smutný konec

Byla to sebevražda! Strůjce Zázraku na ledě Pavelich bojoval s psychikou

Mark Pavelich
Zdroj: Twitter
Mark Pavelich (NY Ragners).
Richard Wagner
Richard Wagner
7.4. 2021 12:05
Téma:
NHL

Velmi smutný osud potkal jednu z hokejových legend a strůjce Zázraku na ledě Marka Paveliche. Soudní patolog totiž zjistil, že jeho březnové úmrtí nebylo náhodné, ale že šlo o sebevraždu.

Kdo by neznal příběh kluků z univerzit, od nichž všichni čekali na zimní olympiádě 1980 v Lake Placid ostudu, ale oni seskupeni kolem trenéra Herba Brookse dokázali nemožné.

 

Jedním z hlavních strůjců byl i Pavelich, který asistoval na vítězný gól Mika Eruzioneho při památné výhře 4:3 nad tehdy dominantními Sověty.

 

Zářný moment ale zastínil podzim jeho života. Nejcennější kov z turnaje pod pěti kruhy již nemá, protože jej ve finanční tísni prodal a poslední roky trávil v sanatoriu, kde teď spáchal sebevraždu.

 

 

Odhalila to zpráva patologa z ústavu v Anoka County ve státě Minnesota. Podle ní Pavelich podlehl asfyxii (dušení z nedostatku vzduchu)

 

V závěru zprávy se ale objevil pro mnohé šokující nález, že se nejednalo o náhodu, ale o sebevraždu.

 

Pavelich byl internován poté, co napadl tyčí svého souseda. Místo do vězení ale putoval právě do sanatoria, protože bylo potvrzeno, že trpí duševními problémy.

 

 

Svou medaili prodal v roce 2014 v aukci za zhruba pět a půl milionu, dva roky předtím přišla osudná rána v podobě nešťastného úmrtí jeho manželky.

 

Od té doby se jeho psychické stavy, které jsou přičítány i tehdejšímu stylu hry v NHL a několika úrazům hlavy, zhoršovaly.

 

Pavelichova rodina krátce po jeho smrti oznámila, že hodlá nechat jeho mozek vyšetřit kvůli podezření na chronickou traumatickou encefalopatii (CTE), která bývá označovaná jako boxerská demence.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Polední sportovní noviny

   13:00 13:05
   13:05

   Ragby: Itálie - Anglie

   14:45

   Bellator 256: Bader vs. Machida II

   19:15

   Element (437)

   19:30

   NHL News

   19:40

   Racing magazine (1)

 • Nova Sport 2

  • NBA: Indiana Pacers - Los Angeles Clippers

   11:30 13:30
   13:30

   Házená: Rhein-Neckar Löwen - HSG Nordhorn - Lingen

   15:00

   NHL: Los Angeles Kings - Vegas Golden Knights

   16:45

   Racing magazine (1)

   17:05

   MČR v Gran Turismo Sport - Grand finále

   17:15

   Element (437)

Celý program