kvalifikace me

Češi vyhráli v Černé Hoře 3:0! Trefili se Souček, Masopust i Darida

Tomáš Souček

Čeští fotbalisté vyhráli v kvalifikačním utkání o EURO 2020 na hřišti Černé Hory 3:0. Národní tým se na začátku druhé půle dostal slepenými góly do dvoubrankového vedení. Na hlavičku Součka navázal pohotovou střelou Masopust. V závěru přidal pečeť vítězství z penalty Darida.

Český celek měl převážnou část první půle velkou převahu, nadějné příležitosti ale končily ještě před pokusem o střelu, neboť v zakončení nebyli svěřenci Jaroslava Šilhavého dostatečně přímočaří a razantní.

Největší šanci spálili Schick a Král po centru z pravé strany, kdy se pokoušeli trefit míč patičkou. Po 20 minutách tak začali hrozit domácí fotbalisté, kteří vyslali na Vaclíka dvě jedovaté střely. Nejdříve se z voleje opřel do míče Hocko a donutil Tomáše Vaclíka vytáhnout míč nad břevno. O deset minut později si naběhl do velkého vápna Mugosa a tváří v tvář českému brankáři naštěstí zvolil zakončení, které Vaclík vyřešil včasným vyběhnutím a reflexem pravé nohy.

Těsně před poločasovou přestávkou se Češi přece jen osmělili. Jankto napálil skákavý míč a donutil gólmana Petkoviče vyrazit míč na roh. Vzápětí napřáhl z hranice velkého vápna Darida, míč však jen orazítkoval břevno branky Černohorců.

Do druhé půle už nenastoupil zraněný stoper Marek Suchý, kterého vystřídal Jakub Brabec. Podstatné věci se ale děly před brankou domácích. Český tým těžil ze standardních situací, které se mu narozdíl od první půle dařilo proměňovat. První gól dal po centru Jakuba Jankta z pravé strany hlavou Tomáš Souček. A brzy poté se po rohovém kopu dostal k odraženému míči Lukáš Masopust a překonal brankáře Petkoviče podruhé.

Černohorci pak sice prostřídali sestavu, vytvořili si však už jen jednu nebezpečnou šanci. Boljevičovu střelu ale Vaclík jistě zkrotil ve svých rukavicích. Na druhé straně pak brankář Petkovič bravurně vyrazil krásný Daridův trestný kop. Darida se ale nakonec gólu také dočkal, když v nastaveném čase proměnil penaltu po faulu na Alexe Krále.

Ve druhém souběžně hraném utkání skupiny A vyhrála Anglie nad Kosovem 5:3, když Harry Kane navíc neproměnil penaltu. Český celek tak drží průběžné druhé místo s náskokem jednoho bodu na třetí Kosovo.

Kvalifikace EURO 2020:
Černá Hora - Česká Republika 0:3 (0:0)
Branky: 54. Souček, 58. Masopust, 90+4. Darida z penalty. ŽK: Radunović, Marušić - Jankto, Souček. Rozhodčí: Palabıyık – Eyisoy, Olguncan (Tur.).

Černá Hora: Petković – Marušić, Lagator, Tomašević, R. Radunović (73. Bećiraj) – Hočko, Vukčević (68. Bakić) – Boljević, Kosović (73. Savičevič), Vešović – Mugoša.
Česko: Vaclík – Coufal, Čelůstka, Suchý (46. Brabec), Bořil – Darida, T. Souček – Masopust (77. J. Kopic), Král, Jankto – Schick (90+2. Krmenčík).

• 09:00 09:05