nova sport play-off nhl

Česká paráda! Vítězství Dallasu zařídili Faksa s Hemským

Radek Faksa
Zdroj: NHL media

Hokejisté Dallasu úspěšně odstartovali do čtvrtfinálové série play-off NHL proti St. Louis. Stars vyhráli 2:1 a prakticky celé to zařídily české hvězdy. Radek Faksa na první gól přihrál a pět minut před koncem sám rozhodl, Hemský si připsal jednu asistenci.

Bluesmani v sedmizápasovém dramatu prvního kola vyřadili obhájce trofeje z Chicaga, v sérii proti Dallasu se ale první radovali právě Texasané. Po několika šancích na obou stranách se krátce před polovinou zápasu rozjel na branku Blues Klinberg, přenechal puk Hemskému a ten z mezikruží vypálil na Elliotta. Ten však jeho střelu vyrazil, na dorážku Roussela už ale neměl.

Gólman Elliott pak St. Louis několikrát podržel a jeho snahu odměnili spoluhráči v 52. minutě, kdy bombou zpoza kruhů vyrovnal Shattenkirk.

Prodloužení se ale nakonec nekonalo. Osud zápasu totiž vzali na svá bedra čeští hokejisté. Faksa nejprve přesně přihrál Hemskému, toho ale gólman St. Louis vychytal. Těsně za ním však dojížděl Faksa a ten už nedal brankáři soupeře šanci.

V San Jose se hrál dlouho vyrovnaný hokej, avšak bez gólového efektu. O první zápis do střeleckých statistik se postaral až v pětadvacáté minutě „Predátor“ Fisher. Jenže St. Louis mají ve svých řadách českého šikulu Tomáše Hertla. A ten na začátku třetího dějství přesně věděl, kam se má postavit a zblízka propasíroval puk za záda hostujícího gólmana.

Osm minut před koncem třetí třetiny si ukázkově se situací, kdy stanul sám před gólmanem, poradil Ward a Žraloci vedli. Už na 3:1 zvyšoval v 56. minutě Couture a zdálo se, že je hotovo. Jenže Nashvillu se vyplatila hra bez brankáře. Na začátku 59. minuty snížil na rozdíl jediné branky Johanssen.

Klec hostí ale ve snaze o vyrovnání nadále zůstala prázdná, což se tentokrát už nesešlo s kýženým efektem. Jen dvacet vteřin po kontaktním gólu zvýšil na 4:2 svým druhým střeleckým zápisem Couture. Dotáhnout dva góly za necelé dvě minuty už bylo na Nashville příliš velké sousto. Naopak devětačtyřicet vteřin před závěrečnou sirénou inkasoval z hole Wingelse popáté.