obsáhlý rozhovor

Vzpomínky na olympiádu i konec v Dynamu, teď bude z Maxwella taťka

Brandon Maxwell slaví s Tomášem Bokrošem výhru v baráži
Zdroj: Profimedia
Brandon Maxwell vychytal Dynamu záchranu v baráži.
Richard Wagner
Richard Wagner
9.5. 2020 7:07
Téma:

Brankář Brandon Maxwell se za necelých pět let nesmazatelně zapsal do paměti fanoušků naší extraligy. Mimo to si v Čechách našel životní lásku, s níž se nyní těší na příchod potomka. Jak vzpomíná na angažmá v tuzemských končinách, co stálo za jeho překvapivým koncem v Pardubicích a co si zamiloval na české kuchyni? Nejen o tom se devětadvacetiletý gólman rozpovídal v obsáhlém rozhovoru.

Brandon Maxwell se narodil na Floridě ve Winter Parku. Působil v mládežnických výběrech americké reprezentace a řadu sezón strávil v nižších soutěžích v Kanadě.

 

Následně se přestěhoval do Evropy a epizodně nakoukl i do KHL a sezónu strávil ve Švédsku. Zatím nejdelší etapu na starém kontinentu napsal v České republice, kde prošel hned čtyřmi celky. Působil ve Vítkovicích, Pardubicích, Mladé Boleslavi a Hradci Králové. Zatím poslední ročník odchytal v EBEL lize za rakouský Villach. Před novým ročníkem se těší hned na dvě nové výzvy...

Svou českou kariéru jste odstartoval ve Vítkovicích. Jak těžký byl pro vás start v Ostravě? Nová země, nová výzva a taky jazyk, který není z nejjednodušších…

Pochopitelně to nebyla má nejlepší sezóna, co se týká statistik, ale měl jsem to tam moc rád. V týmu byli skvělí kluci, výborný kondiční trenér, chodívali jsme na obědy s kluky ze Slovenska. V tu dobu jsem vůbec nerozuměl česky. Ale právě tato sezóna mi dala spoustu motivace, protože jsem měl pocit, že jsem byl nejlepším brankářem v týmu, i když mě trenéři neobsazovali do sestavy.

 

Vaše další kroky vedly do Pardubic, kde jste se brzy stal jedničkou.

První sezóna v Pardubicích byla úžasná, já osobně jsem se cítil výborně. Nakonec jsme sezónu zachránili v play-out. Moc jsem si užíval pobyt v Pardubicích, rád jsem tam hrál i žil. Vášniví fanoušci dělali každý zápas lepším a lepším. Toto všechno mě dovedlo k tomu, že jsem podepsal smlouvu na dva roky.

 

Jenže hned zkraje dalšího ročníku to začalo skřípat...

Začátek druhé sezóny se nesl spíše v negativních vlnách. Pan Rohlík se mě snažil zbavit od samého začátku a já vlastně doteď neznám důvod.


 

Cítil jste nějaký tlak, případně jak se ta negativita projevovala?

V mé smlouvě stálo, že tým bude platit za pronájem mého bytu a za automobil. To se ale bohužel nedělo a automobil mi byl poskytnut až po třech měsících - v říjnu. Vzhledem k mému vážnému úrazu kotníku jsem propásl začátek extraligy. Pan Rohlík mi ovšem odmítl poskytnout odpovídající lékařskou péči v aréně, nicméně jeden ze zaměstnanců mi nabídl, že mě na rehabilitace bude odvážet (v tu dobu jsem stále neměl svůj automobil). V momentě, kdy pan Rohlík zjistil, že mě dotyčný zaměstnanec odváží, zakázal mu to, a já musel na rehabilitace docházet pěšky se zraněným kotníkem.

Poté jste se ale rozchytal do parádní formy...

Po úspěšných rehabilitacích jsem se vrátil na led a po mém posledním zápasu v Pardubicích jsem se stal jedním ze čtyř nejlepších brankářů extraligy. Během tohoto posledního zápasu se mi rozbila brusle - jednalo se o úplně nový typ bruslí, které jsem používal jen já. Měl jsem jeden pár bruslí navíc pro případ nouze. Já sám jsem udělal chybu v tom, že jsem si na zápas nedonesl jeden pár nožů navíc a zároveň ale kustod nepřinesl můj druhý, nouzový, pár bruslí. Nastala tedy situace, že jediné brusle, které byly v aréně k dispozici a se kterými jsem mohl dohrát zápas, byly ve velikosti 45. Má velikost je ale 43. Pomyslel jsem si, že druhý brankář by byl určitě lepší pro dohrání tohoto zápasu. Toto byl můj poslední zápas v Pardubicích. Doteď se domnívám, že to nebyl ten pravý důvod pro mé přeřazení do juniorského týmu. 

Jak jste se cítil, když jste ze dne na den musel trénovat s juniorkou?

Na druhou stranu v juniorech to bylo dobré, jak hráči, tak trenéři byli skvělí. Po nějakém čase jsme ale mou smlouvu ukončili, protože už jsem vnitřně nemohl snášet, jak se mnou tým jednal. Mé srdce ale pořád patřilo Pardubicím… Dalším bodem bylo také to, že v tento moment mi tým stále dlužil jeden měsíční plat.

 

Posléze jste dokonce odletěl na čas do zámoří a nakonec jste kývl na nabídku z Mladé Boleslavi.

Když se v lednu město stalo vlastníkem pardubického týmu, nový management mě chtěl zpět. Mladá Boleslav mi ale už dříve předtím dala výbornou nabídku, a proto jsem se rozhodl této příležitosti chopit.

Ve městě škodovek jste se stal znovu hvězdou. Jak velká to pro vás byla satisfakce?

Zbytek sezóny v Boleslavi byl úžasný, rád jsem hrál pro legendu Výborného. Tým měl velmi dobrého vlastníka, který byl soutěživý a dobře se o tým staral. V průběhu mé druhé sezóny v Boleslavi jsme měli spoustu výborných hráčů a trenérů jako byl např. Patrik Augusta. Patrik byl opravdu dobrý trenér, bohužel mu v Boleslavi nebyla poskytnuta šance. Jsem rád, že si momentálně skvěle vede v Liberci. Ve chvíli, kdy se hlavním trenérem stal pan Kýhos, vše šlo ke dnu. Pro mě osobně to bylo velké zklamání, protože jsem věřil, že si v této sezóně budeme vést dobře, měli jsme skvělé hráče.Během působení v Boleslavi jste dostal pozvánku z reprezentace a byl jste na olympiádě v Pchjongčchangu. Byla to pro vás zatím ta největší zkušenost?

Být součástí olympijských her byl úžasný zážitek, měl jsem možnost setkat se s dalšími skvělými sportovci. Byl jsem moc rád, že na Hry přijela má rodina a mohl jsem tak tuto zkušenost sdílet. Upřímně, necítím se jako olympionik. Byl jsem tam, protože hráči NHL nemohli být součástí těchto OH. Byla to ale velmi cenná životní zkušenost.

 

Ale působení u národního týmu jste si užil, že?

Bylo mi ctí. Cítil jsem vděk a byl jsem šťastný, že mohu být v kontaktu a komunikovat s ostatními olympioniky z US týmu.

  

Svou poslední sezónu v Česku jste strávil v Hradci Králové. Takové derby proti Pardubicím pro vás muselo mít speciální náboj...

V první řadě, myslím si, že hradecký tým je tou nejprofesionálnější organizací z české extraligy. Mají výborného generálního manažera pana Kmoníčka. Velmi rád jsem spolupracoval s Robertem Horynou, trenérem brankářů. Měl jsem další statisticky silnou sezónu, ale nehrál jsem dobře v play-off, což mě velmi mrzí. Derby mezi HK a Pardubicemi je vždy speciální. Zažil jsem to na obou stranách a nikdy na tu atmosféru nezapomenu.

 

Naposledy jste chytal ve Villachu v mezinárodní EBEL lize. Mohl byste jí porovnat s českou extraligou? Najdou se rozdíly, anebo jsou obě soutěže srovnatelné?

EBEL je více zaměřená na fyzickou stránku, v české extralize je zas více talentovaných hráčů.Vraťme se zpět za moře. Dva roky jste strávil v týmu Kitchener Rangers v OHL, kde jste byl v celku například s Jeffem Skinnerem či Gabrielem Landeskogem, kteří teď hrají v NHL. Jste s nimi stále v kontaktu? 

Nejsme spolu v kontaktu, ale jsem si jist, že pokud bychom měli příležitost se setkat, určitě by to vyšlo a šli bychom na jídlo nebo na drink.

 

Zmínil jsem Landeskoga, který je výborný v nájezdech. Pamatujete si, kdo z vás byl v tréninku úspěšnější?

Landeskog je výborný hráč. Bavilo mě s ním každý den hrát. Nejsem si jist, kdo z nás je úspěšnější, ale vím, že nás při trénincích vzájemné souboje bavily.

Strávil jste pět let v Česku. Naučil jste se "náš" těžký jazyk? Umíte si třeba v hospodě objednat pivo?

Podle mého názoru je čeština opravdu složitým jazykem. Má snoubenka mě ale česky učí a já se neustále zlepšuji. Zvládám si číst v češtině, umím i napsat kratší a ne tolik složité věty. Jak říkám, to mluvení je trochu horší (usměje se). Věřím ale v lepší zítřky.

 

Pro každého, kdo byl v Česku, je to tradiční otázka. Chutnalo Vám české pivo?

Upřímně, já pivo vlastně vůbec nepiji.

 

Zabrusme ještě do české kuchyně. Která jídla jste si zamiloval?

Mám moc rád české palačinky, trdelník a chlebíčky.

 

Nyní na vás s vaší snoubenkou čeká nová role. Jak se těšíte na příchod miminka?

Těším se na tuto novou etapu mého/našeho života a nemůžu se dočkat, až malou uvidím.

Sezónu předčasně ukončila pandemie koronaviru. Jak trávíte karanténu?  

Jako všichni ostatní jsme zavření doma a zůstáváme v co možná největší míře aktivní. Já pochopitelně každý den cvičím a připravuji se na další sezónu. Máme velké štěstí, protože žijeme v krásné oblasti, kde převládá slunečné počasí, a tak často posiluji venku. Rádi trávíme čas v přírodě, chodíme na vycházky.

Už víte, kde budete působit v příští sezóně? Zůstanete ve Villachu nebo vás čeká další změna? A co třeba extraliga, je šance, že vás fanoušci uvidí opět na českých kluzištích?

Následující sezónu budu působit v německé lize. Těším se na tuto výzvu. Co se týká české extraligy, jsem šťastný za léta, která jsem tam strávil a za zkušenosti, které jsem díky tomu získal. Nikdy neříkej nikdy.

 

Americký brankář odchytal v tuzemské nejvyšší soutěži 156 střetnutí v součtu základní části a play-off. Ve dvanácti případech udržel čisté konto, v pěti případech se podílel asistencí na vstřelené brance.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ranní sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   Fotbal: Philadelphia Union - New England Revolution

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Fotbal: RC Lens - FC Nantes

   12:50

   Lukáš Pešek Riding School - Nová generace 1

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Ragby: Anglie - Irsko

   09:00 10:45
   10:45

   Draft NBA 2020

   11:05

   King of the Court - Men

   11:30

   Engadin Wind - Documentary

   12:00

   Magazín Evropské ligy (4)

   12:50

   NBA - akce měsíce

Celý program