kuriózní korupce

Bývalí hráči Betisu na rok do vězení! Pykají za zápasy, které ani nehráli

Antonio Amaya a Xavi Torres
Zdroj: Profimedia
Antonio Amaya a Xavi Torres
Jiří Průša
Jiří Průša
24.4. 2020 17:09
Téma:

Antonio Amaya a Xavi Torres byli odsouzeni k jednomu roku za mřížemi kvůli přijetí úplatku za ovlivnění dvou zápasů španělské ligy z před šesti let. Kuriózní na celém případu ale je, že ani jeden z nich do těchto zápasů nenastoupil.

Korupční kauza ve španělském fotbale je naprostým unikátem. Případ ovlivnění dvou zápasů v sezoně 2013/14 zahrnuje 5 funkcionářů Osasuny, dva hráče Realu Betis a další dvě osoby, které měly zfalšovat finanční dokumenty, uvedl deník Marca.


Je to poprvé v historii španělského fotbalu, kdy byl někdo poslán za ovlivnění zápasů za mříže. Nejhůře dopadl Angel Maria Vizcay, bývalý generální manažer týmu CA Osasuna. Tomu byl vyměřen trest 8 let a 8 měsíců ve vězení.


V celé kauze jde o ovlivnění dvou zápasů posledních dvou kol ročníku 2013/2014. Osasuna bojovala o záchranu a její vedení údajně nabídlo 650 tisíc eur dvěma hráčům Realu Betis za ovlivnění výsledků jejich zápasů. Betis byl v tu chvíli již beznadějně poslední.Antonio Amaya a Xavi Torres měli inkasovat 400 tisíc eur za výhru nad Valladolidem (Betis opravdu vyhrál 4:3), který byl soupeřem Osasuny v bojích o záchranu. Dalších 250 tisíc poté měli hráči obdržet za prohru v posledním kole právě s Osasunou (i tento zápas "vyšel" a Osasuna zvítězila 2:1).


Tento smutný příběh ovlivňování zápasů a narušování fair-play má však dva vtipné body. Zaprvé, přestože oba výsledky dopadly dle představ týmu z Pamplony, CA Osasuna kvůli ostatním výsledkům stejně prvoligovou příslušnost neudržela a sestoupila. Zadruhé, ani jeden z odsouzených hráčů, kteří měli přijmout úplatek za ovlivnění zápasů, nezasáhl ani na jedinou minutu do těchto utkání.Šestatřicetiletý Antonio Amaya je v současné době bez profesionální smlouvy, zatímco 33letý Xavi Torres, který si zahrál i za Barcelonu, aktuálně patří kuvajtskému Al Arabi. Oběma byl vyměřen trest jednoho roku odnětí svobody.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • BOX: Mike Tyson vs. Roy Jones Junior

   21:05 23:30
   23:30

   Večerní sportovní noviny

   23:35

   Fotbal: Olympique Lyon - Stade Reims

   01:20

   Element (427)

   01:30

   Fotbal: Columbus Crew SC - Nashville SC

   09:00

   Ranní sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Paris Saint - Germain - Girondins Bordeaux

   20:40 22:25
   22:25

   Lukáš Pešek Riding School - Nová generace

   22:35

   UFC Main Event (9)

   23:30

   UFC Fight Night: Smith vs. Clark

   01:30

   UFC Main Event (6)

   02:20

   Florbal: Oilers - TPS

Celý program