Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 7.7. 2017 10:44
video prostě rebel

Cavendish prosí o milost. Ale zapomíná na oběti, které sejmul

Mark Cavendish
Zdroj: Profimedia
Mark Cavendish

Kluci už si to vyříkali, ale Tour už se dojede bez nich. Přesto pachuť takové malé křivdy a pocit, že slavný závod je ochuzen o báječné koření v podobě šou Petera Sagana zůstává. A Mark Cavendish? Ještě ho bolí lopatka a prosí všechny, aby už dojezd ve Vittelu neřešili.

Resumé po dojezdu úterní etapy šokovalo celý svět. Pádů ve finiších na slavných závodech bývá dosti, ale diskvalifikace? To se jen tak nevidí. Posledním takto vyřazeným cyklistou na věhlasném klání byl Mark Renshaw, který v roce 2010 svými manévry připravil cestu k vítěznému dojezdu komu jinému než Marku Cavendishovi.

Mark Cavendish
Zdroj: Profimedia

Australský specialista na dojezdy etap tehdy třikrát hlavou atakoval Juliana Deana a po jeho nebezpečném incidentu nemohl svůj spurt rozjet Tyler Farrar. Slavil Cavendish, který kontroverzně slízl všechnu smetanu.


Jenže Mark Cavendish, odkojený dráhou má těch kontroverzních momentů přece jen na svém kontě víc. Dnes sice prosí, aby fanoušci cyklistiky už neřešili jeho střet se Saganem a nevyhrožovali mu. Jenže jeho typický finiš, kdy rozkývá své tělo skoro přes půlku silnice provokuje. Zná ho díky tomu kdekdo. A samozřejmě to občas někdo i odskáče.


 
V roce 2013 si Holanďan Tom Veelers odnesl z dojezdu 10. etapy do Saint Malo rozříznuté koleno a dost odřenin. Přitom už nespurtoval. Odvedl svou práci pro Marcela Kittela a propadal se peletonem. "Cavendish se snažil natlačit vlevo, nejspíš ve snaze Marcela následovat. Dotkl se mých řídítek a shodil mě z kola," popsal Veelers. Jezdec stáje Agros-Shimano volal po diskvalifikaci Brita, jury ale nechala dojezd bez postihů a Cavendish slavil třetí místo na bedně. Když pak odpovídal na otázky novinářů, jednomu z nich sebral mikrofon, protože ho štvaly dotazy na to, zda cítí vinu.


O rok později se o Cavendishovi mluvilo znovu. Tour zovna začínala na Britských ostrovech a při dojezdu ve městě Harrogate, v rodišti Cavendishovy matky došla na další kontroverzní moment.

Mark chtěl opravdu hodně vyhrát, ale ve finiši ho zavřeli. Zvolil tak drsný způsob, jak se dostat z kleští. Najel do Simona Gerranse, který souboj neustál, oba pak skončili na asfaltu. Cavendish odstoupil kvůli zranění ramene. Ani tady se ale neřešila diskvalifikace.


O Cavendishových kouscích se ale přesvědčili i diváci v olympijském Riu, kde tenhle fenomén zkusil opět štěstí na dráze a v závodu omnia dosti zákeřně sestřelil Park Sang-Hoona. Korejský reprezentant sebou nakonec strhl i pozdějšího vítěze Eliu Vivianiho. Cavendish ale vyvázl bez postihu a nakonec si na krk pověsil stříbro.

 
Cavendish toho má na triku prostě dost a i když po dojezdu ve Vittelu měl strach o své zdraví, tak slyší kritiku ze všech stran. Vlastně i ten pád po souboji se Saganem si zavinil tak trochu sám...


Letos slavnou Tour Cavendish nedokončí, ale dá se předpokládat, že se ještě vrátí. Vyhrál totiž na slavném klání už 30 etap a jen 4 mu chybí na rekord Eddyho Merckxe. To Sagan zatím stihl jen osm etapových vavřínů. Hned pětkrát ale získal zelený dres nejaktivnějšího jezdce.

ram TN.cz