Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 8.9. 2017 16:27
krimi mrazivý případ

Za vraždu odseděl jen necelé 4 roky, dnes se vrací do první ligy

Ladislav Ščurko
Zdroj: Profimedia
Ladislav Ščurko

V roce 2009 se stala věc, která šokovala nejen hokejové fanoušky. Ladislav Ščurko pár dnů po oslavách mistrovského titulu putoval za mříže. Byl obviněn z vraždy rozhodčího. Ve vězení ale nakonec odseděl jen tři roky a 9 měsíců a teď se vrací do slovenské extraligy!

Návrat do slovenské nejvyšší soutěže paradoxně prožije na ledě, kde odehrál poslední zápasy. S týmem Košic v roce 2009 slavil zlato. V pátek přijede jako host v dresu Detvy. Ale hlavně bude čekat, jak ho publikum přijme. Pro veřejnost zůstane vrahem.


"Byl jsem právoplatně odsouzený a respektuji rozhodnutí soudu. Funguji jako normální člověk a chci takový i zůstat. musím s tím žít a snažím se nezklamat nikoho ani sebe," sdělil nedávno pro slovenský deník Nový Čas.


Ščurko rozhodčího Liptaje zavraždil už v lednu roku 2008, patnáct měsíců poté policie případ vyšetřila a hokejistu zadržela. K vraždě se Ladislav Ščurko přiznal a popsal, jak Marka Liptaje zabil. Mělo jít o hádku dvou bývalých kamarádů, při které měl ve stresu ztratit kontrolu. Rozhodčí zemřel na následky nejméně 19 bodných ran. Tělo oběti vrah zakopal u lesa u Velké Lomnice. „Měl jsem výčitky svědomí, chtěl jsem jít i na policii. Jenže zároveň jsem toužil dohrát sezonu,“ uvedl Ščurko.


Původně mu hrozilo i 15 let vězení, nakonec ale vyslechl trest osmiletého odnětí svobody. Ten se pak dvakrát snižoval - nejdříve na 6 let, poté na 5 let. V prosinci 2015 byl Ščurko předčasně propuštěný na svobody. Za vraždu si tak odseděl jen 3 roky a 9 měsíců.


Když se vrátil na svobodu, zase začal hrát hokej, ale jen na nižší úrovni v Gelnici, Trebišově, Bardejově a naposledy v Michalovcích. Před sezonou dostal nabídku od nováčka soutěže z Detvy a v pátek večer ho čeká první zápas po osmileté pauze.

ram TN.cz