náhradní utkání

Když kolabují tvrďáci. NHL zažila několik chvil hrůzy, co se dělo poté?

Kolapsy v NHL: Bouwmeester, Peverley, Neuvirth, Pavelec
Zdroj: Profimedia / instagram

Je to tragédie, kterou žádný sportovní fanoušek vidět nechce. Jayi Bouwmeesterovi během zápasu selhalo na lavičce srdce a statný Kanaďan padl k zemi. Stav obránce St. Louis byl stabilizován, ale utkání bylo kvůli tomu přerušeno a odloženo na neurčito. Tato situace se v NHL stala již dvakrát a jednou byl bohužel v hlavní roli i český zadák Jiří Fischer.

Utkání mezi Anaheimem a St. Louis bylo v průběhu první třetiny přerušeno, když Jay Bouwmeester kvůli srdeční příhodě padl k zemi. Klub ve svém prohlášení ujistil fanoušky, že již při přejezdu do nemocnice byl šestatřicetiletý obránce při vědomí.

Zdrcení hráči nebyli nuceni pokračovat v zápase dál, ten byl přerušen a odložen na neurčito. Nabízí se tedy otázka, jak se zápas bude dohrávat? Odpověď se dá najít v minulosti.

JAK FISCHERŮV KOLAPS ZMĚNIL NHL?

Český obránce Jiří Fischer hrál od roku 1999 NHL za klub Detroit Red Wings. Byl tedy i součástí týmu, který v roce 2002 dosáhl na Stanley Cup.

Pak ale přišel osudný rok 2005. Konkrétně 21. listopadu onoho roku hrál Detroit domácí zápas s Nashvillem, během kterého český obránce podobně jako Bouwmeester zkolaboval na lavičce. Šest minut byl v bezvědomí, zachránili ho lékaři na místě pomocí masáže srdce a defibrilátoru. Bylo to poprvé v historii NHL, kdy byl zápas přerušen a odložen kvůli zranění.

Tato nehoda otevřela celé NHL oči, a díky ní se zpřísnily podmínky ohledně zdravotního zabezpečení. Na zápase musí být dva doktoři, přičemž jeden z nich maximálně 50 stop (přibližně 15 metrů) od lavičky. Dále musí být dostupný defibrilátor.

DRUHÝ SRDEČNÍ KOLAPS

Právě tyto zpřísněné podmínky pomohly v roce 2014 Richi Peverleymu. Ten měl již před sezonou problémy se srdcem a podstoupil jeho operaci.

Peverley byl tehdy hráčem Dallasu Stars a jejich březnové utkání s Columbusem přerušil Peverleyho kolaps na lavičce také po srdeční příhodě. Díky brzkému zásahu lékařů kanadský útočník přežil, ale stejně jako to bylo u Jiřího Fischera, i pro něj tím kariéra skončila.

JAK SE ZÁPASY DOHRÁVALY?

U případu Jiřího Fischera zbývalo sedm a půl minuty do konce první třetiny a Nashville tehdy vedl 1:0. O dva měsíce a dva dny později, tedy 23. ledna se odehrál náhradní zápas. Utkání se hrálo na celých 60 minut, ale Nashville do zápasu vstupoval s vedením 1:0 díky gólu v čase 00:00 a zvítězil 3:2.

V druhém případě byl zápas taktéž přerušen v první třetině, po šesti minutách a třiadvaceti vteřinách. Columbus vedl 1:0 a stejně jako u prvního dohrávaného zápasu, i tady se v náhradním termínu necelý měsíc poté hrály celé tři třetiny, do kterých šel Columbus s jednogólovým vedením. Blue Jackets nakonec vyhráli 3:1.

Zápas Anaheimu se St. Louis zatím nemá stanoven náhradní termín, ale měl by se hrát taktéž od začátku. V tomto případě však žádný z týmů do utkání nepůjde s vedením, jelikož duel byl přerušen za stavu 1:1.

Během zápasu NHL zkolabovali přímo na ledě také dva čeští brankáři. Prvního dubna 2017 padl bez cizího přičinění k zemi Michal Neuvirth. Lékařské vyšetření však ukázalo, že český brankář žádné vážné problémy nemá a druhý den byl propuštěn z nemocnice. Příčinou byla pravděpodobně dehydratace a lehká viróza.

Osmého října 2010 se k zemi skácel další z českých brankářů Ondřej Pavelec. Ten byl v bezvědomí odvezen do nemocnice, kde se ukázalo, že Pavelec omdlel a ztrátu vědomí způsobil až následný náraz hlavy na ledovou plochu.

V obou případech kolabujících českých gólmanů se zápas dohrál a vždy se z výhry mohl radovat právě brankář, který byl převezen do nemocnice.