Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

velké změny

Revoluce: Hrozí rušení rekordů, ohroženy i české legendy!

Jan Železný
Zdroj: Profimedia

Nové kroky v boji s dopingem chce podniknout Evropská ateletická asosiace. Její pracovní skupina určila pravidla, která budou nutná k uznání rekordů. To by mohlo vést ke zrušení některých současných světových a evropských rekordů. A v ohrožení jsou i výkony českých atletických legend.

Jan Železný, Helena Fibingerová, Roman Šebrle a Jarmila Kratochvílová, to jsou bývalí čeští reprezentanti, kterých by se vše týkalo. Rada Evropské atletické asosiace totiž podpořila návrh projektové skupiny, jež stanovila nová pravidla pro uznávání evropských rekordů.
 

Ty mohou nadále platit, pouze v případě, že byly dosaženy na dosud neurčených významných závodech, rekordman musí během jednoho roku před rekordním výkonem podstoupit daný počet dopingových testů. Navíc nikdy během kariéry nesmí být přistižen při dopingu a jeho vzorek po dosažení rekordu musí být zachován deset let.
 

V ohrožení je tak například výkon světového rekordmana v hodu oštěpem Jana Železného, jehož náčiní dolétlo do vzdálenosti 98,48 m či držitel evropského rekordu v desetiboji Roman Šebrle.

O rekord by přišla i Jarmila Kratochvílová, která drží legendární světový rekord v běhu na 800 metrů či v halové čtyřstovce, či halová světová a evropská rekordmanka Helena Fibingerová.
 

"Já jsem to vždy brala tak jako - ať to zruší. Když ten sportovec ale jednou ten výkon má, tak to nikdy nevymažou z jeho vnitřku," myslí si Kratochvílová.
 

"Tady prostě takovým způsobem zamést s historií, i když má svoje šmouhy, mi přijde jako krok zpět, " tvrdí šéftrenér Českého atletického svazu a bývalý desetibojař Tomáš Dvořák.
 

EAA chce svůj návrh předložit v srpnu Světové atletické federaci.

 

msl TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:05 15:05

   UFC Fight Night: Cowboy vs. Gaethje

   15:05

   Slovak Championship Open

   16:10

   Tour de Mont Blanc

   16:40

   Evropská liga 2019

   17:40

   Magazín Evropské ligy (1)

   18:30

   Studio Evropské ligy

 • Nova Sport 2

  • 13:00 14:40

   Fotbal: Chicago Fire - FC Dallas

   14:40

   Major League Soccer Highlights (28)

   15:05

   Evropská liga 2019

   16:05

   SK Slavia Praha v Evropské lize 2019

   16:35

   UFC Unleashed (6)

   17:25

   UFC Unleashed (7)

Celý Program