IndyCar Závod v Iowě

Ani zlomeniny ho nezastavily! Newgarden suverénně vyhrál

Zdroj: TV Nova

Američan Josef Newgarden nedal soupeřům šanci a naprosto dominantním způsobem ovládl závod IndyCar Series na oválu Iowa Speedway. Nezastavily jej ani zlomeniny klíční kosti a jedné z kostí v pravé ruce, které utrpěl během závodu v Texasu před necelým měsícem.

Když před měsícem přišla po nehodě na Texas Motor Speedway diagnóza, podle které měl Josef Newgarden zlomenou klíční kost a jednu z kůstek v pravé ruce, vypadalo to, že tehdy čtvrtý muž průběžného pořadí šampionátu jen tak za volant neusedne.

Newgarden se přitom posadil do vozu už po dvou týdnech a na okruhu Road America dojel osmý. Teď přišla další výzva, krátký ovál v Iowě, na němž byl Newgarden dvakrát v řadě druhý. Během závodu ale jezdci snášejí přetížení přes 4G. Iowa tak byla skutečným testem, co jeho ruka zafixovaná ve speciální ortéze a nedávno operovaná klíční kost, kterou drželo 11 šroubů, vydrží.

Newgarden si už v sobotní kvalifikaci vyjel 2. místo na startovním roštu hned za vedoucím mužem průběžného pořadí šampionátu Simonem Pagenaudem. Hned po startu vyrazil kupředu, převzal vedení a Pagenaudovi a ostatním pilotům ujížděl. Na necelé míli dlouhé trati rychle dojížděl chvost startovního pole a od 14. kola začal soupeře předjíždět o celé kolo. Ukázalo se, že jeho vůz při tom funguje znamenitě a Newgarden při předjíždění pomalejších soupeřů navyšoval na své rivaly náskok.

Nehoda, při které utrpěl Newgarden vážná zranění.

V 84. kole, když už měl na kontě první pit stop, předjel o kolo Castronevese, který jel na třetí příčce. Už jen Simon Pagenaud, který ale ztrácel kolem 12 až 14 sekund na trati, kde piloti obkrouží jedno kolo za necelých 18 sekund, byl ve stejném kole jako lídr závodu Newgarden.

Úlevu ostatním přinesly problémy, které měl obhájce vítězství Ryan Hunter-Reay. Pro trojnásobného vítěze závodu v Iowě závod skončil ve 109. kole, když se za jeho vozem objevily bílý kouř a následně i plameny šlehající od motoru. Na trať vyrazil zpomalovací vůz a piloti, kteří ztráceli na Newgardena jedno kolo, se mohli vrátit do stejného kola, jako lídr závodu.

Pomohlo jim, že při zastávce v boxech pod žlutou vlajkou zastavili až potom, co si svůj pit stop odbyli Newgarden a Pagenaud, když byli u mechaniků, tak je všichni piloti předjeli a vrátili se tak do stejného kola, jako vedoucí dvojice. Povedlo se to devítce pilotů.

Při restartu tak ve stejném kole jako Newgarden byli také Pagenaud, Castroneves, Montoya, Dixon, Kanaan, Power, Rahal, Aljošin, Chilton a Bourdais. Restart přišel ve 129. kole. Newgarden svým soupeřům rychle ujížděl. Něco přes 10 kol potřeboval k tomu, aby je znovu začal předjíždět o kolo.

Velký kopec smůly si vybral Hélio Castroneves. Dvě kola poté, co zamířil do boxů, vypověděl motor tentokrát Juanu Pablu Montoyovi. Pro Castronevese to přišlo v nevhodnou chvíli, protože i po pit stopech na Newgardena ztrácel celé kolo.

Aby toho nebylo málo, tak hned při dalších zastávkách ho postihlo úplně to samé. Tentokrát bezprostředně poté, co Castroneves opustil své mechaniky, havaroval Max Chilton.

Ten na výjezdu ze druhé zatáčky nezvládl vůz, dostal hodiny a zůstal stát na vnitřní straně dráhy. Kromě Castronevese byl výjezd zpomalovacího vozu ránou také pro Tonyho Kanaana, nejrychlejšího muže obou sobotních tréninků. I on měl krátce po pit stopu. A to předtím bojoval o stupně vítězů.

Newgarden kvůli zpomalovacímu vozu přišel o desetivteřinový náskok. Po restartu jej však soupeři během zbývajících 40 kol už nedokázali ohrozit a Američan si dojel pro suverénní vítězství. V závěrečných sedmi kolech se ze 4. na 2. místo probojoval WIll Power, když předjel nejprve Pagenauda a pak také Scotta Dixona.

V šampionátu ale Power zůstal na 4. příčce, byť pilot, který musel úvodní závod letošní sezóny vynechat kvůli nemoci, z Pagenaudova náskoku v čele šampionátu ale dokázal odkrojit další bodíky. Powera i jeho stájového kolegu Castronevese, který byl před závodem 2. a nyní mu patří 4. příčka, ale dokázal přeskočit Newgarden, který je teď o dva body před Powerem.

Na piloty čeká následující víkend další napínavý závod. Pojede se v ulicích kanadského Toronta, což je závod proslulý bouřlivou atmosférou a skvělou diváckou kulisou. V předchozích letech piloti většinou zapomněli, že závodí ve strojích za miliony korun a ze série IndyCar udělali kontaktní sport.