500 mil Indianapolis Poslední tréninky

Alonso se v IndyCar zabydlel na čele, na rychlý pátek jel 373 km/h!

Fernando Alonso v Indianapolisu
Zdroj: Profimedia
Fernando Alonso v Indianapolisu

Zatímco ve středu i sám Fernando Alonso říkal, že jeho skvělý výsledek, čtvrté místo, je ovlivněn hlavně tím, že favorité v silném větru vůbec na trať nevyjeli, ve čtvrtek i v pátek dokázal Alonso svůj výsledek zopakovat i v té největší konkurenci. Páteční trénink byl navíc poslední přípravou na důležitou víkendovou kvalifikaci a všichni se snažili z vozu dostat maximum.

Přípravy na 101. ročník slavného závodu 500 mil Indianapolis vrcholí. Jezdci za sebou mají poslední volné tréninkové jízdy. Během pátku pak jezdili se zvýšeným výkonem turba ve svých motorech. Ten zvyšuje výkon motoru asi o 30 koňských sil. Proto se také pátku před kvalifikací přezdívá "rychlý pátek". Nejrychlejší jezdci díky tomu obkroužili 2,5 mílový ovál průměrnou rychlostí přesahující 370 km/h! V tomhle nastavení absolvují piloti víkendovou kvalifikaci, pak se zase výkon motoru pro závod vrátí do obvyklého nastavení.

 

Španělský pilot Fernando Alonso ukazuje, že se s vozem IndyCar rychle sžívá. Aby ne, od pondělí v něm absolvoval 318 kol, tedy už více jak 1 270 kilometrů. Ve středu, ve čtvrtek i v pátek mu ve výsledkové listině patřilo vždy čtvrté místo. A nebylo to jen díky tomu, že Alonso mohl ve svém rychlém kole využít takzvaného aerodynamického pytle za před ním jedoucím vozem. INDYCAR totiž měří zvlášť také časy, kterých piloti dosáhnou na prázdné dráze, protože to ukazuje nejpřesněji, jak jsou vozy připraveny na kvalifikaci. A Alonso zajel na prázdné dráze v pátek pátý nejlepší čas.

 

Ukazuje se, že vsázka Mercedesu na tým svého bývalého závodníka Michaela Andrettiho je trefou do černého. Andrettiho piloti po 2,5mílovém historickém oválu doslova létají. Ve čtvrtek i v pátek měla stáj Andretti Autosport tři piloty mezi nejrychlejšími pěti. Ve středu to byli kromě Alonsa vítěz z roku 2014 Ryan Hunter-Reay a Marco Andretti, v pátek Alonsa a Hunter-Reaye doplnil bývalý plot formule 1 Takuma Sató.

 

 

Jestli páteční trénink skutečně odhalil karty, které piloti před kvalifikací drží v ruce, tak nejlepší kombinaci má vítěz úvodního letošního závodu Sebastien Bourdais. Kromě Andrettiho pilotů se v dobrém světle ukázal také pátý Montoya, který před sezónou přišel o místo u týmu Penske, dostal ale možnost vrátit se na 500 mil Indianapolis a v posledním tréninku před kvalifikací nechal své kolegy daleko za sebou.

 

O víkendu čeká na piloty náročná kvalifikace. Všech 33 jezdců se nejprve v sobotu utká o to, kdo postoupí do závěrečného boje o pole position. O tu se v neděli před půlnocí našeho času utká devět nejrychlejších pilotů ze sobotní předkvalifikace. Piloti, kteří se umístili na 10. a 33. místě, poměří síly znovu, časy ze soboty se totiž smažou a oni budou bojovat právě o místa ve 4. až 11. řadě. Uvidíme ale, jak do kvalifikace promluví počasí. V dešti se totiž na oválu jezdit nedá a už v pátek musel být kvůli přeháňce trénink na dlouhé desítky minut přerušen. Meteorologové předpovídají právě na neděli déšť.

 

 

Páteční trénink přibrzdily také dvě tvrdé nehody méně zkušených pilotů. Nejprve poslal do zdi svůj vůz stáje Juncos Racing Američan Spencer Pigot. V závěru pak trénink předčasně ukončil nováček Zach Veach, pro kterého je letošní závod v Indianapolisu teprve druhým startem v IndyCar. Oba piloti ale z nehod vyvázli nezranění.
 

Kompletní výsledky čtvrtečního tréninku najdete ZDE

Kompletní výsledky pátečního tréninku najdete ZDE

vbo TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 02:00 05:00

   Basketbal: NBA All - Star Game 2020

   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Buffalo Sabres - Toronto Maple Leafs

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Caro North - Expedition Antarctica

   11:30

   Házená: Füchse Berlín - SC Magdeburg

 • Nova Sport 2

  • 01:05 03:45

   NHL: Buffalo Sabres - Toronto Maple Leafs

   09:00

   Fotbal: Girondins Bordeaux - Dijon FCO

   10:45

   SkiTour 2020 - Orlický maraton

   10:55

   UFC Reloaded (14)

   11:45

   UFC Reloaded (15)

   12:35

   Truck Racing Magazine - Dakar 2020

Celý Program