Richard Wagner
Aktualizováno 7:21
23.2. 2021 6:36
NHL

Fantastický večer prožil český brankář David Rittich. Jihlavský odchovanec si připsal první nulu i první vyčapanou výrhu v sezóně a Calgary získalo skalp suverénního Toronta. Rozhodující gól si připsal v klání s Carolinou Ondřej Palát.

Rittich letos kryje záda Markströmovi, tomu se ale nepovedlo poslední klání, jež už dochytával právě český gólman, který dostal šanci i proti Torontu.

Tým s největším počtem bodů v dosavadním průběhu sezóny NHL ale proti Plamenům tvrdě narazil. A to především na skvěle chytající "zeď z Vysočiny".

Rittich předvedl 34 zákroků, byl vyhlášen hvězdou večera a zastavil tak famózní sérii Austona Matthewse (dvanáct bodů v posledních čtyřech zápasech).

Zápas rozhodly přesilovky, v nichž Calgary dvakrát udeřilo. Vítězný gól padl již po čtyřech minutách a na svědomí jej měl Sam Bennett, který využil zaváhání gólmana Maple Leafs.

Z české strany plodný byl ještě zápas obhájce Stanleyova poháru na ledě Caroliny. Hurikáni se dostali do vedení v první třetině a na gólu měl podíl Martin Nečas.

Jenže hned po vstupu do druhé části se připomněl Palát, který v přesilovce vytáhl kombinaci na modrou, odkud Hedman nabil Stamkosovi. Záhy také švédský střelec dokonal obrat.

Jenže domácím se povedlo gólem do šatny opět srovnat, a tak si vzal ve 49. minutě slovo Palát. Ten vybruslil po Ruttově nahrávce zpoza branky a i přes zhuštěný prostor dokázal kontrolovat kotouč a nakonec i důrazem zavěsit. Definitivum pak dal ranou do prázdné Killorn.

Povedenou odvetu za porážku z jezera Tahoe si přichystali Zlatí Rytíři. Bravurní výkon předvedl brankář Marc-Andre Fleury, který si připsal třetí čisté konto v sezóně a celkově 64. v kariéře, čímž vyrovnal na 16. místě historické tabulky Henrika Lundqvista. Dvakrát zavěsil skvěle hrající Alex Tuch.

S nulou odcházel z ledu i Jonathan Qick, který vymazal šampiona z roku 2019 ze St. Louis a dovedl Krále k pátému triumfu v řadě. Dvakrát skóroval Dustin Brown. Především při druhém gólu zazářil, když vytáhl parádní míchanici.

Fantastický obrat si připsali Kojoti. Na začátku druhého dějství prohrávali již 0:3, jenže poté proměnil nájezd Christian Dvorak a ještě do konce třetiny bylo srovnáno. Ten samý hráč pak ve třetí třetině i rozhodl o tom, že body zůstanou v Arizoně.

Na čelo Centrální divize se vrátila Florida, která sice s Dallasem brzy prohrávala, ale v průběhu klání se jí povedlo výsledek zvrátit na svou stranu.

Po dvou porážkách v řadě zabrali Islanders, kteří udolali v dramatickém zápase Buffalo. Rozhodnout musela až poslední pětiminutovka, v níž radost Ostrovanům vystřelil Pageau.

San Jose sice na svém ledě bleskově vedlo, ale Minnesota dvěma góly v rozmezí jedenácti vteřin zařídila otočku a nakonec si dokráčela pro vysoký triumf 6:2 a připsala si třetí výhru v řadě.

Výsledky NHL:

NY Islanders – Buffalo 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
Branky: 24. Lee, 44. Martin, 56. Pageau – 18. Lazar, 46. Reinhart.

Toronto – Calgary 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 4. Bennett, 30. M. Tkachuk, 44. Monahan.
David Rittich – 34 zákroků, 0 gólů, 100% úspěšnost.

Carolina – Tampa Bay 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Branky: 14. Fast (Nečas), 40. Fast – 23. Stamkos (Palát), 28. Hedman, 49. Palát (Rutta), 60. Killorn.

Florida – Dallas 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky: 29. Ekblad, 39. Yandle, 60. Barkov – 5. Comeau.

St. Louis – Los Angeles 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 18. Vilardi, 39. Brown, 59. Brown.

Colorado – Vegas Golden 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)
Branky: 23. Tuch, 27. Tuch, 32. Marchessault.

Arizona – Anaheim 4:3 (0:2, 3:1, 1:0)
Branky: 29. Dvorak (TS), 31. Brassard, 33. Chychrun, 44. Dvorak – 4. Silfverberg, 13. Jones, 22. Fowler.

San Jose – Minnesota 2:6 (1:2, 1:3, 0:1)
Branky: 1. Burns, 32. Couture – 8. Zuccarello, 8. Kaprizov, 24. Cole, 31. Foligno, 38. Brodin, 58. Rask.