liga mistrů

Biologická bomba! Bergamo podle starosty trpí kvůli úspěchům Atalanty

Fotbalisté Atalanty Bergamo
Zdroj: Profimedia
Fotbalisté Atalanty Bergamo
Jiří Průša
Jiří Průša
Publikováno 25. 3. 2020
Téma:

Starosta italského Bergama Giorgio Gori věří, že zápas Ligy mistrů mezi Atalantou Bergamo a španělskou Valencií byl silným katalyzátorem šířícího se koronaviru. Bergamo je jednou z nejhůře postižených oblastí, a právě zápas, na kterém se shromáždilo 44 tisíc lidí na tom měl pravděpodobně velký podíl.

Fotbalový klub Atalanta Bergamo zažíval až do přerušení sezony historické chvíle. Ofenziva tohoto týmu okouzlila celou Evropu a Atalanta poprvé od svého založení hrála Ligu mistrů. V té nejen, že postoupila ze skupiny, ale v osmifinále si navíc poradila i s Valencií.


Čtrvtfinále se kvůli šířícímu se koronaviru už odehrát nestihlo, ale právě osmifinálový duel Atalanty s Valencií mohl mít na masové šíření nemoci velký vliv.


"Ten zápas byla biologická bomba," nebál se použít ostrá slova starosta Bergama Gori. "V té době jsme nevěděli, co se děje. První pacient byl v Itálii 23. února," uvedl Gori. Zápas Atalanty s Valencií se odehrál 18. února, jenže inkubační doba nemoci COVID-19 může být klidně i 14 dní.

To, že právě tento zápas mohl mít obrovský vliv na šíření nemoci, potvrdil i italský imunolog Francesco Le Foche. "Koncentrace desítek tisíc lidí, které od sebe dělily jen centimetry, a euforie vedoucí k objímání a křiku, to vše mohlo přispět k šíření viru mezi diváky," zhodnotil Le Foche.


"Dokážu si představit, že mnoho fanoušků nechtělo propásnout zápas, když už měli lístky. Přestože třeba pociťovali mírnou horečku. S odstupem času je šílené, že se hrálo za přítomnosti diváků, ale v té době nebyly věci tak jasné. Dnes by to bylo nepředstavitelné," prohlásil imunolog.Odveta, která se hrála o tři týdny později ve Valencii už proběhla bez diváků, jenže virus už se tou dobou divoce šířil jak Itálií, tak Španělskem. Valencia po čase uvedla, že třetina jejích hráčů a ostatního personálu je pozitivní na nový typ koronaviru.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL Classic games: Minnesota North Stars - Pittsburgh Penguins První triumf Jaromíra Jágra ve Stanely Cupu (25.5.1991)

   18:05 20:15
   20:15

   Silk Way Rally

   20:45

   Fotbal: DFB - Pokal Highlights (6)

   21:00

   Večerní sportovní noviny

   21:05

   NHL: Anaheim Ducks - Winnipeg Jets

   22:45

   NHL - TOP momenty sezony

 • Nova Sport 2

  • UFC Reloaded (40)

   17:55 18:35
   18:35

   NBA - Vychytralé akce

   19:00

   NBA Classic Games: Seattle SuperSonics - Houston Rockets

   21:10

   UFC Reloaded (41)

   22:00

   Fotbal: DFB - Pokal Highlights (6)

   22:15

   CZECH Classic Open 2020

Celý program