Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

video legenda fotbalu

Bájná klička i revoluční penalta. Takhle válel Johan Cruyff!

Johan Cruyff
Zdroj: profimedia.cz

Mazaný jako liška. Kouzelník s míčem. Špílmachr. Takto popisovali fanoušci, odborníci i tisk Johana Cruyffa v dobách jeho největší slávy. Není pochyb o tom, že legendární nizozemský záložník patřil mezi nejvlivnější osobnosti fotbalu. Čím se zesnulá ikona nejvíc zapsala do dějin?

Se jménem Cruyffa je spojen pojem "totální fotbal." Tento herní styl začal Ajax praktikovat v 70. letech pod vedením kouče Rinuse Michelsea a právě Cruyff byl jeho klíčovým hráčem. Tehdy šlo o revoluci ve fotbale. Šlo o to, že se jednotlivé řady prolínají a smazává se rozdíl mezi obráncem, záložníkem či útočníkem.S tímto herním stylem sbíral Cruyff úspěchy nejen s Ajaxem, ale zanedlouho i s nizozemskou reprezentací. Byl na vrcholu. Celek za Amsterdamu dovedl ke třem triumfům v Poháru mistrů, v roce 1974 pak národní tým "Oranjes" dotáhl ke stříbru na mistrovství světa.
 


A právě na šampionátu v Západním Německu předvedl kličku, která vstoupila do fotbalových dějin. Nečekanou a šikovnou otočkou "vyškolil" švédského obránce Jana Olssona. "Johanovo tajemství spočívá v tom, že fotbal miluje a hledá nové způsoby, jak dosáhnout dokonalosti," řekl o něm kouč Ajaxu Stefan Kovacs.


 

V kariéře "Pythagorase v kopačkách" ale nefiguruje pouze amsterdamský Ajax. V roce 1973 přestoupil za tehdy rekordní sumu blížící se milionu liber do slavné Barcelony. Katalánský velkoklub vytáhl ze dna tabulky až k zisku mistrovského titulu.
 


Přes angažmá v zámoří, kde popularizoval fotbal, se přes španělské Levante vrátil do svého milovaného Ajaxu. V jeho dresu v roce 1982 předvedl něco, co fotbal ještě nezažil. Společně s Jesperem Olsenem vymysleli do té doby nevídanou penaltovou fintu!Na úplný závěr kariéry si zahrál ještě v dresu Feyenoordu, úhlavního rivala Ajaxu. Když se v létě 1984 podruhé loučil s kariérou, měl na kontě 392 gólů v 704 oficiálních klubových zápasech.


Neméně úspěšný byl Cruyff i jako trenér. Ajax a Barcelonu dovedl k zisku 14 trofejí včetně vítězství v PMEZ, PVP i Superpoháru. Po fotbalu se vrhnul na svou nadaci, v níž pomáhal mladým fotbalistům a hlavně chudým či handicapovaným dětem.Trojnásobný držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy podlehl v 68 letech rakovině plic. Čest jeho památce!
 

pha TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: St. Louis Blues - San Jose Sharks

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Engadinsnow - Ski & Snowboard (Engadin)

   11:35

   Ligue 1 Highlights (37)

   12:30

   Major League Soccer Highlights (12)

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Ragby: Wasps - Harlequins

   10:45

   Element (387)

   11:00

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Lee

   13:00

   NBA: Toronto Raptors - Milwaukee Bucks

   15:00

   Barcelona Spartan Race

   15:30

   Ultra Pirineu - Trailrunning

Celý Program