Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

mechanický doping vážné obvinění

Američané šokují: Tým Sky, kde jezdil i cyklista König, podváděl!

Team Sky
Zdroj: profimedia.cz

Tentokrát to sice nebyli američtí vědci, kteří s oblibou dělají výzkumy a průzkumy, ale američtí novináři, co šokovali cyklistický svět. Tamní televizní stanice CBS totiž v pořadu 60 minut přinesla nová fakta ohledně mechanického dopingu, tedy zabudovaných motorcích v kolech závodníků. Podle žurnalistů tak mohl podvádět i tým Sky, v jehož barvách vyhrál v roce 2015 Chris Froome slavnou Tour de France a to i za pomoci českého jezdce Leopolda Königa.

Za veškerými spekulacemi stojí novinář Bill Whitaker. Ten vyzpovídal specialistu z Maďarska, Istvána Varjase, který specialní malé motorky vyráběl.

 

"Řekl francouzské policii, že před Tour 2015 skutečně prodal neznámému klientovi kola s motorky, která si u něj dříve objednal. Měl je dopravit na konkrétní místo ve Francii ve městě Beaulieu Sur Mer, což také udělal,“ prozradil americký novinář.

 

Těžší kola než ostatní? To je přece aerodynamika!

 

Podle CBS měli cyklisté týmu Sky své karbonové stroje v průměru o 800 gramů těžší, než závodníci z konkurenčních stájí. A právě zmiňovaných 800 gramů váží i miniaturní motorek, který měl pomáhat k nadlidským výkonům.

 

 

Mluvčí britského týmu Sky to ale okamžitě popřel a váhu navíc, kterou kola měla přičítal lepší aerodynamice.


"Náš tým se nikdy neuchýlil k mechanické pomoci, všechna naše kola byla mnohokrát kontrolována. Je pravda, že jedna taková neohlášená kontrola proběhla po skončení etapy, o níž se v tom dokumentu hovořilo, ale vše je řádně zaprotokolované a nic nepovoleného se v kolech nenašlo,“ přiznal mluvčí britské stáje.

 

Na slavné Tour de France prý podvádělo 12 závodníků

 

Bývalý ředitel testů francouzské antidopingové agentury Jean-Pierre Verdy pro CBS řekl, že motory v kole někteří závodníci skutečně měli.

 

"Spousta lidí měla podezření na použití motorků a já tomu věřil. Později jsem se dozvěděl, že 12 závodníků použilo při Tour 2015 zakázané motory,“ prozradil.

 

Mezinárodní cyklistická unie UCI v předchozích letech testovala kola náhodně, ale začátkem roku 2016 už začala používat speciální termokamery, které dokážou skrytý motor v kole odhalit během chvilky.

 

 

Co na to král podvodníků Lance Armstrong?

 

Maďarský technolog Varjas také uvedl, že tenhle druh podvodu není žádnou novinkou, ale že motorky existují už od roku 1998, kdy do alpských vrcholků stoupal za pomoci snad všech chemických koktejlů i legendární Američan Lance Armstrong.

 

Samotný Armstrong ale na dotazy ohledně mechanického dopingu vždy odpovídal něco blbostech a lžích, stejně jako o krevních transfuzích a testosteronu. Jak skončil, není třeba připomínat.

 

Zatím ale chytili jen "slavnou" Belgičanku

 

 

Posledním případem, kdy byl mechanický doping odhalen a potrestán tak zůstává Belgičanka Femke Van den Driesscheová, která během loňského MS v cyklokrosu použila kolo s motorkem a následně byla potrestána šestiletým zákazem činnosti a pěkně vysokou pokutou.

 

Jestli jsou tvrzení amerických novinářů pravdivá ukáže čas, ale obdobně jako u jejich vědeckých kolegů, kteří s oblibou vydávají jeden výsledek výzkumu za druhým, by bylo lepší brát to zkrátka s rezervou.

mm TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 04:00 06:00

   FIVB Předolympijský kvalifikační turnaj - Čína

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   Moto GP - VC Aragonie (kvalifikace Moto3)

   09:50

   Moto GP - VC Aragonie (kvalifikace Moto GP)

   11:05

   Moto GP - VC Aragonie (závod Moto3)

   12:15

   KITE LIFE (5)

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: New England Revolution - Real Salt Lake

   10:45

   Sestřih Evropské ligy UEFA (1)

   11:15

   Cyklomagazín (4)

   11:25

   Běhej Lesy – Boletice

   11:40

   FIVB Předolympijský kvalifikační turnaj - Čína

   13:25

   Házená: SC Magdeburg - Rhein-Neckar Löwen

Celý Program