fotbalový inspektor

Blatečtí nadělili v malém derby bůra, o poločase frčely makrely z grilu

Richard Wagner
Publikováno 30. 8. 2020

Fotbalový inspektor se tentokrát vydal na Olomoucko, kde navštívil zápas Blatce, který hostil jen šest kilometrů vzdálený Grygov, proti němuř si s chutí zastřílel. Na diváky čekala o pauze místní specialita.

V Blatci se fotbal kope už více než 50 let. Chození na hřiště nedaleko vlakové zastávky tak už mají místní v krvi. Před zápasem se proto očekávala početná divácká kulisa.

"Je to samozřejmě podle počasí a podle soupeře, dneska je to takové malé derby, protože hraje Grygov, což je sousední vesnice," prozradil Pavel Skládal, předseda TJ Sokol Blatec.

Ačkoliv se jedná o zápas týmů z vedlejších obcí, pořadatelé mohli na problémy s rozvášněným davem fanoušků pouze zavzpomínat. "Možná tady něco bylo, ale to už je dlouho. Možná s rozhodčím byly jednou problémy, ale je to dávno," vylovil vzpomínku jeden z pořadatelů.

Diváci se usadí do jedné řady po obou stranách hřiště nebo mohou zabrat místo pod slunečníkem u hospody za jednou z branek.

Hráči dostali ještě před výkopem pár strategických rad. "Budeme hrát naší hru a hlavně to chce klid," burcoval své svěřence asistent trenéra Martin Smyčka.

Zakrátko už stálo domácí mužstvo nastoupené na přesně střiženém pažitu, aby popřáli jubilantům ke kulatinám. Skóre otevřeli domácí krátce po úvodním hvizdu - ve třetí minutě. Brankář byl krátký na Winklerovu hlavičku.

Proměněných gólových šancí přibývalo. Domácí proto neskrývali nadšení s vývojem zápasu. "Je to perfektní, tak to má být," komentoval jeden z příznivců Blatce. Hosté se snažili, přesto byla gólová bilance o poločase jednoznačně na straně domácích, kteří vedli 3:0.

O poločase nastal ideální čas zamířit ke grilu, třeba na místní specialitu. O co byl největší zájem? "O makrely. Makrely na klacku, to je na Moravě, hlavně tady kolem Olomouce, vyhlášené," prozradil muž, který oblíbené lahůdky připravoval.

Deset deka makrely přišlo na 29 korun. Před zápasem měli v hospodě u hřiště čtrnáct beček piva. Po pětačtyřiceti minutách hry hlásili poločas i tam. "Asi tak šest sedum beček se vytočilo dneska," hlásila usměvavá výčepní.

Vstupné se vybíralo právě o poločase. Dvacku přitom platí pouze dospělí muži. "Vstupenek jsme prodali dneska 140," spočítal pokladník Lumír Hrbáček. I přesto, že mají ženy vstupné dobrovolné, pár z nich si slosovatelný lístek koupilo.

"Chtělo by to ještě pár gólů pro diváky. Asi by bylo dobré, kdyby Blatec dal tři góly a jeden jsme klidně dostali," predikoval druhou půli fanda s šálou domácího družstva a skoro se trefil.

V druhém poločase domácí štěstí neopustilo. Přidali ještě dva góly a mohli slavit. "Vyšel nám začátek, co jsme si řekli, že patnáct minut na ně vletíme, dali jsme dva góly hned ze začátku, takže velká spokojenost," liboval si hrající trenér Blatce František Zaorálek, který si pak mohl se spoluhráči hezky od plic zakřičet.

"Blatec vyhrál po zásluze, byl jednoznačně lepší, my jsme dneska podali hroznej výkon. Náš cíl je tak hrát do desátého místa, Blatec určitě půjde na postup," komentoval obejtkivně grygovský sekretář Petr Justra.

Blatec tak výhrou pět nula nad Grygovem v tabulce postoupil na druhé místo a to potěšilo i předsedu Skládala. "Letos máme dobré mužstvo, věříme si, takže jsme obavy neměli."