hranice nemožného

Blaznivý nápad: Horolezec se chystá skočit z nejnebezpečnější hory světa

Horolezec Nirmal Purja a vrchol K2
Zdroj: koláž tn.cz / profimedia / Instagram Nirmal Purja
Horolezec Nirmal Purja a vrchol K2
David Chmátal
David Chmátal
15.1. 2021 12:31

Zdolat nejnebezpečnější horu světa v zimě? Už to je pořádně nebezpečné. Nirmal Purja se navíc podle dostupných indicií hodlá pokusit i o nejrychlejší cestu dolů. Hodlá z vrcholu K2 seskočit s padákem.

38letý horolezec a bývalý člen speciálních jednotek má na kontě už jeden nebezpečný rekord. V roce 2019 se za šest měsíců a šest dní dostal na vrchol všech osmitisícovek světa (14). Nyní se chce pokusit o další kousek.Nyní je znovu na úpatí druhé nejvyšší hory světa, která se podle slavného citátu snaží horolezce zabít. Nejenže se Purja snaží dostat na 8 611 metrů vysoký vrchol v zimě, ale podle několika zpráv by se dokonce měl pokusit o rekordně rychlý sestup, respektive slet dolů.
Minulé léto Purja absolvoval kurz rychlostní paraglidingu a pravděpodobně nabyl i některé zkušenosti při službě v armádě. Pravidelně o novém koníčku informuje na sociálních sítích. Navíc povolení ke vstupu na vrchol zmiňuje i povolení k seskoku pro jednoho člena výpravy. Hádejte koho.


“Jeden z členů pan Nirmal Purja zamýšlí seskočit z vrcholu a přistát v základním táboře. K tomuto požadavku bylo již uděleno svolení,“ stojí v oficiálním dokumentu, který sdílel vedoucí výpravy Chhang Dawa Sherpa na sociální sítě. 

Myšlenku na husarský kousek mohl Purja odkoukat od kolegy horolezce a průvodce Maxe Bergera. Ten v minulosti seskočil ze sedla K2 z výšky téměř 8000 metrů. V zimě však podobný seskok, kvůli extrémně nízkým teplotám a nevyzpytatelným větrným podmínkám, považuje za nemožný.


“U něj je všechno možné, záleží, kolik je ochotný riskovat. Nims ve svých projektech riskuje hodně, on je jedním z mála lidí, kteří na K2 mohou vylézt i v zimě, ale nemyslím si, že je možné z vrcholu skočit,“
komentoval Berger na konto svého přítele.O průběhu výpravy Purja pravidelně informuje na sociálních sítích. V jednom z minulých příspěvků se zmínil o tom, že s sebou nesl vybavení k paraglindingu. Výprava však o většinu věcí přišla, když druhý tábor zničil nápor větru. Následně museli sestoupit a doplnit ztráty. Den na to Purja informoval, že plán na vrchol je znovu ve hře. 14. ledna byl v táboře ve výšce 7 600 metrů, zda má i tentokrát s sebou padák, nesdělil.

Our team reached to Camp 2 today and it was a wreckage site. We found that both our tents and all equipments that we had...

Zveejnil(a) Nirmal Purja dne Nedle 10. ledna 2021

 

Podívejte se na reportáž o hoře K2 v magazínu Víkend. Klára Kolouchová na tento vrchol vylezla.

 

 

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ranní sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL: Montreal Canadiens - Calgary Flames

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Nova Cup 2020 - ohlédnutí

   11:15

   NHL: Minnesota Wild - Arizona Coyotes

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Montpellier HSC - Olympique Marseille

   09:00 10:45
   10:45

   Ligue 1 Highlights (32)

   11:40

   Rok Evropského fotbalu pod Covidem - 19

   12:35

   Magazín evropské ligy (13)

   13:00

   Fotbal: Stade Rennes - FC Nantes

   14:40

   NHL: Minnesota Wild - Arizona Coyotes

Celý program