Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Baseball Kariérní úspěch

Baseballista Červenka byl povolán do vyšší zámořské ligy High A!

Martin Červenka
Zdroj: Jan Beneš

Kdo patří k nejbohatším sportovcům světa? Fotbalisté, golfisté, nebo hokejisté? Vůbec ne. V žebříčku 100 nejbohatších mají největší zastoupení baseballisté! Podle magazínu Forbes jich je mezi smetánkou přesně 26. Důvodem je proslulá americká liga MLB. Na ní chodí v průměru 30 tisíc lidí, přitom každý tým odehraje kolem 160 zápasů za rok. Do snového sportovního světa MLB by chtěl zasáhnout také Martin Červenka, jediný český baseballista v profesionálních amerických soutěžích.

V letošním roce si Červenka zahraje čtvrtou nejvyšší americkou ligu High A. Červenka bude catcharem (chytačem) týmu Lynchburg Hillcats. Rozhodly o tom jeho loňské výkony v nižší soutěži a v předsezonních zápasech. "Jsem moc rád za tento posun. Dostat se do MLB nebylo možné, snad se to povede v budoucnu," dodal Červenka, který již šestým rokem funguje v organizaci loňských finalistů Clevelandu Indians.

 

Před novou baseballovou sezonou odehrál Červenka celkem 15 přípravných zápasů. O místo v nejvyšší lize MLB bojoval v Clevelandu se čtrnácti catchery. "Je těžké se prosadit, do elitního týmu se dostanou pouze dva z nás. Už tu mám ale vybudovanou pozici, například hlavní trenér Indians mě zná jménem. Stěžejní slovo o rozřazení hráčů má právě on," dodal Červenka, který v loňském roce odehrál v lize Single A více než 140 utkání. S týmem nakonec do play-off nepostoupil o dvě výhry. "V letošním roce chci do play-off určitě a hlavně předvést co nejlepší výkony," vyhlásil Červenka.

 

V USA je celkem osm baseballových lig a v té nejvyšší hraje proti sobě třicet týmů. Každý disponuje zhruba 200 hráči, z nichž 25 se zúčastňuje nejprestižnější MLB. Do klubů každoročně proudí stovky nováčků. "Konkurence je obrovská. S vidinou milionů dolarů přicházejí za baseballem do USA tisíce mužů z Latinské Ameriky, kde je tento sport nesmírně populární. V týmu jsem jediným Evropanem," dodal 24 letý Červenka, který má jasno o tom, jak se do MLB dostat. Tam doposud žádný český baseballista nahrál. "Pozice catchera je specifická, nejlepším hráčům je kolem devětadvaceti let, takže mám ještě čas. Důležité je hrát jako robot, nedělat chyby," dodal pražský rodák.

 

Jako catcher musí odhadnout slabiny pálkařů a hlavně úzce spolupracovat s nadhazovačem. "Někteří hráči z organizace Clevelandu mě chválili, že se prý na mě dobře hází. Z toho mám radost. Je ale nutné se furt zlepšovat, já hlavně na pálce. Pokud nepředvedete progres, tým se s vámi rozloučí," dodal Červenka, podle kterého je pozice catchera klíčová. "Je lídrem týmu. Když je dobrý catcher, je dobrý celý tým. On určuje, jaká bude sezona."

 

V Clevelandu je na této pozici Yan Gomes a Roberto Perez. "Jako na bohy se na ně rozhodně nedívám. Několikrát jsem s nimi mluvil, třeba na předsezonních soustředěních se všemi týmy z Clevelandu," dodal Červenka, který kdysi hrál za Kotlářku Prahu. "Pořád sleduji její výsledky. Myslím, že je největším favoritem domácí extraligy." O letošním vítězi Světové série má rovněž jasno. "Samozřejmě fandím Indians. Mají dost kvalitní tým a už to chtějí prolomit. Vždyť naposledy slavili před 69 let."

 

Systém baseballových lig v Americe:

1) Major League Baseball (MLB)
2) Triple A
3) Double A
4) High A
5) Single A (zde Červenka v týmu Lake County Captains působí)
6) Short Season
7) Rookie ball
8) Dominican summer league

ČTK, lju TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 23:05 00:50

   FIVB Beach Volleyball – Varšava

   00:50

   Fotbal: Racing Strasbourg - EA Guingamp

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   Tom Belz - Kilimandscharo

   09:30

   Frozen Waterfalls - Ice - Kayaking

   10:00

   Cliff Diving World Series – Itálie Highlights

 • Nova Sport 2

  • 20:05 00:30

   Weber Cup 2019

   00:30

   UFC 236: Holloway vs. Poirier 2

   09:00

   Weber Cup 2019

   11:30

   UFC Connected (4)

   12:00

   Frozen Waterfalls - Ice - Kayaking

   12:30

   Cliff Diving World Series – Itálie Highlights

Celý Program