královna rychlobrusení

Byla to euforie, říká Sáblíková o návratu. Na umístění na ME nemyslí

Jiří Průša
Jiří Průša
Předevčírem 14:24

Martinu Sáblíkovou čeká unikátní zážitek ve formě mistrovství Evropy, kterému nepředcházel žádný závod Světového poháru. Navíc v Heerenvenu se pojedou závody i další víkendy, takže si pomalu zvyká na pět týdnů v bublině.

Po příletu musela rychlobruslařská šampionka podstoupit test na koronavirus a na výsledky čekala na hotelovém pokoji, který se stane na pět týdnů jejím přechodným domovem.

 

"Pokud jdeme z hotelu, nesmíme nikam mezi lidi, vedle hotelu je cyklostezka, kam se můžeme chodit procházet nebo na kolo, ale musíme se nahlásit, že jdeme pryč, říct číslo pokoje, někdy se říká i kam jdeme," prozradila přísné podmínky života v bublině.

 

Stravování probíhá v dvoumetrových odstupech a roušky jsou povinné všude až do příchodu na led. Po dojezdu si ale všichni musí opět látku přes obličej nasadit. "Navíc každý den všichni vyplňují dotazníky, jestli někdo nemá příznaky, každý den se měří teplota," popsala Sáblíková další opatření.

 

Příprava na samotný šampionát byla unikátní v tom, že mu nepředcházely žádné jiné závody: "Tohle jsem za celou svojí kariéru nikdy nezažila. Musím říct, že na ledě to bylo zvláštní, vidět tam ty lidi po takové době, prakticky po nějakých deseti měsících."

V Heerenvenu už si stihla zatrénovat a pocity z toho měla skvělé. "Nejezdilo se mi špatně, přikládám to hlavně tomu, že to byla taková ta euforie, být zpátky. I když musíme mít mezi sebou odstupy, je prostě boží vidět znovu ty lidi, mluvit s nimi, i když na takovou dálku. Vrátit se je prostě super," vyprávěla nadšeně o návratu na led.

 

Mistrovství Evropy se pojede ve formě víceboje. Tak tomu bylo i dříve, akorát loni se jely jednotlivé závody zvlášť. České rychlobruslařce se minulý rok nezadařilo, když brala čtvrté a páté místo. Vítězství z Evropy brala naposledy před pěti lety.

 

"Hrozně bych si přála zajet dobře hlavně ty delší tratě. Nemyslím na žádné umístění, nedávám si nějaké velké cíle. Příprava byla jiná, přála bych si, aby se mi jelo dobře, abych měla dobrý pocit s tím, že snad čím déle budu stát na ledě, budeme tady mít víc nabrusleno, tím to bude lepší a lepší. Ale uvidíme, musíme se nechat překvapit, co to udělá," prozradila, že s výsledkem si hlavu moc nedělá.

 

V Heerenvenu se pojede tento víkend mistrovství Evropy, další dva víkendy budou závody Světového poháru a po jednovíkendové pauze bude následovat mistrovství světa. Pětinásobná mistryně Evropy si pro tento závodní maraton přichystala nové brusle.

 

"Už na nich mám něco odbrusleno, zvykla jsem si i na lehce jiné zavazování. Byla jsem na nich asi 35krát, vím, že to není málo. A podle posledního startu, co jsem závodila v Inzellu, jsem si řekla, že je měnit nebudu, že už jsem s nimi tolik sžitá, že už by to nemělo ani smysl se vracet na ty staré. Nicméně ty mám s sebou jako rezervní, ale pojedu na těch nových," uvedla trojnásobná olympijská vítězka. A nám nezbývá, než jí přát, aby jí nové brusle jezdily alespoň stejně dobře jako ty staré.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Arizona Coyotes - San Jose Sharks

   22:05 00:50
   00:50

   Petr Mrázek - český gólman v NHL

   01:05

   NHL: Detroit Red Wings - Carolina Hurricanes

   03:45

   Nejlepší momenty roku 2020 na Nova Sport

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: New Jersey Devils - Boston Bruins

 • Nova Sport 2

  • NBA - akce měsíce

   22:55 23:05
   23:05

   NBA: San Antonio Spurs - Houston Rockets

   01:30

   Rychlá kola (1)

   02:00

   Czech rally 2020 (7)

   02:30

   Florbal: TPS - Oilers

   09:00

   Fotbal: Angers SCO - Paris Saint - Germain

Celý program