Aktualizováno 20.8. 2016 16:56
historie to nechtěl slyšet

Bolta dohání doping! Po velkém triumfu mu hrozí vracení medaile

Nesta Carter a Usain Bolt
Zdroj: Profimedia
Nesta Carter a Usain Bolt

Už je to možná trochu letitá kauza, ale po úžasném triumfu Usaina Bolta na olympiádě v Riu, se o ní začíná čím dál víc mluvit. Jamajský borec má 9 zlatých ze tří olympiád. Hrozí ale, že o jednu medaili přijde... Dohání ho dopingový stín minulosti.

Když v Pekingu v roce 2008 vyhrála jamajská štafeta závod na 4x100 metrů, jednalo se o první Boltův hattrick.
Jenže něco nebylo v pořádku, jak se časem ukázalo. V podezření se ocitl Nesta Carter, u jehož zpětného testování vzorků z pekingských her byl objeven stimulant metylhexanamin. Stejný výsledek potvrdila i kontrolní analýza.


Program zpětného testování pro doposud nezjistitelné látky spustil MOV právě pro vzorky z olympiád z let 2008 nebo 2012.
Usain Bolt
Zdroj: Profimedia Usain Bolt

Když se to Bolt dozvěděl, komentoval situaci smířlivě. "Pokud se to potvrdí, nebude to pro mě problém," sdělil v červnu v Kingstonu.

Případ doposud nebyl oficiálně potvrzen a jmenovitě na Cartera neukázal ani jamajský svaz. Jenže po třetím Boltově hattricku přichází opět téma k diskusi.
Usain Bolt v Riu
Zdroj: Profimedia Usain Bolt v Riu

"Tak tady to máte. Konečně jsem ten největší," hlásil novinářům Jamajčan po štafetě v Riu. Těšilo ho, že vyrovnal počiny finského vytrvalce Paava Nurmiho a amerického sprintera a dálkař Carla Lewise. Stal se jedním ze tří králů.

Kdoví, zdali v téhle společnosti ale zůstane. Na verdikt, zda Carter opravdu dopoval, se čeká.
Nesta Carter
Zdroj: Profimedia Nesta Carter

Každopádně je zřejmé, že pokud se provinění Nesty Cartera prokáže, bude muset se svou medailí přispěchat i samotný Usain Bolt. Mezinárodní olympijské unie totiž u předchozích podobných dopingových případů brala medaile celým týmům a ne jen jednotlivým provinilcům.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VANDALISMUS V RIU: Američtí olympionici mají z ostudy kabát. Až uvidíte, co provedli, nebudete chápat!

VIDEO: Nezapomenutelný konec legendárního olympijského maratonu nepřestává fascinovat

ram, čtk TN.cz