Silný příběh

Bojoval na olympiádě i Grand Tours, nyní bývalý cyklista bojuje s největším nepřítelem

Luboš Lom
Zdroj: osobní archiv Luboše Loma
Luboš Lom
Skok Aleš
Aleš Skok
8.2. 2021 19:07

V roce 1988 reprezentoval Československo na olympijských hrách v Soulu, startoval třikrát na Giro d´Italia a dvakrát na Vueltě. Luboš Lom bojoval na tratích se spoustou soupeřů, nyní mu ale v cestě stojí ten nejtěžší - rakovina.

 

Před osmi lety byla Lomovi diagnostikována rakovina. Nejprve si myslel, že jeho bolesti zad jsou normální a jen to přetáhl na kole. V poslední den roku 2013 už ale bolest byla taková, že se nedala vydržet a odvezla ho záchranná služba.Série vyšetření tenkrát ještě nic neodhalila, až po nějaké době přišla diagnóza z hematoonkologie - mnohočetný myelom, což je poměrně vzácné onemocnění kostní dřeně.

 

Doba dožití? Šest let. "V tu dobu mu bylo ale jen 48 a tak jsme všichni doufali, že naplánovaná léčba zabere a táta se zase vrátí do aktivního života," stojí na webových stránkách, které byly založeny speciálně k Lomově diagnóze.

 

 

"A to se také podařilo. Čtyři cykly chemoterapie a autologní transplantace kmenových buněk udržely nemoc 5 let na uzdě a táta tak mohl žít relativně normálním životem. I přes občasnou bolest zad začal zase pracovat, jezdit na kole a hlídat svou milovanou vnučku," píše se dále.

 

I když se Lom zotavoval, přišla při běžné kontrole v roce 2018 další nepříjemná zpráva. Nemoc se vrátila. V následujících dvou letech se onemocnění rozšířilo prakticky do všech kostí a nádory začaly tlačit na důležité orgány.

 

Žádná léčba nezabírala a ošetřující lékař rodině sdělil, že v České republice už žádná jiná možnost už neexistuje. "Odkázal nás na péči paliativního týmu s tím, že tátovi zbývá pár týdnů života. V tu dobu táta již nechodil, nebyl schopen se sám zvednout z postele, nejedl, trpěl nesnesitelnými bolestmi. Ale víra, že nemoc nakonec porazí, ho nikdy neopustila," stojí na stránkách.

 

 

Rodina se díky několika doporučením dostala k doktoru Hänelovi v německém Chemnitz. Lom tak na konci listopadu odjel na první cyklus chemoterapie a 14 dní byl hospitalizován. A přišly konečně dobré zprávy! "Tátův stav se rapidně začal zlepšovat, dokonce byl schopen odjet na Vánoce domů a strávit s námi svátky." A to čeští lékaři nedávali léčbě žádnou šanci na úspěch.

 

Lom je od 6. ledna opět v Chemnitz a podstupuje třetí cyklus chemoterapie. Nádory ustoupily o 90 procent a bývalý výborný cyklista, který se proslavil především na klasice Paříž-Roubaix, při kterém jel 130 kilometrů v úniku, ale nakonec ho zastavily křeče, má opět chuť k jídlu a obstojně chodí.

 

Jenže léčba samotná je velmi drahá. Rodina už se vydala ze svých úspor, když zaplatila téměř 50 tisíc eur (1,3 milionu korun). Lomovi sice zažádali na pojišťovně o úhradu vynaložených nákladů, ta ale byla zamítnuta jako neopodstatněná s pravděpodobně nulovým léčebným účinkem. Rodina už se proti tomuto rozhodnutí odvolala.

 

 

Lom navíc nesplňuje formální podmínky pro úhradu transplantace, pro kterou nebyl v České republice indikován. V Německu přitom tuto léčbu i transplantaci normálně pojišťovny platí.

 

Rodina se tak rozhodla založit transparentní účet. Na léčbu totiž potřebují ještě minimálně 75 tisíc eur (2 miliony korun). A už se našla obrovská spousta lidí, kterým není život legendárního českého cyklisty lhostejný.

 

Jeho příběh navíc sdílel na svém facebookovém profilu i šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek se slovy: "Kamarád, jeden z našich nejznámějších cyklistických profesionálů devadesátých let, legendární český hrdina drsného Paris - Roubaix, bohužel opětovně bojuje se zákeřnou nemocí... Miluje život, takže víme, že to nevzdá, ale myslete prosím na něj a jeho nejbližší."

 

 

 

 

 

 

Související témata:
TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Los Angeles Kings - Vegas Golden Knights

   04:05 06:45
   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NHL: Los Angeles Kings - Vegas Golden Knights

   12:50

   Element (437)

 • Nova Sport 2

  • Tipsport Premier League 2021

   09:00 11:35
   11:35

   Ligue 1 Highlights (32)

   12:30

   Kitesports Insights & X - Project

   13:00

   Fotbal: Montpellier HSC - Olympique Marseille

   14:45

   NHL: Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs

   16:30

   Český motorsport 2021 (1)

Celý program