Publikováno 4. 4. 2017
blog názory expertů

Budou hokejisté z NHL utíkat na olympijské hry? Ne, to si nedovolí

Filip Šedivý
Zdroj: TN.cz

Je to definitivní, už nezbyla ani píď prostoru k jednání. Pracujeme na finálním programu příští sezóny a s přestávkou pro účast hráčů na olympijských hrách v něm nepočítáme. Tímto prohlášením NHL rázně zadupala naději na šesté účinkování hokejistů z nejlepší ligy světa na turnaji pod pěti propojenými kruhy v únoru 2018.

A spustila se lavina nechápavých, udivených, naštvaných reakcí těch, kteří tak v Pchjongčchangu neukážou své umění a nebudou bojovat v dresech svých zemí o olympijské medaile. Ponechme teď stranou, kdo z trojice NHL, MOV a IIHF měl ustoupit, kdo udělat vstřícné kroky, kdo se nedívat jen do účetních kolonek – to už je teď vlastně minulost.
 

Spíše mě zajímá, jak to bude vypadat příští rok v únoru v souvislosti s prohlášením majitele Washingtonu Teda Leonsise: „Nedokážu si představit, že bych hráčům řekl, že nesmějí na olympijské hry.“
 

To opravdu pustí Ovečkina, který několikrát jasně prohlásil, že na olympiádu pojede stůj co stůj? Jenže když kapitán Capitals, pak s ním budou chtít reprezentovat své Rusko také Kuzněcov a Orlov, Švédové jistě rádi sáhnou po Bäckströmovi, Johanssonovi a Burakovském, Kanaďané po Holtbym, Američané povolají Shattenkirka, Carlsona a Oshieho, Němci Gruabeura. To pak na skoro tři týdny bude mít kouč Barry Trotz k dispozici jen polovinu kádru?

A jak budou reagovat hráči dalších týmů? Uteče Erik Karlsson ottawskému majiteli Eugenu Melnykovi, který už dříve řekl zřetelně ne? Nechá Connor McDavid ve štychu Edmonton a Patrick Kane s Jonathanem Toewsem dají sbohem Chicagu? Práskne Jakub Voráček dveřmi od kabiny Filadelfie?
 

Kluby NHL hokejisty platí a to více než dobře. Hráči tedy budou hudrat, více či méně veřejně a na plná ústa vyjadřovat svoje zklamání a zlost hlavně směrem ke komisaři ligy Garrymu Bettmanovi – ale až podle mého názoru dojde na lámání chleba, podívají se, odkud jim na konta přitékají dolary, nazují brusle a vyjedou mezi severoamerické mantinely. A byť se smutkem v duši, tak budou dění na jihokorejském ledě sledovat jen v televizi.
 

Filip Šedivý TN.cz