Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Indycar 1. závod

Bourdais v Detroitu překvapil a zopakoval loňské vítězství

Sebastien Bourdais vyhrál závod IndyCar v Detroitu
Zdroj: ČTK
Sebastien Bourdais vyhrál závod IndyCar v Detroitu

Překvapivým vítězem prvního závodu IndyCar Series na okruhu v Detroitu se stal Francouz Sebastien Bourdais. Díky lepší strategii porazil v úvodu závodu dominantní piloty týmu Penske. Na druhém místě skončil mladý Američan Conor Daly, který tak poprvé vystoupal na stupně vítězů. Veterán Juan Pablo Montoya skončil třetí.

První část závodu byla ve znamení dominance pilotů týmu Penske. Ti ve včerejší kvalifikaci získali první tři místa. Čtvrtý pilot týmu Penske Will Power navíc postupoval polem dopředu. Podle pravidel INDYCAR musí piloti absolvovat alespoň dvě kola na měkké i tvrdé sadě pneumatik. Většina pilotů startovala do závodu na měkké sadě, která ale v Detroitu není rychlejší, než trvanlivější tvrdá směs. Proto hned, jak to bylo možné, zamířili do boxů, aby se jí zbavili. Mezi nimi i pozdější vítěz Bourdais, který zastavil už ve 3. kole.

 

Postupně zastavili všichni piloti až na trio Pagenaud, Castroneves a Muňoz. Pak ale Max Chilton ztratil kontrolu nad vozem, zřejmě po najetí na hrbol, kterých je detroitská trať plná, a na trať vyrazil zaváděcí vůz. Vedoucí trio do boxů nezamířilo. Naopak Bourdais a několik dalších pilotů, si nechali doplnit nádrž po okraj.

 

Po restartu v 15. kole předvedli velmi napínavý souboj piloti týmu Penske Montoya a Power. Na trati si vůbec nic nedarovali. Oba se sice dostali před Muňoze, ale ten využil jejich tvrdého souboje a vrátil se alespoň před Montoyu. Pagenaud všem ujížděl, brzy ale musel do boxů. Po zastávce se vrátil na 14. místě.

 

 

Když si všichni piloti odbyli alespoň jeden pit stop, opět vedli piloti týmu Penske, tentokrát ale Power před Montoyou. Když si oba odbyli další pit stop, následoval další tvrdý souboj, ještě tvrdší, než ten předchozí. Montoya po něm málem skončil v bariéře z pneumatik. Toho ale využil Pagenaud a před oba piloty se protáhl.

 

VIDEO: Nehoda Maxe Chiltona

 

Ve 42. kole udělal chybu James Hinchcliffe. Probrzdil před sedmou zatáčkou, zablokoval kola a vrazil do ochranné bariéry. Na trať podruhé vyrazil zpomalovací vůz. Část pilotů toho využila k zastávce v boxech. Montoya, Rahal, Dixon, Bourdais, Daly a Chaves ale nestavěli. Za nimi byl díky práci mechaniků Power. Jenže se ukázalo, že práce kvapná, málo platná. Ještě za zpomalovacím vozem upadla Powerovi matice pravého zadního kola. Nebyl to ale jediný problém, Powera vyřadilo selhání převodovky.

 

 

Po restartu ve 47. kole se Castroneves ve 3. zatáčce dostal před Pagenauda a z pilotů, kteří během žluté fáze zastavili u mechaniků, byl nejlépe postaveným. Jenže ti potřebovali další výjezd zpomalovacího vozu, aby se v závěru závodu nemuseli bát, že jim dojde palivo. A ten nepřišel.

 

Montoya se po své zastávce vrátil za Castronevesem a Pagenaudem. V dalším kole stavěl Dixon. I jeho ale vyřadilo selhání převodovky. Po návratu z boxů pomalu obkroužil okruh a vůz odstavil v boxech, nemohl totiž zařadit vyšší rychlost než dvojku. Dixon přitom předtím dokázal překonat problémy při prvním pit stopu. Kvůli poruše tankovacího zařízení strávil u mechaniků dlouhých 22 vteřin a musel se probíjet polem.

 

VIDEO: Nehoda Jamese Hinchcliffea

 

Klíčový okamžik přišel v 57. kole. Po pit stopu se Bourdais vrátil těsně před Castronevesem, ten jej nezvládl předjet a Francouz, který mohl jet naplno a nemusel šetřit palivem, začal rychle ujíždět. Daly zastavil o 4 kola později, ale vrátil se až za Bourdaisem, který naplno těžil z toho, že má pro sebe volnou dráhu. Všem ujel a v cíli mohl slavit své první letošní vítězství. V historických tabulkách se s 35 vítězstvími vyrovnal legendárnímu Bobbymu Unserovi. Více vítězství mají už jen opravdové legendy – Scott Dixon, Al Unser starší, Michael Andretti, Mario Andretti a AJ Foyt.

 

Třetí v cíli Juan Pablo Montoya se poprvé od vítězství v úvodním závodě sezóny postavil na stupně vítězů. Důvod k úsměvu měl také jeho stájový kolega Castroneves, který sice skončil pátý, ale díky problémům Dixona se dostal na druhé místo v pořadí šampionátu a navíc stáhl i Pagenauda, kterému v posledním kole došlo palivo. Francouz, který před Indy500 vyhrál tři závody v řadě, dojel až na 13. místě. V neděli ale budou mít piloti další šanci. Navíc nedělní závod by mohl ovlivnit déšť!

 

Pořadí v cíli závodu:

1. Sebastien Bourdais (KVSH Racing) – 1:40:51.6838
2. Conor Daly (Dale Coyne Racing) - + 2.0401
3. Juan Pablo Montoya (Team Penske) - + 5.7067
4. Graham Rahal (Rahal Letterman Lanigan Racing) - + 7.4793
5. Hélio Castroneves (Team Penske) - + 40.0139
6. Carlos Muňoz (Andretti Autosport) - + 40.7592
7. Ryan Hunter-Reay (Andretti Autosport) - + 42.2990
8. Charlie Kimball (Chip Ganassi Racing) - + 44.4699
9. Tony Kanaan (Chip Ganassi Racing) - + 45.5832
10. Alexander Rossi (Andretti Autosport) - + 48.2961
11. Takuma Sató (A.J. Foyt Enterprises) - +51.1067
12. Gabby Chaves (Dale Coyne Racing) - + 51.3256
13. Simon Pagenaud (Team Penske) - + 52.5313
14. Josef Newgarden (Ed Carpenter Racing) - + 1:06.2350
15. Michail Aljošin (Schmidt Peterson Motorsports) - + 1:14.1421
16. Marco Andretti (Andretti Autosport) - + 1 kolo
17. Spencer Pigot (Ed Carpenter Racing) - + 1 kolo
18. James HInchcliffe (Schmidt Peterson Motorsports) - + 5 kol
19. Scott Dixon (Chip Ganassi Racing) – Porucha
20. Will Power (Team Penske) – Porucha
21. Max Chilton (Chip Ganassi Racing) – Havárie
22. Jack Hawksworth (A.J. Foyt Enterprises) - Porucha
 

vbo TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 23:50 00:40

   Moto GP - VC Velké Británie (trénink Moto GP)

   00:40

   Rebuy Stars Poker Show - MČR 2019 (3/3)

   01:35

   Infinite Trail

   02:05

   Fotbal: Orlando City SC - Atlanta United FC

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   Cape Pioneer Trek

 • Nova Sport 2

  • 23:35 01:15

   Fotbal: D.C. United - New York Red Bulls

   01:15

   UFC Countdown: Cormier vs. Miocic 2

   02:05

   UFC 241: Cormier vs. Miocic 2

   08:00

   NZ Darts Masters

   13:00

   Sportovní originaly - 180 s Raymondem van Barneveldem 2

   13:25

   UFC Ultimate knockouts (1)

Celý Program