Publikováno 15. 8. 2016
olympiáda nová hvězda

Zastínil i Bolta. Jihoafričan fantasticky zaběhl světový rekord!

Wayde Van Niekerk
Zdroj: profimedia.cz
Wayde Van Niekerk

Olympijským vítězem v běhu na 400 metrů se stal úřadující mistr světa Jihoafričan Wayde Van Niekerk a časem 43,03 sekundy navíc překonal světový rekord Michaela Johnsona. Historické maximum legendárního Američana z roku 1999 vylepšil o 15 setin.

Van Niekerk překvapil už loni triumfem na světovém šampionátu v Pekingu, ale navzdory titulu nebyl na hrách v Riu favoritem. O zlato měli podle prognóz svést souboj vítězové čtvrtky na předchozích dvou hrách Kirani James z Grenady a Američan LaShawn Merritt. Čtyřiadvacetiletý Jihoafričan běžící v osmé dráze je však dokonale zaskočil.


"Věřil jsem, že bych mohl světový rekord zaběhnout. Odjakživa jsem snil o zlaté olympijské medaili," prohlásil Jihoafričan, jehož osobní rekord měl dosud hodnotu 43,48 sekundy.


Dosavadní rekordman Johnson, který komentoval závod pro britskou BBC, byl Van Niekerkovým představením unešený. "Běžel strašně rychle, nikdy jsem nic takového na druhé dvoustovce neviděl. To byl masakr," prohlásil. "Usain Bolt brzy skončí a tohle by mohla být nová hvězda atletiky."Obhájce prvenství James doběhl druhý za 43,76. Také Merritt dosáhl svého nejlepšího výkonu v sezoně (43,85), ale musel se spokojit s bronzem. "Byl to šílený závod a velká historická chvíle. Padl světový rekord a vyhrál ten nejlepší," konstatoval Merritt. "Jsem rád, že jsem u toho byl," řekl James.


Šlo o druhý světový rekord, který atletické soutěže v Riu přinesly. V pátek přepsala historické tabulky Etiopanka Almaz Ayanaová v běhu na 10 tisíc metrů.

ČTK TN.cz