Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 11.1. 2018 14:46
dopis dají mu ještě šanci?

Spasí Björndalena dopis? Norové se budou za legendu přimlouvat

Ole Einar Björndalen
Zdroj: Profimedia
Ole Einar Björndalen

Pro svět biatlonu je to šok. Olympijské hry mají být bez Oleho-Einara Bjorndalena. Osminásobný olympijský vítěz, třiačtyřicetiletý norský fenomém a bývalý král biatlonu ve Světovém poháru tápe a účast v Pchjongčangu si oficiálně nevyjel. Ale prý je ještě šance.

Legendární biatlonista ztratil poslední olympijskou naději na závodech Světového poháru v Rupholdingu. Na trati 20 km dojel až v páté desítce a v hodnocení zůstal až jako sedmý Nor. Do Koreje může norský tým vyslat jen šest závodníků. Media měla jasno. Björndalen definitivně přišel o účast na ZOH.


Špatný scénář však předpovídaly už předchozí závody Světového poháru. V Oberhofu se chtěl Bjorndalen kvalifikovat ve sprintu na 10 km. Bohužel skončil až na 52. místě za vítězným Martinem Fourcadem. Za vítězem zaostal o 2 minuty a 15 sekund. O výsledku nejdřív nechtěl Bjordalen s novináři vůbec mluvit. Jeho náladu zřejmě nezlepšily ani výkony čtyř norských kolegů, kteří dojeli mezi patnácti nejlepšími biatlonisty a ukázali tak, že v norském biatlonu došlo ke změně stráží.

Ole Einar Björndalen
Zdroj: oficiální zdroj

Za špatnými výsledky stála především nepovedená střelba. “Nerozumím tomu, co se stalo,“ řekl Bjorndalen po závodě.
Jenže podle norského listu Aftenposten ještě nic není ztracené. Pro Nory je Bjoerndalen něco jako pro Čechy Jágr. A s legendou na startu by žilo v průběhu února celé Norsko.


Ač výsledky naznačují, že se Bjorndalen na ZOH nekvalifikoval, norský tým věří, že olympijská brána není ještě úplně zavřená. Trenéři Egil Kristiansen a Siegfried Mazet se nad norskou nominaci posadí teprve o víkendu. Mají prostor pro šest jmen. Björndalen je podle výsledků až sedmý v pořadí. A protože starého dobráka Oleho dost dobře znají, hodlají napsat norskému olympijskému vedení.

Ole Einar Björndalen na ramenou norských biatlonistů
Zdroj: ČTK/AP Ole Einar Björndalen na ramenou norských biatlonistů

"Je opravdu v dobré fyzické formě. Ale je velmi těžké o tom mluvit. Kdyby to nebyl Ole-Einar, asi o tom tady nemluvíme. Ale všichni víme, že tenhle borec nikdy ostudu neudělá. Navíc se ukazuje, že forma se pomalu vrací,“ říká Ola Lunde, odborník na bruslařskou techniku.


Neúčast v Koreji by samozřejmě Björndalena mrzela. "Chtěl jsem být na olympiádě. Ale nejde o to, se jí jen zúčastnit. Pokud tam jste, musíte mít formu něco předvést. A já vím, že to zvládnu," říká žijící legenda světa biatlonu.

Ole Einar Björndalen
Zdroj: YouTube.com

Přes víru a naděje norského týmu se však biatlonový svět s Bjorndalenem začíná pomalu loučit. Německá televizní stanice ZDF věnovala Ole Einaru Bjørndalenovi reportáž napříč jeho dlouhou kariérou, která mohla na fanoušky působit jako loučení.


Bjordalen zdaleka není jedinou sportovní hvězdou, která se trápí. Norský běžec na lyžích Petter Northug se v letošní sezoně Světového poháru potýká se zdravotními komplikacemi, které mají na svědomí málo startů a špatné výsledky. Northuga tak může potkat stejný konec jako Bjordalena. „Nevypadá to pro něj dobře. Má už jenom deset dní. Pomalu mu to utíká, jako Olemu Einaru Bjordalenovi,“ konstatoval norský trenér běžců na lyžích Vidar Lofshus.


Podobného osudu se možná bojí i čeští hokejoví fanouščci u Jaromíra Jágra. Nejenže Jágr s největší pravděpodobností ukončí své působení v NHL, ale vlivem zdravotního stavu bude nejspíš chybět i na olympijské soupisce národního týmu. Ta musí být kompletní 15. ledna. Trenér Josef Jandač má ale o účasti Jaromíra Jágra na OH jasno už teď. „Nelze předpokládat, že by se v tomto stavu Jarda v nominaci objevil,“ vyjádřil se Jandač v rozhovoru pro tn.cz.

aka TN.cz