Aktualizováno 5.3. 2019 23:32
Fotbal nečekaný výsledek

Senzace v Lize mistrů! Ajax zostudil Real, dál jde i Tottenham

Ajax slaví branku nad Realem Madrid

Fotbalisté Realu Madrid překvapivě vypadli už v osmifinále Ligy mistrů. Vítězové posledních tří ročníků v domácí odvetě utrpěli s Ajaxem debakl 1:4 a neudrželi slibný náskok 2:1 z úvodního utkání. Amsterodamský tým si zahraje čtvrtfinále poprvé po 16 letech.

Už v úvodní dvacetiminutovce se na madridském stadionu Santiago Bernabéu prosadili Hakím Zijach a David Neres. Po hodině hry zvýšil Dušan Tadič, který připravil první dva góly. Marco Asensio sice v 70. minutě snížil, ale Lasse Schöne vzápětí přidal čtvrtou brankou. Ajax v pohárech zdolal "Bílý balet" poprvé od listopadu 1995 a po sérii sedmi porážek.

Real přitom mohl v úvodu poslat do vedení Varane, ale hlavičkoval do břevna. Naopak hosté už v sedmé minutě první velkou šanci využili. Po Kroosově zaváhání si Zijach vyměnil míč s Tadičem a trefil se umístěnou střelou. Marocký záložník skóroval i minule v Amsterodamu.

Na obraně španělském týmu byla znát absence disciplinárně potrestaného kapitána Ramose a v 18. minutě už Ajax vedl o dvě branky. Tadič obešel několik protihráčů a předložil míč tentokrát Neresovi, jenž přehodil brankáře Courtoise.

Nevydařený první poločas Realu korunovala zranění útočníků Vázqueze a Viníciuse, které nahradili Bale s Asensiem. Těsně před pauzou Bale trefil z úhlu tyčku.

Madridští po změně stran nizozemského soupeře sevřeli. Ajax však dobře bránil a hrozil z protiútoků. Jeden z nich v 62. minutě zakončil Tadič povedenou ranou do horního růžku. Hlavní sudí Brych situaci dlouho konzultoval s videorozhodčím kvůli předchozímu spornému autu, ale nakonec gól uznal.

Real se v 70. minutě vrátil do hry, když se přízemním pokusem prosadil Asensio. Domácí radost však trvala jen dvě minuty. Schöne se postavil k přímému kopu a z úhlu přehodil Courtoise. V nastavení byl ještě vyloučen madridský obránce Nacho. Španělští obhájci trofeje vypadli v osmifinále LM poprvé od roku 2010 a doma prohráli čtvrtý soutěžní duel po sobě.

Dortmund se neprosadil ani v druhém zápase

Dortmund od začátku Tottenham zatlačil, jenže hosty držel bezchybný brankář Lloris. Francouzský kapitán po půl hodině hry zneškodnil dvě Götzeho střely. Největší šancí hostů v první půli neproměnil Son Hung-min, jenž po úniku minul branku.

Spurs výborně vstoupili do druhého dějství. Kane si ve 49. minutě naběhl na Sissokovu kolmici za obranu a před gólmanem Bürkim nezaváhal. Videorozhodčí ještě potvrdil, že anglický kanonýr nebyl v ofsajdu. Kane se proti Borussii trefil počtvrté za poslední čtyři zápasy.

Dortmund se nezmohl ani na vyrovnání a poprvé v této sezoně doma prohrál soutěžní zápas v normální hrací době. Naopak Tottenham utnul šňůru venkovních porážek, která trvala čtyři utkání.