Publikováno 27. 5. 2018
indycar 500 mil Indianapolis

Will Power prolomil oválové prokletí a vyhrál slavnou Indy500!

Will Power po vítězství v Indy500

Vítězem 102. ročníku slavného závodu 500 mil Indianapolis se stal australský pilot Will Power. Závodník týmu Penske zvítězil v nejslavnějším oválovém závodě poté, co léta trpěl stigmatem jezdce, který to na oválu neumí. Třikrát v řadě Power na oválech v posledním závodě sezóny přišel o titul. Teď přišlo vykoupení.

Pro Powera letošní sezóna nezačala dobře, teď se ale díky tomu, že jako první vyhrál v jedné sezóně Velkou cenu Indianapolisu i následný závod 500 mil Indianapolis, za nějž INDYCAR udílí dvojnásobné body, sedmatřicetiletý Australan vyšvihl do čela šampionátu.

Na ten ale minimálně několik příštích dní myslet nebude. Závod 500 mil Indianapolis patří mezi tři největší svátky pro fanoušky motorsportu a vyhrát jej je přinejmenším stejné, jako získat mistrovský titul. Power byl blízko už v roce 2015, dočkal se ale až letos a ukázal, že oválové prokletí, které jej v letech 2010, 2011 a 2012 stálo mistrovské tituly, je pryč a Power je komplexním jezdcem, který dokáže vítězit na jakémkoliv typu trati.

Druhý skončil vítěz kvalifikace Ed Carpenter, který se tak zase v domácím závodě triumfu nedočkal. Čtyřnásobný šampion IndyCar Scott Dixon dojel třetí. Mužem závodu byl vedle Powera předloňský vítěz Alexander Rossi, který po startu z poslední řady nakonec dojel na 4. místě, ale během závodu předvedl několik neskutečných předjížděcích manévrů.

Závod nezvládlo několik favoritů v čele s trojnásobným vítězem Héliem Castronevesem, kteří po svých chybách skončili v ochranné zdi. Takto neslavný konec potkal další z favoritů Kanaana a Bourdaise, nebo Daniku Patrickovou, která se do Indianapolisu přišla rozloučit s kariérou.

Power se celý závod pohyboval na jeho čele. V úvodu to byl vítěz kvalifikace Carpenter, kdo tahal za nejdelší konec provazu. O vedení jej nepřipravila ani první nehoda, kterou měl na svědomí se špatným ovládáním vozu bojující Davison, který prudce zpomalil před loňským vítězem Satóem a Japonský pilot už na jeho manévr nemohl reagovat.

Power se před Carpentera dostal během jedné ze zastávky v boxech. Během nich také prožil pořádné drama nováček Zach Veach. Mechanikovi doplňujícímu palivo ukáplo několik kapek na rozpálený povrch vozu a benzín hned začal hořet. Naštěstí Veach vyrazil na dráhu a tím plameny uhasil.

V závěru to byla taktická bitva o to, jestli bude lepší strategie šetření paliva, kterou jeli Servia, Harvey a Wilson, nebo to, když jezdci jeli celou dobu naplno. Po posledním restartu vedla trojice šetřičů před Powerem, nakonec ale všichni tři museli k mechanikům a pro Australana to už byla klidná cesta do cíle, kde na něj čekala Borg-Warnerova trofej, vavřínový věnec a také sklenice vychlazeného mléka pro vítěze závodu.

Šampionát bude pokračovat hned nadcházející víkend a to závody na městském okruhu v Detroitu, kde piloti absolvují hned dvě měření sil.