Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

velké změny

Revoluce: Hrozí rušení rekordů, ohroženy i české legendy!

Jan Železný
Zdroj: Profimedia

Nové kroky v boji s dopingem chce podniknout Evropská ateletická asosiace. Její pracovní skupina určila pravidla, která budou nutná k uznání rekordů. To by mohlo vést ke zrušení některých současných světových a evropských rekordů. A v ohrožení jsou i výkony českých atletických legend.

Jan Železný, Helena Fibingerová, Roman Šebrle a Jarmila Kratochvílová, to jsou bývalí čeští reprezentanti, kterých by se vše týkalo. Rada Evropské atletické asosiace totiž podpořila návrh projektové skupiny, jež stanovila nová pravidla pro uznávání evropských rekordů.
 

Ty mohou nadále platit, pouze v případě, že byly dosaženy na dosud neurčených významných závodech, rekordman musí během jednoho roku před rekordním výkonem podstoupit daný počet dopingových testů. Navíc nikdy během kariéry nesmí být přistižen při dopingu a jeho vzorek po dosažení rekordu musí být zachován deset let.
 

V ohrožení je tak například výkon světového rekordmana v hodu oštěpem Jana Železného, jehož náčiní dolétlo do vzdálenosti 98,48 m či držitel evropského rekordu v desetiboji Roman Šebrle.

O rekord by přišla i Jarmila Kratochvílová, která drží legendární světový rekord v běhu na 800 metrů či v halové čtyřstovce, či halová světová a evropská rekordmanka Helena Fibingerová.
 

"Já jsem to vždy brala tak jako - ať to zruší. Když ten sportovec ale jednou ten výkon má, tak to nikdy nevymažou z jeho vnitřku," myslí si Kratochvílová.
 

"Tady prostě takovým způsobem zamést s historií, i když má svoje šmouhy, mi přijde jako krok zpět, " tvrdí šéftrenér Českého atletického svazu a bývalý desetibojař Tomáš Dvořák.
 

EAA chce svůj návrh předložit v srpnu Světové atletické federaci.

 

msl TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   Tom Belz - Kilimandscharo

   09:30

   Frozen Waterfalls - Ice - Kayaking

   10:00

   Cliff Diving World Series – Itálie Highlights

   10:50

   RunTour – Ostrava

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 09:00 11:30

   Weber Cup 2019

   11:30

   UFC Connected (4)

   12:00

   Frozen Waterfalls - Ice - Kayaking

   12:30

   Cliff Diving World Series – Itálie Highlights

   13:25

   Nova Cup 2019 – Dolní Morava

   13:35

   Ultra Pirineu - Trailrunning

Celý Program