Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 4. 9. 2017
fotbal téma mezi fanoušky

Ceny lístků? Na Čechy měli Němci levněji, v Norsku je dráž!

Na zápas ČR - Německo vyprodáno nebylo
Zdroj: Profimedia

Zápas české reprezentace proti Německu v rámci fotbalové kvalifikace o mistrovství světa je sice už minulostí, mezi fanoušky se ale pořád diskutuje o cenách lístků. Ty totiž byly nastaveny podle řady z nich neúměrně vysoko.

Pokud jste chtěli jít fandit českému nároďáku do Edenu, museli jste sáhnout do peněženky minimálně pro 890 Kč za jednu vstupenku. Přesně tolik totiž stály lístky v nejnižší cenové kategorii. V těch dalších částka strmě stoupala a zastavila se až na hodnotě 2 890 Kč.
 

Že jsou ceny vysoké, si všimli i samotní reprezentanti. "Kolikrát, když jsem řekl lidem, kolik to stojí, tak už se mi nikdo neozval zpátky," poznamenal před novináři obránce Theo Gebre Selassie.
 

A i fanoušci na částky nevěřícně zírali. "Cena je nepochopitelně vysoká. To si svaz z fanoušků dělá dobrý den," napsal jeden z nich na sociální síti. A to byl ještě jeden ze slabších komentářů. Objevily se i takové, které hovořily o nechutném byznysu či o nenažraných šašcích.

"Ceny lístků jdou na návrh marketingové Fotbalové asociace, to je STES, a schvaluje výkonný výbor," uvedl pro Nova Sport ředitel oddělení komunikace Fotbalové asociace ČR Michal Jurman. „Problematika určování cenové hladiny vstupenek není jednoduchá. Ale myslím, že v kontextu toho, o jakého šlo soupeře, a v jaké cenové relaci se pohybují ceny lístků na kulturní akce, nejnižší hladina nebyla mimořádně vychýlená," řekl k celé pro novinky.cz věci ředitel společnosti STES Martin Malík.
 

Ještě se ale podívejme na čísla, která ukazují, kolik peněz stály vstupenky na domácí zápas s Němci fanoušky na stadionech soupeřů ve skupině. Například v Ázerbájdžánu se na fotbal podívali fanoušci už za pár korun, nejnižší cena totiž byla podle tamních zdrojů 2 manaty (AZN). A to je, věřte nevěřte kolem pětadvaceti korun. První kategorie pak byla k sehnání zhruba za desetinásobek. Jen pro srovnání, průměrný plat v ázerbájdžánské metropoli Baku je v přepočtu necelých 15 tisíc korun.

Ceny lístků na zápas Ázerbájdžán - Německo

1. kategorie 19 AZN (cca 26 Kč)
2. kategorie 14 AZN
3. kategorie 9 AZN
4. kategorie 5 AZN
5. kategorie 2 AZN
VIP 50 AZN

 

Naopak v Norsku vyjde fotbal draho. Pokud chcete navštívit reprezentační zápas, musíte sáhnout nejméně pro obnos okolo 120 eur.
 

Zmíněný Gebre Selassie si na živobytí vydělává v německé bundeslize a právě proti svým západním sousedům se česká reprezentace představila. V tomto kvalifikačním cyklu už podruhé. Poprvé se tak stalo loni v říjnu, kdy se hrálo v Hamburku. A za kolik jste se tenkrát mohli na zápas podívat?
 

Za méně peněz než do Vršovic. Němci tehdy nastavili cenovou hladinu od 25 do 100 eur. Což i s přihlédnutím k tehdejšímu kursu eura, který byl vyšší než ten současný, znamená v přepočtu od necelých sedmi stovek do cca 2 700 Kč. Kapacita stadionu na utkání byla 51 299 diváků. A byla do posledního místečka vyprodaná.

Ceny lístků na Německo - ČR

Nejlevnější vstupenky 25 eur
Nejdražší vstupenky 100 eur

 

A mívají pravidelně vyprodáno. Už deset let se nestalo, aby německá fotbalová reprezentace nehrála před vyprodaným hledištěm. To v Edenu prázdná místa byla. Bylo jich nakonec "jen" pár stovek, počet diváků se vyšplhal těsně nad hranici 18 tisíc. Ale když už ne na českou repre, neměl by na obhájce světového titulu stadion praskat ve švech?


Na druhou stranu je ale spravedlivé se podívat i do svědomí fanoušků. Český národní tým třeba právě proti Norsku už hrál a lístky se daly oficiálně sehnat už od dvou stovek. Těsné výhře 2:1 ale tenkrát v jednadvacetitisícovém Edenu přihlíželo necelých 16 a půl tisíce lidí.

msl TN.cz