lov karet

Češi si před Q School věří. Gawlas vyplní čekání školou. Co Barney?

Adam Gawlas, David Rosí a Michal Šmejda
Zdroj: Profimedia/Facebook, koláž TN.cz
Adam Gawlas, David Rosí a Michal Šmejda.
Richard Wagner
Richard Wagner
Aktualizováno 9:14
22.1. 2021 8:58
Téma:

Pod pojmem lov karet si nutně nemusíme představit nahánění exotických želv, ale ve sportovním světě to znamená boj o vstupenku na profesionální okruh PDC, o níž budou chtít zabojovat i čeští šipkaři.

Nejvážnějším adeptem bude Adam Gawlas, ale odhodlanost nechybí ani dalším hráčům, kteří budou chtít napodobit loňský úspěch Karla Sedláčka, který si kartu vybojoval.

 

Talent Gawlas bude s Tomášem Ledlem a Jiřím Brejchou ve skupině A, kde budou také žhaví adepti jako Raymond van Barneveld či Nico Kurz. Toho si je vědom i David Rosí, který je rád za skupinu B.

 

"Myslím si, že naše skupina je o něco lehčí než áčko, ale pokud chce člověk vyhrát, nesmí se ohlížet na soupeře," říká.

 

Ten také hledá inspiraci u Zlého Káji. Jako ostatní vyzvídá, jak to na okruhu chodí a od české jedničky získal i hodně cennou radu. "Karel vždycky říká: Nehledět na to, jestli toho hráče znáš nebo ne, ale prostě ho zmastit."

 

Ve stejném pavouku bude s Rosím i Michal Šmejda. "Určitě si věřím, ale bude záležet na rozpoložení přímo na místě. Šipky hodně ovlivňuje nervozita."

 

 

V případě postupu do Final Stage bude mít výše citovaná dvojice výhodu v tom, že nebude muset čekat. To Gawlas bude mít tři dny pauzu.

 

"Spíš bych to chtěl hned dohrát a ne několik dní čekat a pak hrát. Uvidím, co tam budu při případném čekání dělat. Budeme zavření na hotelu, takže si s sebou asi vezmu notebook a dopoledne budu dělat školu a po online výuce si zatrénuji proti počítači," přemýšlí rodák z Návsí.

 

Zatímco Gawlas do Niedernhausenu poletí z Krakova letadlem, Rosí a Šmejda spoelčně s Karlem Papežíkem pojedou autem. 

 

To, že je na Q School vícenásobná česká účast, je pro hráče výhoda. "Určitě je lepší, když tam člověk není sám odříznutý od světa a má u sebe někoho, s kým si může popovídat a rozebrat zápas,” je si vědom Rosí.

 

A bonus je to i směrem k přípravě. "Už tam jedu počtvrté a veškerý volný čas po zápasech věnujeme tréninku. V tom je rozhodně lepší, že si můžeme s někým zahrát i mimo turnaj,” dodává.

 

 

Gawlas již tuto atmosféru zná z Grand Slamu, kde dokázal potrápit velké favority jako jsou Gary Anderson či Simon Whitlock.

 

"Grand Slam, kde hrajete jeden zápas za den, je něco jiného. Tady na Q School musíte podat parádní výkon v každém zápase a rozložit si sílu,” nachází rozdíl.

 

"Bude to těžké, ale když bude nejhůř, tak si na to vzpomenu a snad mi to pomůže,” věří juniorský vicemistr.

 

 

Velkým tématem bude návrat holandského šipkaře van Barnevelda, který bude chtít znovu získat profesionální kartu.

 

"Raymond má obrovskou výhodu, že se na okruhu pohybuje už několik let, takže ví, o co se bude hrát a ví, jaké velké nervy to jsou, když do toho v tu danou chvíli musí dát vše na maximum,” vypočítává Rosí.

 

Zároveň ale ví, že to pro něj nebude med. "Bude ale záležet na jeho rozpoložení. Když končil kariéru, tak šel celkem dolů. Pokud by narazil na někoho v dobré formě, tak si myslím, že by s ním mohl mít problém.”

 

 

A jaké by to bylo, kdyby se s ním čeští adepti setkali? Gawlas na něj může narazit již ve skupinovém pavouku.

 

"Pokud chce někdo vyhrát kartu, tak musí ukázat co nejlepší výkony. A to i proti takovému hráči. Nejde tedy tak o to, s kým budu hrát, ale spíš abych ukázal, co umím," věří si.

 

To Rosí se Šmejdou jej mohou potkat až ve Final Stage. "Nebude to mít snadné. Byla by to hodně těžká konfrontace a ať by to dopadlo jakkoliv, byl by to velký zážitek," říká Šmejda.

 

A v podobném duchu se vyjádřil i Rosí. "Pokud by se mi proti němu povedlo v případné druhé fázi nastoupit, tak bych se ho snažil porazit. Proti hráči takového jména cítím respekt, ale na čáře všechny respekty padají a hraje se o vítězství.”

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: Angers SCO - RC Lens

   14:45 16:30
   16:30

   Házená: THW Kiel - Füchse Berlin

   17:45

   NBA - akce měsíce

   17:55

   Basketbal: Türk Telekom - SIG Štrasburk

   19:50

   NHL News

   20:00

   Alaska or Bus’t - Mountain Bike

 • Nova Sport 2

  • NHL: San Jose Sharks - Colorado Avalanche

   14:45 16:30
   16:30

   Martin Michek - český rekordman Dakaru

   16:55

   Sportovní originály 180 s Michaelem van Gerwenem 2 Exkluzivní rozhovor s jedním z nejlepších šipkařů planety

   17:25

   Winter Games NZ - Obsidian Park Jam

   17:55

   Ligue 1 Preview (28)

   18:25

   Basketbal: ERA Nymburk - Brose Bamberg

Celý program