další restrikce

Černý jestřáb ohrožen! Čelenky se zakazují, píše vedení Blackhawks

Ana Braga v podprsence Chicaga Blackhawks
Zdroj: Profimedia
Ana Braga v podprsence Chicaga Blackhawks
Tomáš Rambousek
Tomáš Rambousek
Publikováno 31. 7. 2020
Téma:
NHL

Silná názorová vlna, která v Americe cílí na veškeré projevy okolo rasismu, zaznamenala ve světě sportu další kontroverzi. Hokejový klub Chicago Blackhawks vyzval fanoušky, aby při zápasech svého oblíbeného týmu nefandili v indiánských čelenkách.

Poté, co politické situaci okolo rasismu, která v USA eskaluje v poslední dekádě, podlehli baseballoví Cleveland Indians i tradiční tým NFL Washington Redskins, přišlo prohlášení i od slavného klubu Chicago Blackhawks.


Kvůli tom, že „Černí jestřábi“ poukazují svým názvem na indiánské etnikum, vydalo vedení hokejového klubu zprávu svým fanouškům.


„Pokud se vrátí zápasy Blackhawks do domácí arény, bude zakázáno nosit čelenky,“ stojí v dopise příznivcům chicagského hokeje. Je zřejmé, že je to další ze série opatření, kterými se začaly řídit sportovní kluby, aby se vyvarovaly nepříjemného balancování při tématu rasismu.


Blackhawks ale téma obchází a vysvětluje důvody po svém. „Tyto symboly jsou posvátné, tradičně vyhrazené pro náčelníky, kteří si ve svém kmeni vydobyli velkou úctu. Neměly by tedy být zobecňovány a používány jako kostým či pro každodenní nošení,“ stojí ve výzvě. O podprsenkách s logem klubu, které tak ráda nosí slavná fanynka Ana Braga, řeč nebyla.


Tradiční logo ve kterém je vyobrazen indiánský náčelník Černý jestřáb zatím odolává. Je ale zřejmé, že i hokejové Chicago čeká boj o jeho zachování.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ranní sportovní noviny

   11:00 11:05
   11:05

   Házená: HSG Wetzlar - MT Melsungen

   12:30

   Magazín Evropské ligy (2)

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Fotbal: Philadelphia Union - Toronto FC

   14:50

   Element (425)

 • Nova Sport 2

  • Ligue 1 Highlights (8)

   10:45 11:40
   11:40

   Engadin Wind - Competition

   12:10

   UFC Unleashed (9)

   13:00

   UFC 254: Chabib vs. Gaethje

   15:35

   NHL: Stanley Cup 2020

   16:00

   Florbal: Nokian KrP - Oilers

Celý program