odletěl domů

Bez diváků? To by bylo stejné, jako hrát v Berouně, říká "FIFA kluk" Rittich

Richard Wagner
Richard Wagner
3.4. 2020 16:22
Téma:
NHL

Calgary směřovalo do play-off, kam jej vedl z pozice jedničky brankář David Rittich. Rodák z Jihlavy odletěl z Kanady zpět do Česka, kde tráví celostátní karanténu. V rozhovoru, který zprostředkovala agentura Sport Invest, popsal návrat z kolébky hokeje a mluvil také o tom, jak nakládá s volným časem.

V základní části této sezóny NHL, která byla 12. března kvůli pandemii koronaviru přerušená, nastoupil Rittich k 48 zápasům, dvakrát udržel čisté konto a především si vydobyl post jedničky.

 

„Bylo to jako na houpačce. Na ledě nám to neklapalo jako vloni. Sezóna byla zajímavá, ale získal jsem tam spoustu nových zkušeností,” hodnotí stále ještě probíhající ročník sedmadvacetiletý brankář. 

 

Jeho Calgary se drží na sedmém místě Západní konference a on sám se fanouškům zapsal především svou oslavou po vychytaných nájezdech v "Bitvě o Albertu" proti Edmontonu. „Po tomto jsem si od jedné půlky NHL vyslechl, že to bylo super, od druhé, že to bylo nerespektování soupeře. Nechtěl jsem udělat nic, co by někoho naštvalo.”

V den, kdy přišlo rozhodnutí o přerušení soutěže, měly Flames čelit Islanders. „V tu dobu jsem měl v Calgary rodiče. Nejprve nám zrušili trénink, pak i zápas. Nejdřív jsme měli zůstat ve městech, ale pak nám NHL povolila vycestovat domů,” popsal Rittich, jak rychle se vše seběhlo.

 

Jeho rodiče se i přes obavy do Česka nakonec dostali, on sám to měl o něco hektičtější. „Máme pejska, takže to nebylo vůbec jednoduché. Na telefonu jsem byl asi od sedmi hodin do čtyř do odpoledne. Bylo to hetické, ale nakonec jsme letěli přímo do Frankfurtu, kde jsme si půjčili auto a jeli do Prahy,” vypočítává řadu problémů, které jej po cestě na Vysočinu postihly.

Na to, jestli se ještě letos sezóna NHL rozběhne, ale přímou odpověď nemá. „Informace máme o tom, co se děje, a o čem se jedná. Za mě je tam hrozně moc proměnných, takže sám za sebe si netroufám říci, zda se sezóna rozjede či nikoliv.”

 

Jednou z variant je, že by se hrálo bez diváků, což si odchovanec Dukly JIhlava nedokáže představit. „Hokej hrajeme pro diváky a pro děti, které nás mají za vzory a vzhlížejí k nám. Bez diváků by to bylo divné. Připadal bych si jako v Benátkách nebo v Berouně.”

 

Čtrnáctidenní karanténu, která na něj po návratu z Kanady čekala, však přijal celkem s radostí. „Pro mě to bylo docela dobrý, protože jsme vloni postavili s manželkou dům a teď jsme měli dva týdny času na to, abychom pracovali na tom, aby se nám to tu líbilo,” řekl s úsměvem.

 

Stejně jako spousta dalších sportovců rád vezme do ruky ovladač od konzole. „Já jsem zrovna „FIFA kluk”. Hraju nejčastěji s Juventusem či Bayernem, kterému fandím, takže jedu za svoje kluky,” směje se nejvytěžovanější český gólman v NHL.

 

Rittich také chválí zodpovědnost českých obyvatel. „Jsem upřímně rád, že to Češi dodržují a že když jsem s pejskem na procházce, vidíme lidi, jak nosí roušky.”

 

Doma se víceméně udržuje v kondici a zároveň rehabilituje loket. Na konec srpna pak byly přeloženy České hokejové hry. Těm by se brankář Calgary nebránil. „Já jsem byl hodně přikloněn k reprezentaci, kdyby nám nevyšel útok na Stanley Cup, ale aktuálně nemůžu říct, protože jsem pod smlouvou v klubu a nevíme, co v té chvíli bude.” 

Sezóna NHL by se mohla dohrávat i v "pozdním" létě, čili až v srpnu, kdy je ve většině soutěží v plném proudu příprava na nový ročník. Sama nejlepší soutěž světa pak začíná tradičně v říjnu.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • MotoGP - VC Portugalska (trénink Moto3)

   14:15 15:10
   15:10

   MotoGP - VC Portugalska (trénink MotoGP)

   16:10

   MotoGP - VC Portugalska (trénink Moto2)

   16:50

   Sestřih Evropské ligy UEFA (12)

   17:25

   NBA: Los Angeles Lakers - Boston Celtics

   19:30

   NHL News

 • Nova Sport 2

  • AS Řím - AFC Ajax

   13:00 14:45
   14:45

   Ragby: Itálie - Anglie

   16:25

   NHL: Dallas Stars - Columbus Blue Jackets

   18:05

   Házená: THW Kiel - Bergischer HC

   19:30

   Sestřih Evropské ligy UEFA (12)

   20:00

   Magazín NBA Action (17)

Celý program