rozhovor o přípravě na OH

Boj o letenky! Vytrvalkyně Joglová se narychlo vracela z Keni

Marcela Joglová
Zdroj: Instagram Marcela Joglová
Marcela Joglová
Jiří Průša
Jiří Průša
Publikováno 2. 4. 2020
Téma:

Vytrvalostní běžkyně Marcela Joglová situovala, stejně jako loni, svou přípravu do Keni. Z Afriky ale musela předčasně zpátky do Česka kvůli koronaviru. Posunutí olympijských her o rok je podle ní v nastalých podmínkách nejlepší možná varianta.

Marcela Joglová loni debutovala na atletickém mistrovství světa v Dauhá parádním dvacátým místem. Maraton se tam kvůli obrovskému vedru běžel v noci a závod v netradičních podmínkách Joglové vyšel dobře. Letos si tak brousila zuby i na olympijské hry, ty však byly kvůli pandemii koronaviru o rok odloženy.


Běžkyně svou přípravu na několik týdnů přesunula do Keni. Africké prostředí jí vyhovovalo už loni, a letos tam chtěla vyladit formu, aby na maratonu v Rotterdamu, který se měl běžet na začátku dubna, vylepšila své osobní maximum o přibližně 7 minut, což by znamenalo splnění olympijského limitu.


Olympijské hry však byly o rok přeloženy, s čímž Joglová naprosto souhlasí. "Takové věci se prostě musí přijmout, vždyť konání her v tuto dobu by byl naprostý nesmysl, a to z každé stránky. Navíc postupným rušením všech závodů a jak se situace s COVID-19 zhoršovala, hlava se už na nějaké takové rozhodnutí připravovala. Horší bylo nevědět na jak dlouho se odloží. Teď už to konečně víme a z mého pohledu je posunutí o rok asi tou nejlepší možnou variantou," uvedla pro TN.czZávod v Rotterdamu byl přeložen na konec října, Joglová však zatím neví, jestli tam bude startovat. "To se musíme domluvit s trenérem, které závody pro mě budou nejvhodnější. Zatím můžeme jen spekulovat, konkrétněji můžeme mluvit až se situace s pandemií zlepší a závody budou neměnné. Ráda bych se pokusila vylepšit si čas na půlmaraton a pak, bude-li to zapadat, bylo by super zkusit i maraton, abych alespoň věděla, kolik jsem schopna běžet teď. Zatím mi v hlavě visí stažení těch bláznivých cca 7 minut," prozradila vytrvalkyně.


Z přípravy v Keni měla velmi dobrý pocit, bohužel po návratu do Česka se nyní nachází v domácí karanténě, kde alespoň běhá na běžícím pásu "Teď jde jen o to, formu alespoň trochu udržovat, aby ten odrazový můstek byl co nejvyšší. Nepovolit v tréninku jen proto, že nejsou závody," nechce ztratit poctivě vydřenou formu.Do Keni sice COVID-19 dorazil později než do Evropy a ke dnešnímu dni je tam zaznamenáno teprve 81 případů, ale prevenci tam berou vážně. "Poslední týden našeho pobytu se počty nakažených pomalinku zvyšovaly a okamžitě začala probíhat různá opatření typu uzavření stadionů, rozpuštění tréninkových skupin nebo dezinfekce všude, kam se podíváš," přiblížila Joglová situaci v Keni.


Problematický byl návrat, který musel přijít dříve, než bylo původně plánováno. "V neděli 22.3. bylo vyhlášeno, že se do 3 dnů uzavřou hranice. V tu chvíli nastal boj o letenky. Kdo dřív přijde, ten dřív bere. Staly se nedostatkovým zbožím a ceny šplhaly neuvěřitelně nahoru," líčila patálie s návratem domů.
 

"Bohužel se nám je nepodařilo rozumně sehnat, ale podařilo se to ČASu (Český atletický svaz), do Mnichova. Česká ambasáda nám zase sehnala potřebná povolení, aby nás pustili vůbec na palubu a poté případně z Německa. Na přestupu v Dauhá se nám ale podařilo naštěstí přebookovat letenky přímo do Prahy, a tak už probíhala cesta bez problémů," ukončila šťastně vyprávění o komplikované cestě domů.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ragby: Bath Rugby - Gloucester Rugby

   18:25 20:30
   20:30

   Major League Soccer Highlights (7)

   21:00

   Večerní sportovní noviny

   21:05

   PENATI SLOVAK OPEN CHAMPIONSHIP 2020

   22:05

   MotoGP - VC Emilia - Romagna (závod Moto3)

   23:00

   MotoGP - VC Emilia - Romagna (závod MotoGP)

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Leyton Orient - Tottenham Hotspur

   18:55 20:55
   20:55

   Závod Zbraslav - Jíloviště

   21:10

   Fotbal: Luton Town - Manchester United

   23:05

   Fotbal: Stade Rennes - AS Monaco

   00:50

   Element (422)

   01:05

   UFC Reloaded (60)

Celý program