Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 29. 6. 2017
světový rekord nové maximum

Zlatá tretra se loučila s Boltem. Slávu má ale i ten, kdo ho pokořil!

Wayde van Niekerk
Zdroj: Profimedia

Vrcholem tradičního ostravského mítinku Zlatá tretra bylo loučení s jamajským sprinterem Usainem Boltem. Co se týče výkonu, našel se ale přece jen člověk, který ho tentokrát zastínil. A to dokonce světovým rekordem!

Když na předzávodní tiskové konferenci plánoval, že chce udělat něco bláznivého, možná už měl v hlavě, že by právě zde mohl překonat světový rekord.
 

Ten na netradriční trati o délce 300 metrů dlouhých sedmnáct let pevně třímal legendární Michael Johnson. Jenže to samé dlouho platilo o jeho maximu na čtyřsetmetrové trati a to vzalo za své loni na olympiádě v Riu. A "viníkem" nebyl nikdo jiný než van Niekerk.
 

Hrdinou byl tenkrát v Brazílii a do stejné role se pasoval i na Zlaté tretře. Po doběhnutí se skvěl na výsledkové tabuli čas 30,81. O čtyři setiny rychlejší, než dosáhl americký běžec v březnu 2000 v Pretorii. Symbolicky v Jihoafrické republice, odkud pochází jeho teď už dvojnásobný přemožitel.

Ten je vůbec prvním mužem v historii, kdo zvládl stovku pod deset, dvojnásobnou trať po dvacet a čtvrtku za méně než 44 sekund.
 

Kromě Johnsona překonal van Niekerk právě Bolta. Ten byl doposud držitelem rekordu mítinku na této trati.
 

Není divu, že se o čtyřiadvacetiletém Jihoafričanovi hovoří jako o možném nástupci Usaina Bolta, který chce po letošním světovém šampionátu uložit své běžecké tretry k odpočinku.

msl TN.cz