Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 10. 7. 2017
IndyCar Závod v Iowě

Castroneves konečně zase ukázal, proč se mu přezdívá Spider-man

Hélio Castroneves slaví vítězství šplhem na plot
Zdroj: Profimedia
Hélio Castroneves slaví vítězství šplhem na plot

Oblíbený dvaačtyřicetiletý brazilský závodník Hélio Castroneves konečně po více než třech letech připomněl fanouškům, proč se mu přezdívá Spider-man. Triumfoval totiž v Iowě a poprvé od závodu v Detroitu v roce 2014 mohl předvést svou tradiční oslavu vítězství – šplh na ochranný plot. Před závodem se přitom objevily zprávy, že po sezóně Castroneves v IndyCar skončí.

V amerických formulích závodí Castroneves už od roku 1998. Od roku 2000 pak za tým Penske, nejstarší a nejúspěšnější americkou stáj. A právě ta by jej od příští sezóny chtěla přesunout do připravovaného programu v závodech sportovních vozů. Kde by se měl potkat i s další velkou osobností, která ještě vloni za Penskeho závodila, Juanem Pablem Montoyou.

 

Dál by měl Castroneves startovat jen v nejslavnějším americkém závodě – 500 mil Indianapolis, který už třikrát vyhrál. Letos mu jen těsně uniklo čtvrté vítězství, kterým by se vyrovnal třem nejúspěšnějším pilotům v historii slavného závodu. Castronevesovi také uniká mistrovský titul a to navzdory tomu, že už čtyřikrát skončil v šampionátu druhý.

 

Když prestižní závodní magazín Racer přinesl zprávu, že by měl Castroneves v IndyCar po sezóně skončit, odpověděl na to, že má jen jistotu, že bude příští rok závodit za tým Penske, rád by byl, aby to bylo v IndyCar, a nejlépe tomu pomůže, když vyhraje tento víkend v Iowě a na konci sezóny celý šampionát.

 

 

Hned po startu se Castroneves posunul na druhou příčku za stájového kolegu Powera a po 20 kolech z celkových tří set, Powera předjel a převzal vedení. V tu chvíli již čelo závodu dojelo na krátké trati, která měří jen necelého 1,5 km, dojelo chvost a vedoucí piloti se snažili předjíždět jezdce o kolo zpět. To se Castronevesovi okolo 40. kola nedařilo a do vedení se tak přes něj dostal Rahal.

 

Na první příčku jej ale v boxech vrátili mechanici. K nim zamířili všichni piloti společně, když byl na trati zpomalovací vůz, který vyjel v 57. kole po nehodě Rusa Aljošina, který ztratil kontrolu nad vozem a levým bokem narazil do ochranné zdi.

 

Castroneves držel po restartu vedení, na konci tohoto stintu se před něj ale nejprve dostal JR Hildebrand, který je známý hlavně díky tomu, že když v roce 2011 mířil k vítězství ve slavné pětistovce v Indianapolisu, která se navíc jela přesně sto let od prvního ročníku, narazil v poslední zatáčce do zdi a na cílové rovince, když se s poškozeným vozem smýkal k cílové pásce, tak jej předjel Dan Wheldon, a Castronevese předjel také Power.

 

 

I další zastávky v boxech byly pod žlutou vlajkou. Lehký kontakt se zdí totiž postihl Carlose Muňoze. A mechanici Hélia Castronevese opět předvedli skvělý výkon a vrátili Brazilce do vedení. To mu náleželo také v polovině závodu, když se za ním vedoucí desítka seřadila v pořadí Power, Hildebrand, Rahal, Hunter-Reay, Newgarden, Hinchcliffe, Pagenaud, Kanaan a Carpenter.

 

Před dalším předjetím uchránila Castronevese nehoda Conora Dalyho, který havaroval ve 170. kole podobně jako předtím jeho stájový kolega Muňoz. Opět stačil lehký kontakt se zdí a bylo po nadějích. Castroneves měl v tu chvíli plná zrcátka Hildebranda. Všichni opět zamířili k mechanikům až na Charlieho Kimballa, který se rozhodl zariskovat a ujmout se vedení.

 

O to jej ale Castroneves připravil hned po restartu. Jenže v 197. kole opět zavlály žluté vlajky. Na dráze se objevily kapky vody. INDYCAR kvůli tomu nakonec v 209. kole závod přerušila. Počasí se naštěstí umouřilo, po čtvrt hodině vyjely vozy opět na dráhu a po dvou kolech se závodilo.

 

Takhle slaví vítězství Hélio Castroneves:

 

Piloty čekala ještě jedna zastávka u mechaniků. Ty tentokrát proběhly v závodním režimu a Castroneves se vrátil až za Hildebrandem a také za Andrettim, který jel na alternativní strategii a k mechanikům zamířil později. Už ale nikoliv coby lídr závodu. Ve 268. kole předvedl Castroneves, jak moc chce vyhrát a během pár vteřin předjel Hildebranda i Andrettiho a znovu se dostal na první příčku.

 

Tu už do konce závodu nepustil, naopak náskok na Hildebranda a třetího Hunter-Reaye, který je se třemi triumfy nejúspěšnějším závodníkem na oválu v Iowě, Castroneves ještě navyšoval. Když protnul cílovou pásku naposledy, mohl odstavit svůj vůz na cílové rovince, vyskočit z něj a šplhat na ochranný plot, za což sklidil, ostatně jako vždy, bouřlivé ovace fanoušků. Další diváky, tentokrát ty na okruhu v Torontu, bude moci potěšit už následující víkend.
 

vbo TN.cz