indycar Kvalifikace

Bourdais se nese na vítězné vlně, ve Phoenixu vyhrál kvalifikaci

Sebastien Bourdais po vítězství v kvalifikaci ve Phoenixu
Zdroj: Profimedia
Sébastien Bourdais po vítězství v kvalifikaci ve Phoenixu
Téma:

Francouz Sébastien Bourdais zažívá opět skvělý vstup do sezóny. Po vítězství v prvním závodě v St. Petersburgu se mu podařilo vyhrát i kvalifikaci na druhý závod ve Phoenixu. Z první řady s ním odstartuje jeho krajan Simon Pagenaud, který vloni závod ve Phoenixu vyhrál.

Když týmy ve Phoenixu vytáhly formule z přívěsů, čekalo je velké překvapení. Na trati sice před sezónou testovaly, podmínky byly ale úplně jiné, než v pátek. Na jezdce čekaly výrazně vyšší teploty a silný vítr. Všechny poznatky, které během testů získaly, tak byly v podstatě k ničemu.

 

Nejlépe se s podmínkami na dráze popral loňský šampion Simon Pagenaud. Jeho čas byl ale téměř o vteřinu pomalejší, než nejlepší výkony při testech a za rekordem okruhu, který s loňskou specifikací vozu zajel Hélio Castroneves, zaostal téměř o 1,5 vteřiny. Průměrná rychlost na kolo klesla oproti loňským maximům zhruba o 15 km/h. Druhý nejlepší čas si připsal dvojnásobný vítěz z Phoenixu Tony Kanaan a třetí byl Bourdais. Kompletní výsledky 1. tréninku najdete ZDE.

 

I v kvalifikaci to dlouho vypadalo na triumf Francouze Pagenauda. Jeden za druhým piloti absolvovali svůj kvalifikační pokus, což na oválu znamená odjet dvě letmá kola, a Pagenauda nedokázali překonat. Nejblíže se mu přiblížil stájový kolega Will Power. Nakonec ale všem vypálil rybník Bourdais.

 

Ten coby vítěz předchozího závodu a lídr šampionátu vyrazil na trať až jako úplně poslední a v součtu časů na dvě kola byl o osm tisícin rychlejší, než jeho krajan. Piloti ze země galského kohouta tak obsadí na roštu první řadu.

 

 

"Kdykoliv nasednu do auta v kvalifikačním nastavení, myslím na mou nehodu vloni v Indianapolisu. Zůstává to v mé hlavě,“ přiznal po kvalifikaci Bourdais. Vloni pro něj sezóna také začala skvěle, vyhrál první závod a v druhém dojel na stříbrné příčce. Vše ale ukončila hrozivá nehoda v kvalifikaci na 500 mil Indianapolis, kde Bourdais sahal po pole position. Při nehodě si zlomil pánev a většinu sezóny musel vynechat.

 

Hrozivá nehoda, která vloni Bourdaisovi ukončila sezónu:

 

V kvalifikaci překvapili i nováčci. Robert Wickens, který v St. Petersburgu sahal po vítězství, než jej Alexander Rossi poslal do bariéry z pneumatik, se kvalifikoval jako šestý. Rossiho navíc bude mít na roštu přímo před sebou.

 

Zazářil také devatenáctiletý Pietro Fittipaldi, vnuk legendárního brazilského závodníka Emersona Fittipaldiho. Pilot, který vloni vítězil ve Formuli 3.5 s českým týmem Antonína Charouze, ve své vůbec první kvalifikaci v IndyCar zajel desátý čas.

 

Zaznamenal tak lepší výsledek, než jeho děda Emerson při svém debutu. Ten byl v roce 1984 v Long Beach na roštu 12. a to do IndyCar přicházel jako dvojnásobný mistr světa Formule 1.

Kompletní výsledky kvalifikace najdete ZDE.

 

 

Po kvalifikaci ale ještě piloti volno neměli. Protože se závod jede večer za umělého osvětlení, dostali ještě hodinu k tréninku, aby vyladili formule na stejné podmínky, jaké budou panovat během sobotního závodu.

 

Nejrychlejší čas si připsal Charlie Kimball z nového týmu Carlin. Pilot, pro něhož je vítězstvím, že vůbec může závodit, bojuje totiž s cukrovkou, ale přiznal, že jeho tým ještě pracoval na tom, aby našel rychlost, kterou se mu nepodařilo najít před nepodařenou kvalifikací.

 

Za ním skončil čtyřnásobný šampion Dixon, který také v kvalifikaci propadl. Zkušený Brazilec Kanaan zajel třetí čas. Kompletní výsledky 2. tréninku najdete ZDE.


Závod začíná v neděli už v 3:30 ráno. Přímý přenos můžete sledovat na programu Nova Sport 1.
 

vbo TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL: Chicago Blackhawks - Boston Bruins

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Ragby: Itálie - Wales

   12:40

   Truck Racing Magazine (4)

   13:00

   MotoGP - VC Nizozemska 2019 (kvalifikace Moto3)

 • Nova Sport 2

  • TOP Liga ČTS by MONETA

   09:00 13:10
   13:10

   NBA Classic Games: Orlando Magic - Washinghton Wizards

   14:50

   Fotbal: Olympique Lyon - Lille OSC

   16:40

   CZECH Classic Open 2020

   17:00

   NHL: Carolina Hurricanes - San Jose Sharks

   18:45

   Element (417)

Celý program