Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 10. 9. 2017
indyCar Hurikán Irma

27 hodin v karavanu: Takhle před hurikánem utíkají hvězdy IndyCar

Hurikán se dotkl i hvězd IndyCar
Zdroj: Profimedia/NOAA
Tony Kanaan (vlevo) a Ryan Hunter-Reay se museli evakuovat kvůli hurikánu

Normálně je Florida rájem pro sportovce. Příjemné klima umožňuje trénovat i v zimě, v létě si zase mohou užívat teplého moře. Jenže teď se k americkému poloostrovu blíží smrtící hurikán Irma. Mezi miliony obyvatel Floridy, kteří se před ničivým živlem museli evakuovat, jsou i hvězdy IndyCar Series.

Ačkoliv je čeká ještě jeden závod a třeba Hélio Castroneves bojuje o mistrovský titul, tenhle týden mají někteří piloti IndyCar Series úplně jiné starosti. Na jejich domovy se totiž řítí ničivý hurikán, který za sebou zanechal spoušť na ostrovech, přes které v Karibiku přešel. Ještě koncem pracovního týdne to vypadalo, že hurikán zamíří přímo na Miami, kde žije hned několik pilotů IndyCar Series.

 

Vítěz 500 mil Indianapolis z roku 2013 Tony Kanaan je jedním z nich. Přímo u pláže v Miami má s manželkou Lauren dům, který si postavili teprve před třemi roky. Přestože splňuje místní vyhlášku, že musí stát nejméně 7 stop (2,1 metru) nad hladinou moře, meteorologové očekávali, že pokud hurikán skutečně Miami zasáhne přímo a s obdobnou silou, s jakou pustošil Karibik, spláchne pobřeží vlna o výšce 2,5 až 4 metry.

 

"Ani si nedovedu představit čtyřmetrovou vlnu. Asi nám to zničí nejméně půlku obývacího pokoje a kdoví co ještě. Díkybohu mám pojištění, ale nedovedu si představit, jak dlouho bude trvat, než to bude jako dřív. Lauren je z Indiany, takže tam teď chvíli budeme doma,“ řekl oblíbený brazilský veterán webu Racer.com.

 

 

Uplynulý týden pro něj byl pořádně hektický. Svou manželku a dva společné syny posadil do letadla. Sám zabednil okna domu a co nejlépe jej připravil na hurikán. Pak se svým asistentem a s kamarádem nasedli do karavanu a zamířil do Indianapolisu. "Je těžké nechat tam všechny ty věci, které máte rád. Já jsem si sbalil akorát trofej pro vítěze 500 mil Indy, nějaké oblečení a cennosti," prozradil Kanaan.

 

Cesta do Indianapolisu po silnici měří 2 170 km, normálně to podle Kanaana trvá tak 17 hodin. Teď to kvůli dlouhým zácpám, které se při evakuaci lidí z Floridy vytvořily, trvalo 27 hodin. "A to jsme jeli v kuse a zastavovali jen pro benzín!" dodal Kanaan.

 

Hektický týden měl také třetí muž průběžného pořadí šampionátu Hélio Castroneves. Tým Penske totiž před závěrečným závodem v Sonomě na stejné trati ve čtvrtek testoval. U toho další brazilský veterán nemohl chybět.

 

Více o tom, jak postupuje ničivý hurikán, v reportáži sobotních Televizních novin:

 

Partnerku Adrianu a sedmiletou dceru Mikhaellu tak posadil do letadla do Atlanty, kde má jeho přítelkyně příbuzné. Sám letěl na testy do Kalifornie. Když se vracel zpátky, zůstal trčet na letišti v Dallasu, odkud kvůli poruše nemohlo odstartovat jeho letadlo do Atlanty.

 

"Můžeme se akorát modlit, aby změnil směr. Modlím se, aby všichni byli v bezpečí a aby bouře nenapáchala takové škody, jako teď (hurikán Harvey) v Houstonu," řekl Castroneves pro web IndyStar.com.

 

Jeho modlitby zřejmě byly vyslyšeny, protože podle sobotních předpovědí má Irma skutečně minout Miami, přehnat se nad ostrovy Florida Keys a postupovat po západním pobřeží poloostrova směrem na sever. To není dobrá zpráva pro vítěze úvodního závodu IndyCar Series v St. Petersburgu Sebastiena Bourdaise.

 

Právě St. Petersburg, kde Bourdais s rodinou žije, totiž Irmě teď stojí v cestě. Přitom ještě v pátek byl francouzský závodník přesvědčený, že on a jeho rodina se hurikánu bát nemusí.

 

113

GALERIE: Hurikán Irma

Zdroj: ČTK

Hurikán Irma - Panenské americké ostrovy

Hodnocení:

 

"Když budeme muset jít do krytu, tak půjdeme, ale když bouře zůstane na východ od nás, tak budeme v pohodě. Nejsme v cestě bouři, až se k nám dostane, tak už bude slabá v kategorii 2, což náš dům v pohodě vydrží," řekl v pátek IndyStaru. Do San Franciska se přitom chystal letět až v pondělí.

 

Hodně perné byly poslední dny také pro Carlose Muňoze a rodáka z floridského města Boca Raton Ryana Hunter-Reaye. Muňoz, kterého reportéři deníku IndyStar v pátek zastihli v Houstonu, který před pád dny decimovaly záplavy způsobené hurikánem Harvey, v Miami musel na hurikán připravit svůj dům, byt rodičů, kteří jsou teď v rodné Kolumbii a také dům otce jeho partnerky.

 

 

Největší výzvou bylo podle rodáka z Bogoty sehnat benzín, protože čerpací stanice na jihu Floridy ho měly nedostatek. Ve frontě u benzínky tak strávil několik hodin a pak žertoval, že musel využít to, že se při závodění v IndyCar naučil šetřit palivo, aby ho vůbec měl dost na ježdění po městě.

 

Podobný příběh má také Ryan Hunter-Reay, který dva dny nedělal nic jiného, než připravoval domy na hurikán. Kromě domu, kde teď s manželkou a třemi malými syny žije, musel připravit také nový dům, kam se měli v příštích dnech přestěhovat a dům rodičů. S rodinou se Hunter-Reay přesunul do Kalifornie, odkud pochází jeho manželka Becky.

vbo TN.cz