Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

obrovská tragédie

Bojovník Ricksen zemřel. Chtěl jako první porazit zrádnou ALS

Fernando Ricksen
Zdroj: Profimedia
Fernando Ricksen

Bývalý nizozemský fotbalista Fernando Ricksen zemřel. Dlouhých šest let bojoval s amyotrofickou laterální sklerózou, bohužel statečný boj s nevyléčitelnou chorobou prohrál. Bylo mu pouhých 43 let.

Byl to skvělý obránce, hrál za nizozemskou reprezentaci, v Glasgow Rangers se stal za 6 let působení doslova ikonou a v Zenitu Petrohrad dokázal vyhrát i Pohár UEFA.
 

Jenže závěr kariéry si představoval úplně jinak. V roce 2013, když mu bylo 37 let a ještě válel v druhé nizozemské lize za Fortunu Sittard, u něj objevili příznaky zákeřné a nevyléčitelné nemoci, která ochromuje neurony mozku a míchy.Častokrát se snažil objevovat na veřejnosti, a ještě v roce 2014 musel postoupit soudní stání s bývalou manželkou, která ho obvinila, že před ní ukryl peníze, vydělané při působení v Zenitu Petrohrad. Tehdy ještě vypadal odhodlaně.

Fernando Ricksen
Zdroj: Twitter Fernando Ricksen

Rok od roku se ale jeho zdravotní stav postupně zhoršoval. K léčbě ale přistoupil statečně a vzal i roli muže, který upozorňoval na to, že tuto nemoc je potřeba zkoumat, aby už další lidé neumírali podobným způsobem jako on. Stejnou nemocí trpí i bývalý stoper Viktorie Plzeň Marian Čišovský.

Ricksen už s předstihem na červen naplánoval svou narozeninovou oslavu, neboť tušil, že se 43. narozenin, které měl 27. července nemusí dožít. Nakonec mu osud vyměřil ještě skoro další dva měsíce života…
 

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:05 04:05

   NHL: Winnipeg Jets - Pittsburgh Penguins

   04:05

   NHL: San Jose Sharks - Calgary Flames

   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Winnipeg Jets - Pittsburgh Penguins

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Tour de Mont Blanc

 • Nova Sport 2

  • 01:45 03:30

   Florbal: SPV – EräViikingit

   09:00

   Házená: HC Erlangen - Rhein-Neckar Löwen

   10:30

   Ötztaler Radmarathon

   11:00

   Cricket Champions League

   11:30

   Maxi Tip Poker Tour (20)

   12:00

   UFC Now (20)

Celý Program