Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 6.7. 2016 11:30
konečný verdikt kauza

Beznohý atlet Pistorius odsouzen! Konečně padl trest za vraždu

Oscar Pistorius
Zdroj: profimedia.cz

Handicapovaný atlet Oscar Pistorius dostal u soudu v Pretorii šest let vězení za vraždu přítelkyně Reevy Steenkampové. Soudkyně Thokozile Masipaová tak nevyhověla žalobě, která požadovala minimálně patnáctiletý trest.

Je proto možné, že státní zástupce požádá o možnost se odvolat. Soudkyně uvedla, že si jeho případné argumenty vyslechne ještě dnes. Obhájce jihoafrického paralympijského šampiona se s největší pravděpodobností odvolávat nebude, aby neriskoval zpřísnění trestu.

 

 

Soudkyně Masipaová při čtení rozsudku uvedla, že shledala významné a přesvědčivé polehčující okolnosti. Při určování výše trestu vzala v úvahu vážnost spáchaného činu, zájmy společnosti a dopad na rodinu oběti.

 

Pistorius má sice podle ní výbušnou povahu, není ale agresivní a může se po odpykání trestu naplno začlenit zpět do společnosti. Bude ale záležet na jeho přístupu.

 

Pistorius byl po vynesení verdiktu odveden do zadržovací cely v soudní budově, odkud bude ještě dnes převezen do vězení.

 

Podle expertů BBC si bude muset za mřížemi odpykat minimálně polovinu šestiletého trestu, než bude moci požádat o podmínečné propuštění. Čas, který si už ve vězení odpykal po prvním rozsudku, se mu do nového trestu započítávat nebude. Podle jiných zdrojů může požádat o propuštění po odpykání třetiny trestu, tedy po dvou letech.

 

Pistorius v noci na Valentýna v roce 2013 zastřelil Steenkampovou několika ranami přes dveře toalety. Při své obhajobě se bránil tvrzením, že ji považoval za zloděje a střílel v sebeobraně.

 

Původně byl uznán vinným ze zabití z nedbalosti a v říjnu 2014 dostal pětiletý trest. Po roce byl propuštěn do domácího vězení a žil v domě svého strýce v Pretorii. Loni v prosinci však odvolací soud překvalifikoval jeho čin na vraždu.
 

mm ČTK