IndyCar Závod v Long Beach

Andrettiho tým prožil sportovní tragédii, vyhrál James Hinchcliffe

James Hinchcliffe během kvalifikace na 500 mil Indianapolis
Zdroj: Profimedia
James Hinchcliffe vloni v Indianapolisu

Závod v Long Beach ovládl Kanaďan James Hinchcliffe, pro kterého je to první vítězství po dvou letech. Sportovní tragédií ale závod na oblíbeném okruhu skončil pro tým Michaela Andrettiho. Všechny čtyři piloty vyřadily ze závodu technické potíže, dva z nich, Rossi a Hunter-Reay, přitom v tu chvíli bojovali o vítězství!

Oblíbený kanadský závodník James Hinchcliffe se dočkal prvního vítězství v IndyCar od závodu na okruhu v New Orleans v roce 2015. Tehdy následovala vážná nehoda v Indianapolisu, kdy Hinchcliffovi tyč zavěšení propíchla stehno a Kanaďan na okruhu málem vykrvácel. Dokázal se však vrátit a znovu vystoupat až na nejvyšší stupínek stupňů vítězů.

 

Vítězství tak slaví celý tým Sama Schmidta, bývalého závodníka, který po těžké nehodě při testech kompletně ochrnul. Po vzoru legendy Formule 1 Franka Williamse ale dokázal vybudovat úspěšný tým. Navíc se sám znovu posadil za volant speciálně upraveného vozu, který ovládá jen pohyby hlavy. O víkendu tým oznámil, že se v Indianapolisu ve speciálně upraveném voze postaví jedné z největších legend amerického závodění, sedmasedmdesátiletému Mariovi Andrettimu!

 

Loňský závod v Long Beach se obešel bez výjezdu zpomalovacího vozu. Letos musel poprvé na dráhu hned v prvním kole, když kolidovali Kimball a Power. Australan mohl v závodě pokračovat, celý jej ale strávil na chvostu pole.
Jezdci se rozdělili na ty, kteří vsadili na tři pit stopy a na ty, kteří zkusili zamířit k mechanikům jen dvakrát. Těm mělo život ztížit prodloužení závodu o 5 kol na celkových 85. Jak se ale záhy ukázalo, strategie dvou pit stopů byla tou vítěznou.

 

 

K velké smůle týmu Michaela Andrettiho. Právě jeho piloti Alexander Rossi a Ryan Hunter-Reay, kteří také jeli na dva pit stopy a bojovali o vítězství, nejvíce přispěli k tomu, že tato strategie byla tou vítěznou. Oba totiž postihly technické problémy, které vedly k tomu, že Rossi a Hunter-Reay museli zastavit přímo na dráze, na trať znovu vyjel zpomalovací vůz a piloti, kteří jeli na dva pit stopy, vydrželi s palivem až do konce. Technické potíže přitom vyřadili také Marca Andrettiho a Takumu Satóa.

 

Na to doplatil také suverénně nejrychlejší pilot v Long Beach Scott Dixon. Potom, co Rossi odstavil vůz na cílové rovince, se propadl na pátou příčku a do čela se již nedokázal vrátit. Když to vypadalo na souboj Hinchcliffea a Hunter-Reaye, selhala technika také ve voze amerického závodníka.

 

 

Hinchcliffe si tak dojel pro své páté vítězství v kariéře. Na druhé místo se propracoval vítěz úvodního závodu letošní sezóny Sebastien Bourdais. Třetí místo obsadil nejlepší z pilotů s motorem Chevrolet Josef Newgarden. Čtvrté místo zbylo na Scotta Dixona.

 

Loňský šampion Simon Pagenaud se po startu z poslední příčky propracoval na pátou pozici. Na závod bude chtít rychle zapomenout vítěz kvalifikace Hélio Castroneves. Na startu zaspal a propadl se o pět míst, pak navíc dostal penalizaci za překročení rychlostního limitu v boxech, závod dokončil na deváté příčce.
 

Kompletní výsledky závodu v Long Beach najdete ZDE

vbo TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Toronto Maple Leafs - Columbus Blue Jackets

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NHL: New York Islanders - Florida Panthers

   12:50

   Element (419)

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   UFC Fight Night: Brunson vs. Shahbazyan

 • Nova Sport 2

  • NBA: Milwaukee Bucks - Brooklyn Nets

   09:00 11:05
   11:05

   Monster Energy Supercross Geneva

   11:35

   Coldwater Classic Series 2010 – Documentary

   12:05

   Portiva Golf Trophy - Stroke Play Championship

   12:20

   Element (419)

   12:30

   Magazín Evropské ligy (18)

Celý program