cesta MMA

Boj bez rukavic a údery do rozkroku, takové byly začátky českého MMA

David Chmátal
David Chmátal
18.6. 2020 20:08
Téma:
UFC

MMA od svého počátku prošlo obrovskou změnou, a to jak ve světě, tak v České republice. Od amatérských zápasů bez rukavic, během kterých byly povoleny rány do rozkroku se proměnilo v jeden z nejsledovanějších sportů, který v posledních letech přitahuje nevídanou pozornost. Proměnu okomentovaly české ikony jako Dan Barták, Ondřej Novotný či David Dvořák.

České ikony smíšených bojových umění se sešly na křtu knihy Život v kleci, která pojednává o vývoji tohoto sportu. Dan Barták, jeden z autorů, v rozhovoru pro televizi Nova přiblížil počátky MMA v České republice, na kterých se sám podílel.
„Tenkrát bylo jedno kolo 20 minut. Bojovalo se bez rukavic a mohly se údery hlavou a do genitálií. Byla to taková pouliční bitva,“ řekl Barták o začátcích MMA.

Dynamickou proměnu desetiboje bojových sportů okomentoval i Viktor Pešta, který mezi roky 2014-2017 působil v prestižní UFC.
 

„Zápasím přes deset let. Ty úplné prvopočátky si samozřejmě nepamatuji, ale za těch deset let je ta změna do očí bijící. Je to úplně jiný sport,“ řekl Pešta.
 

Moderní MMA se začalo formovat v 90. letech v Kalifornii a od té doby ušlo pořádný kus cesty. Upravila se pravidla, jednotlivé disciplíny se zdokonalily, celý sport se zpopularizoval a investovalo se do něj více peněz. Nicméně není to jen samotný boj, který přitáhl diváckou pozornost.

Nepřehlédnutelnou součástí je i dění mimo klec, které doprovází jednotlivé duely. Ve světě největší show beze sporu předvádí Conor McGregor a na domácí scéně tuto roli nezastal nikdo jiný než český Terminátor.
 

„Vstup Karlose Vémoly to tu pořádně rozvířil. Dále pak příchod XFN a teď tu vévodí OKTAGON MMA," popsal největší milníky českého MMA Dan Barták.

Ačkoli se česká scéna začala rozvíjet teprve nedávno, domácí zápasníci začínají stále častěji pronikat do světového MMA. Do Mekky bojových sportů - UFC se letos dostali David Dvořák a Jiří Procházka, a i domácí organizace již dosahují mezinárodních formátů. Podle Ondřeje Novotného víc, než je na první pohled známo.
 

„Lidé si to neuvědomují, ale to, co se děje teď tady, je absolutní světový top. A je jedno, jestli je to OKTAGON nebo i menší organizace, které jsou v halách pro pět tisíc lidí. To je celosvětově hodně výjimečné a v Evropě absolutně nesrovnatelné, kromě KSW (polská organizace)," řekl promotér a jeden ze zakladatelů organizace OKTAGON MMA.

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Tipsport Premier League 2021

   01:05 03:45
   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   Fotbal: Sporting Kansas City - Austin FC

   10:55

   WorldSBK - Emilia - Romagna Round (Tissot Superpole Race)

   11:35

   Kolo pro život - Orlík

   11:50

   Český motorsport 2021 (3)

 • Nova Sport 2

  • KSW 61: Pudzian vs. Juras

   23:05 02:05
   02:05

   Extremsportveko - The Beauty of Outdoor Sports

   02:35

   NBA: Los Angeles Clippers - Utah Jazz

   09:00

   Ragby: Exeter Chiefs - Sale Sharks

   10:40

   Nymburska jízda Ligou mistrů

   10:55

   NBA: Los Angeles Clippers - Utah Jazz

Celý program