hranice nemožného

Blaznivý nápad: Horolezec se chystá skočit z nejnebezpečnější hory světa

Horolezec Nirmal Purja a vrchol K2
Zdroj: koláž tn.cz / profimedia / Instagram Nirmal Purja
Horolezec Nirmal Purja a vrchol K2
David Chmátal
David Chmátal
15.1. 2021 12:31

Zdolat nejnebezpečnější horu světa v zimě? Už to je pořádně nebezpečné. Nirmal Purja se navíc podle dostupných indicií hodlá pokusit i o nejrychlejší cestu dolů. Hodlá z vrcholu K2 seskočit s padákem.

38letý horolezec a bývalý člen speciálních jednotek má na kontě už jeden nebezpečný rekord. V roce 2019 se za šest měsíců a šest dní dostal na vrchol všech osmitisícovek světa (14). Nyní se chce pokusit o další kousek.Nyní je znovu na úpatí druhé nejvyšší hory světa, která se podle slavného citátu snaží horolezce zabít. Nejenže se Purja snaží dostat na 8 611 metrů vysoký vrchol v zimě, ale podle několika zpráv by se dokonce měl pokusit o rekordně rychlý sestup, respektive slet dolů.
Minulé léto Purja absolvoval kurz rychlostní paraglidingu a pravděpodobně nabyl i některé zkušenosti při službě v armádě. Pravidelně o novém koníčku informuje na sociálních sítích. Navíc povolení ke vstupu na vrchol zmiňuje i povolení k seskoku pro jednoho člena výpravy. Hádejte koho.


“Jeden z členů pan Nirmal Purja zamýšlí seskočit z vrcholu a přistát v základním táboře. K tomuto požadavku bylo již uděleno svolení,“ stojí v oficiálním dokumentu, který sdílel vedoucí výpravy Chhang Dawa Sherpa na sociální sítě. 

Myšlenku na husarský kousek mohl Purja odkoukat od kolegy horolezce a průvodce Maxe Bergera. Ten v minulosti seskočil ze sedla K2 z výšky téměř 8000 metrů. V zimě však podobný seskok, kvůli extrémně nízkým teplotám a nevyzpytatelným větrným podmínkám, považuje za nemožný.


“U něj je všechno možné, záleží, kolik je ochotný riskovat. Nims ve svých projektech riskuje hodně, on je jedním z mála lidí, kteří na K2 mohou vylézt i v zimě, ale nemyslím si, že je možné z vrcholu skočit,“
komentoval Berger na konto svého přítele.O průběhu výpravy Purja pravidelně informuje na sociálních sítích. V jednom z minulých příspěvků se zmínil o tom, že s sebou nesl vybavení k paraglindingu. Výprava však o většinu věcí přišla, když druhý tábor zničil nápor větru. Následně museli sestoupit a doplnit ztráty. Den na to Purja informoval, že plán na vrchol je znovu ve hře. 14. ledna byl v táboře ve výšce 7 600 metrů, zda má i tentokrát s sebou padák, nesdělil.

Our team reached to Camp 2 today and it was a wreckage site. We found that both our tents and all equipments that we had...

Zveejnil(a) Nirmal Purja dne Nedle 10. ledna 2021

 

Podívejte se na reportáž o hoře K2 v magazínu Víkend. Klára Kolouchová na tento vrchol vylezla.

 

 

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Karel Abraham - první Čech v MotoGP

   13:25 13:50
   13:50

   WorldSBK - Dutch Round (2. závod)

   14:50

   Filip Řeháček: Cesta do MS motocyklů (1)

   15:05

   WorldSSP300 - Dutch Round (2. závod)

   16:00

   Fotbal: Orlando City SC - Philadelphia Union

   17:45

   KSW 62: Kołecki vs. Szostak

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Atlanta United FC - Columbus Crew

   13:00 14:45
   14:45

   RunTour - Praha

   15:00

   Fotbal: Trenčín - Zlaté Moravce

   16:45

   Behaj lesmi - Děvín

   17:00

   Paddleboards - History, Legacy and Best Moments

   17:30

   Line & Air - with Geraldine Fasnacht

Celý program