Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

loučení vydržel 23 let

Brankáři kvůli němu začali nosit číslo 69! Florbalová legenda končí

Tomáš Kafka se svou rodinou
Zdroj: Profimedia
Tomáš Kafka se svou rodinou

Gólman Tomáš Kafka se rozhodl skončit. Dlouholetá opora Tatranu i české reprezentace říká velkému florbalu Sbohem. První zápas odchytal za střešovický tým v roce 1995, mezi elitou vydržel neuvěřitelných 23 let! Ještě ve své éře se potkával s gólmany, kteří na svých zádech začali nosit číslo 69, neboť Kafka býval jejich vzor…

Florbalová kariéra se nekončí denně, závažnost tohoto kroku tak brankářskou legendu trochu děsila. „První dny po rozhodnutí byly těžké, skoro jsem nespal. Teď už je to v klidu,“ těší ho a vysvětluje dál: „Za pár měsíců mi bude čtyřicet, tak už je na čase se věnovat ženě a rodině.“

Zatímco jednotliví hráči přicházeli a odcházeli, Tomáš Kafka zůstával. Za třiadvacet let mezi nejlepšími zažil hned několik generací Tatraňáků, kteří bojovali za klub s velkým „T“ ve znaku. Celkem nasbíral 13 mistrovských titulů.


Podobně bohatá byla i jeho éra v národním týmu. Na mezinárodní scéně debutoval v roce 1999 a poprvé si na mistrovství světa zachytal o rok později na šampionátu v Norsku. Byl u všech českých medailí z MS, chytal finále šampionátu v roce 2004 a doma má i bronzové medaile z let 2010 a 2014.
 

„Když se podívám zpátky, není kromě zlata z MS nic, co by mi chybělo. Můžu být spokojený s tím, jak jsem se svým působením ve florbale naložil,“ říká Kafka.
 

Ve své kariéře si vyzkoušel i angažmá ve Švédsku, kdy ho na půl sezony angažoval slavný Balrog Oilers.
 

Tomáš Kafka byl v roce 2006 vyhlášen i nejlepším brankářem světa a renomé si získával zejména díky svému specifickému stylu. Jako brankář býval šestým hráčem na hřišti, často opouštěl brankoviště a jeho velkou zbraní byly výhozy do kontrů. V české nejvyšší soutěži nasbíral neuvěřitelných 28 asistencí, jednu další přidal i ve švédské SSL.
 

Kafka konec kariéry dlouho odkládal a to i kvůli vidině domácího mistrovství světa. Loučení v O2 areně mu ale souzeno nebylo. „Rozhodoval jsme se ještě před tou poslední sezonou, ale sám jsem viděl ten zub času, co mě kouše. Pokud by byla reálná šance zachytat si před domácím publikem, určitě bych ještě kariéru o rok prodloužil,“ přiznal webu florbal.cz.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 04:35 06:30

   Fotbal: Los Angeles Football Club - Montreal Impact

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   11:15

   Sportovní noviny

   11:20

   Fotbal: Los Angeles Football Club - Montreal Impact

   13:00

   Házená: TVB 1898 Stuttgart - SG Flensburg - Handewitt

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:30

   Házená: TVB 1898 Stuttgart - SG Flensburg - Handewitt

   10:30

   RunTour – Brno

   10:40

   Magazín NBA Action (34)

   11:05

   Premier League Darts 2019

   13:30

   UFC Unleashed (5)

   14:25

   Ragby: Saracens - Gloucester Rugby

Celý Program