500 mil Indianapolis Kvalifikace

Alonso odstartuje z druhé řady, pole position si vyjel Scott Dixon

Fernando Alonso v Indianapolisu - 3
Zdroj: ČTK
Fernando Alonso v Indianapolisu

Španěl Fernando Alonso ukázal, že se rychle sžil s vozem IndyCar a v kvalifikaci na slavný závod 500 mil Indianapolis obsadil pátou příčku. V Indianapolisu se startuje v řadách po třech, což znamená, že Alonso v neděli 27. května odstartuje do závodu z prostředního místa ve 2. řadě. Svou třetí pole position si v Indy500 vyjel vítěz z roku 2008 a čtyřnásobný šampion IndyCar Scott Dixon.

Před kvalifikací oznámil tým Dale Coyne, že zraněného Francouze Bourdaise nahradí ve voze James Davison, pro kterého to bude třetí start v 500 mil Indianapolis. Bývalý vicemistr juniorské série Indy Lights odjel v IndyCar dohromady jen čtyři závody, naposledy startoval v Indianapolisu před dvěma lety a to právě za stáj Dale Coyne Racing. Do závodu odstartuje z posledního místa.

 

Bourdais ještě v sobotu večer absolvoval operaci a z nemocnice vzkázal, že se již cítí lépe a že se jednou určitě do kokpitu vrátí. Francouzský pilot, který utrpěl při nehodě v sobotní kvalifikaci vícenásobnou zlomeninu pánve a zlomeninu pravého kyčle, poděkoval za všechna slova podpory.

 

V kvalifikaci se nejdříve na trať vydali piloti, kteří skončili na 10. až 33. místě. Ke svým pokusům se vydali postupně od jezdce, který byl v sobotní kvalifikaci nejpomalejší. Bojovali ale maximálně o 10. místo na startu. Boj o příčky v prvních třech řadách totiž má zajištěna devítka nejrychlejších pilotů ze sobotní kvalifikace.

 

 

Ze "zbytku světa" si nejlépe vedl Ryan Hunter-Reay, který výsledným časem tří po sobě jdoucích letmých kol 2:35.5463, překonal i velkou část z pilotů, kteří mohli následně bojovat o pole position.

 

Příliš se nevedlo favorizovanému týmu Penske, který je s 16 vítězstvími v 500 mil Indianapolis s přehledem nejúspěšnější stájí v historii slavného závodu. Navíc Penskeho kvarteto, které ještě před Indy500 doplnil Juan Pablo Montoya, vyhrálo doposud všechny letošní kvalifikace. Šanci prodloužit sérii měl jen Will Power. Ostatních čtyř pilotů se týkal boj o zadní místa na startovním roštu. Navíc nejlepší Montoya byl až 18. Power do bojů o pole position vůbec nezasáhl.

 

 

Fernando Alonso sahal i po pole position. Po svém kvalifikační pokusu se dostal na první příčku, ale z té ho záhy sesadil loňský vítěz Alexander Rossi. Nakonec jej překonali ještě Sató, Carpenter a Scott Dixon, který si připsal třetí pole position v Indy500 v kariéře.

 

Pro Alonsa je ovšem i start z druhé řady skvělým výsledkem. Jak si v závodě povede, můžete sledovat v neděli 27. května od 17:45 na programu NOVA SPORT 1!

 

Pořadí na startovním roštu:
Dixon – Carpenter – Rossi
Sató – Alonso – Hildebrand
Kanaan – Andretti – Power
Hunter-Reay – Jones – Servia
Aljošin – Rahal – Chilton
Kimball – Hichcliffe – Montoya
Castroneves – Howard – Karam
Newgarden – Pagenaud – Munoz
Chaves – Daly – Harvey
Mannová – Pigot – Lazier
Saavedra – Veach – Davison
 

vbo TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Montreal Canadiens - Washington Capitals

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Fotbal: Malta Cup - Utkání o bronz

   12:50

   Element (405)

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: Malta Cup - Finále

   10:45

   Ligue 1 Highlights (21)

   11:45

   NBA: Vzpomínka na Kobyho Bryanta

   12:00

   Element (405)

   12:15

   UFC Reloaded (10)

   13:00

   Fotbal: Le Havre AC - ES Troyes

Celý Program