Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 29. 4. 2017
IndyCar kvalifikace

Castroneves ve Phoenixu doslova létal, překonal i rekord dráhy

Hélio Castroneves ve Phoenixu
Zdroj: Profimedia
Hélio Castroneves ve Phoenixu

Brazilec Hélio Castroneves odstartuje do závodu IndyCar Series ve Phoenixu z pole position. Oblíbený Brazilec si připsal letos už svůj druhý kvalifikační triumf. Ve Phoenixu se z vítězství v kvalifikaci radoval už vloni. Přímý přenos závodu začíná v neděli v 3:15 ráno na programu Nova Sport 2.

Pro Castronevese to byla už 49. pole position v kariéře v IndyCar. V historických tabulkách se dotáhl na třetí místo, které zatím patřilo Bobbymu Unserovi. Ve Phoenixu při tom o dvě desetiny pokořil rekord mílového oválu, který stanovil sám v loňské kvalifikaci.

 

Jedno kolo obkoužil za 18 sekund a 8701 desetitisícin. Piloti IndyCar se kvalifikují na základě součtu časů dvou po sobě jdoucích letmých kol. Castronevesův výsledný čas byl 37,7538. Mílový ovál obletěl průměrnou rychlostí 313,7 km/h!

 

"Řeknu vám, bylo to skvělé! Skvělá práce celého týmu, auto bylo opravdu rychlé. Vždycky říkám, že je to díky mým stájovým kolegům, jsou ti nejlepší. Všichni se navzájem motivujeme. Jsem rád, že číslo 3 (Castronevesovo startovní číslo, pozn. red.) tentokrát vyhrálo,“ řekl Castroneves po vítězné kvalifikaci.

 

 

Ta byla pro jeho tým Penske opravdu podařená. Všichni čtyři piloti se kvalifikovali do první pětky. Jediným vetřelcem, který rozdělil piloty týmu Penske, byl JR Hildebrand, který se do kokpitu vrátil poté, co kvůli zlomenině zápěstí, kterou utrpěl v Long Beach, musel vynechat předchozí závod na okruhu Barber Motorsports Park.

 

Tým Eda Carpentera měl tento víkend uplně jinou sestavu než před týdnem. Ke změně, ale tentokrát té dopředu plánované, totiž došlo i ve druhém voze. Ten letos poprvé řídí majitel stáje Ed Carpenter, který závodí jen na oválech.

 

Kvalifikace se díky výkonům týmu Penske a Hildebranda povedla také Chevroletu. Americký dodavatel motorů byl v prvních závodech ve stínu japonské Hondy. K té před sezónou přešel špičkový tým Chipa Ganassiho. Opačným směrem sice směřovala stáj A. J. Foyta, ale ta se většinou pohybuje na chvostu startovního pole.

 

 

Nejlepší hondu řídil Castronevesův krajan a celoživotní rival Tony Kanaan. Oba Brazilci proti sobě závodí už třicet let a střídali chvíle, kdy spolu jezdili na dovolenou, s chvílemi, kdy spolu nemluvili. Kanaanův stájový kolega Scott Dixon, který je v pořadí šampionátu na 2. místě, se kvalifikoval jako osmý. Za něj se tedy na startovní rošt postaví lídr šampionátu Sebastien Bourdais, kterému v kvalifikaci připadla 10. příčka.

 

Kompletní výsledky kvalifikace najdete ZDE.

 

Páteční kvalifikaci předcházel dvouhodinový trénink. Nejrychlejší čas v něm zajel vítěz z Alabamy Josef Newgarden před Hildebrandem, Castronevesem, Pagenaudem, Powerem, Dixonem a Bourdaisem. Kompletní výsledky tréninku najdete ZDE.

 

Castroneves vloni po startu z prvního místa o vedení přišel kvůli defektu pneumatiky. Stejný osud následně o pár kol později potkal také jeho tehdejšího stájového kolegu Juana Pabla Montoyu.

 

Jestli se oblíbenému pilotovi tentokrát podaří prolomit smůlu, poprvé od roku 2014 zvítězit a předvést svou tradiční oslavu, šplh na plot, kvůli které se mu přezdívá Spider-man, uvidíte exkluzivně na kanálu Nova Sport 2. Závod začíná v neděli v 3:15.

TN.cz