Fotbal Nesouhlasí všichni

Anglie možná povolí místa na stání! Ale co tragédie v Hillsborough?

Hillsborough
Zdroj: Profimedia
Téma:

Nikdo asi nezapomene na tragédii v Hillsborough. V roce 1989 bylo na tomto stadionu ušlapáno 96 fanoušků a nad 700 jich bylo zraněno. Tehdy si Anglie řekla, že se nic podobného už nesmí opakovat. Od té doby bylo na všech stadionech dvou nejvyšších britských soutěží možno při fotbalových utkáních pouze sedět. Místa na stání přestala existovat, ale teď se možná opět zavedou.

Zápas FA Cupu mezi Liverpoolem a Nottinghamem si 15. dubna 1989 vyžádal téměř sto lidských životů. Byli ušlapáni při enormní tlačenici, z čehož byly později vyvedeny důsledky. Ve dvou nejvyšších anglických soutěží se zrušila místa na stání a fanoušci mohli na fotbal koukat jen v sedě.


Začalo se však spekulovat o tom, že se toto pravidlo zase zruší a budou zavedena některá místa na stání. Sedačky by sice zůstaly, ale bylo by možné je sklápět. Pak by bylo možné stát, což by prý mělo napomoci divákům vytvářet lepší atmosféru.

 


Žádné stanovisko zatím nepadlo. "Vzhledem k tomu, že naší hlavní starostí je bezpečnost, byly kluby pochopitelně opatrné a nedospěli jsme k žádnému závěru," uvedli představitelé Premier League. Vypadá to, že se jedná o běh na dlouhou trať. Řeší se samozřejmě bezpečí všech na stadionu, technické požadavky na případné úpravy tribun i legislativa.

 


Proti zavedení míst na stání jsou rodiny pozůstalých z Hillsborough. "Byl by to krok zpět. Máme tendenci zapomínat na historii. Myslím, že by se jednalo o špatný krok, který by vedl k dalším a dalším," nechala se slyšet Sue Robertsová, která v Hillsborough přišla o svého bratra.

 


Proti je ovšem šéf Federace fotbalových fanoušků Malcolm Clark. "Chceme vidět fanoušky, kteří chtějí, aby mohli stát ve speciálně označených sektorech a fanoušky, kteří chtějí sedět a ti stojící jim nebudou překážet ve výhledu," proto by Clark nejraději uvítal kompromis, který by potěšil všechny. Sám je pro "bezpečné stání".

 

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

lju TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • ATP Tour 250: Mallorca Championships

   19:35 21:20
   21:20

   Element (442)

   21:30

   Extremsportveko - The Beauty of Outdoor Sports

   21:55

   Parkurová Global Champions - Stockholm

   22:50

   NHL: TOP akce základní části

   23:00

   Večerní sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Házená: GWD Minden - Eulen Ludwigshafen

   20:40 22:05
   22:05

   NBA: Milwaukee Bucks - Atlanta Hawks

   00:05

   Element (442)

   00:20

   Rychlá kola (6)

   00:50

   ATP Tour 250: Mallorca Championships

   02:35

   Major League Soccer Highlights (8)

Celý program