pohádkový příběh

Britský rytíř povstal! Murray místo konce kariéry oslavil nečekaný titul

Andy Murray vítězí

Murrayho comeback je definitivní! Na turnaji v Antverpách porazil ve finále Švýcara Stanislase Wawrinku a ukázal, že i po půlroční pauze zaviněné operací kyčle se s ním musí počítat na nejvyšší úrovni.

Když v březnu roku 2017 vyhrál Andy Murray na turnaji v Dubaji, nikoho to asi nepřekvapilo, vždyť byl do turnaje nasazen jako jednička. Jenže málokdo by si asi tipnul, že to bude pro skotského rodáka poslední singlový triumf na dlouhých dva a půl roku.

V lednu loňského roku musel Murray podstoupit operaci kyčle a po návratu na kurty byly jeho maximem pouze dvě čtvrtfinálové účasti na turnajích ve Washingtonu a Šen-čenu.

Letos v lednu před Australian Open prozradil, že operace mu nijak výrazně nepomohla, že hraje ve velkých bolestech, a že chce ukončit kariéru. Nakonec se však rozhodl pro druhou operaci kyčle, odlišnou od té první, která by mu mohla zajistit opět bezbolestný návrat na tenisové dvorce.

Svou rekonvalescenci si v květnu zpříjemnil tím, že byl princem Charlesem pasován na rytíře.

Murray znovu začal s tenisem v červnu čtyřhrou v Queen's Clubu, ale k singlům se vrátil až v srpnu. Po dvou vypadnutích v prvních kolech (v Cincinnati s Gasquetem a ve Winston Salemu se Sandgrenem) v dalších turnajích zabral a vždy zaznamenal alespoň jednu výhru.

Svůj comeback poté nadobro potvrdil nedělním triumfem na halovém turnaji v Antverpách, kde ve finále ve třech setech zdolal Stana Wawrinku 3-6 6-4 a 6-4.

"Strašně moc to pro mě znamená. Posledních pár let bylo mimořádně náročných. Ani náhodou jsem nečekal, že se dostanu až sem. Jsem moc moc šťastný," řekl po finále dvaatřicetiletý Skot.

Přestože je tedy trojnásobný grandslamový šampion a dvojnásobný olympijský vítěz v současné době až na 127. místě žebříčku ATP, je jisté, že bude opět hrozbou pro celou tenisovou špičku.