapracovaly a byly výborné do stoupání. Cítila jsem se dobře, chtěla jsem startovní pole roztrhat, což se mi podařilo. Když člověk jede na dobré pozici, tak mu to ještě dodává síly. Díky tomu jsem si spravila chuť po minulém závodu," prozradila Razýmová.

 

Štafetu od ní převzala Petra Nováková, která vedení neudržela a český tým se propadal. Nutno podotknout, že právě Nováková měla jedny z nejtěžších soupeřek.

 

 

Do třetího úseku, který už se jede volnou technikou, vystartovala Kateřina Janatová. Ta se neustále pohybovala mezi sedmou až devátou příčkou, na které také nakonec předávala.

 

Poslední úsek patřil Petře Hynčicové, která zabojovala a dokázala v závěrečné části předjet ještě štafetu Kanady. Český tým tak dovezla do cíle na osmé pozici se ztrátou tří minut a čtyř sekund.

 

"Šla jsem do toho s cílem předjet Kanaďanku a pokusit se dotáhnout i na další štafety. Švýcarku jsem měla na dohled, ale ta půlminuta ztráty už byla příliš. S výsledkem dneska můžeme být spokojené. Kačka to rozjela skvěle a my ostatní jsme tam nechaly všechno, co jsme mohly," řekla po závodě Hynčicová.

 

 

Pro Češky jde o nejlepší výsledek na světovém šampionátu od roku 2007, kdy si v japonském Sapporu doběhly pro páté místo. "Jsem spokojený, konečně se nám podařilo opustit ta 11. místa. Jen je potřeba si přiznat, že dneska bylo možné jet i o sedmé místo, kdybychom se Švýcarkami vydrželi o trochu déle, ale i tak je 8. místo super," zhodnotil závod trenér Jan Franc.

 

Závod opanovaly norské závodnice. Rozhodující náskok vyjela na třetím úseku fenomenální Therese Johaugová. Norky zvítězili před Ruskami o 26 a půl sekundy. Třetí skončila štafeta Finska. Překvapením je až šesté místo Švédska. Tomu nevyšly první dva klasické úseky a vše zachraňovalo až v druhé polovině závodu.

 

Kateřině Razýmové letos na mistrovství světa nevyšel závod na deset kilometrů:

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • MotoGP - VC Portugalska (trénink Moto3)

   14:15 15:10
   15:10

   MotoGP - VC Portugalska (trénink MotoGP)

   16:10

   MotoGP - VC Portugalska (trénink Moto2)

   16:50

   Sestřih Evropské ligy UEFA (12)

   17:25

   NBA: Los Angeles Lakers - Boston Celtics

   19:30

   NHL News

 • Nova Sport 2

  • AS Řím - AFC Ajax

   13:00 14:45
   14:45

   Ragby: Itálie - Anglie

   16:25

   NHL: Dallas Stars - Columbus Blue Jackets

   18:05

   Házená: THW Kiel - Bergischer HC

   19:30

   Sestřih Evropské ligy UEFA (12)

   20:00

   Magazín NBA Action (17)

Celý program