Aktualizováno 22.8. 2016 15:10
maraton protest

Za gesto v cíli hrozí maratonci smrt! Asi se domů nevrátím, říká

Maraton
Zdroj: profimedia.cz

Letní olympijské hry pravidelně končí poslední atletickou disciplínou, maratonem mužů. V ulicích brazilského Ria se prohnala světová vytrvalecká elita a v cíli se nejrychleji objevil Keňan Eliud Kipchoge, následován Etiopanem Feyisou Lilesou a bronzovým Američanem Galenem Ruppem. Jenže druhý zmiňovaný, Lilesa udělal při proběhnutí cílovou rovinkou zvláštní gesto, za které mu v jeho rodné zemi hrozí vězení, ale v krajním případě i smrt!

Lilesa si dobíhal pro stříbrnou medaili a moc dobře věděl, že ho v televizi sledují miliony lidí u televizních obrazovek. Pochopitelně i u něj doma, v Etiopii a právě obyvatelům tohoto afrického státu chtěl vyjádřit svoji podporu.

 

 

Zkřížené ruce nad hlavou jsou symbolem solidarity s obyvateli kmene Oromo, kterým chce vláda sebrat jejich půdu. Bohužel při sílících protestech proti vyvlastňovaním půdy umírají nevinní lidé a právě těm chtěl stříbrný Lilesa vyjádřit podporu svým gestem.

 

"Nejspíš mě čeká vězení, až se vrátím domů," vyprávěl smutně Lilesa po doběhnutí maratonu.

 

 

Lilesa se rozpovídal i o poměrech, které momentálně v jeho bydlišti panují.

 

"Mám ve vězení příbuzné a pokud budou mluvit o demokracii, zabijí je. Pokud se vrátím do Etiopie, tak mě nejspíš také čeká smrt, nebo vězení," hlesl úspěšný africký atlet.

 

"U nás je to moc nebezpečné. Asi se budu muset odstěhovat do jiné země. Chtěl jsem tím gestem vyjádřit podporu lidem, kterým upírají právo svobodu," dodal Lilesa.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VANDALISMUS V RIU: Američtí olympionici mají z ostudy kabát. Až uvidíte, co provedli, nebudete chápat!

HRDINA OLYMPIÁDY: Chtěl zlato, ale získal stříbrnou medaili. Tak se jí zbavil naprosto fantastickým způsobem!

mm TN.cz