Reklama
Reklama

Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 13.8. 2017 22:16
ms v atletice běh na 1500 metrů

Výborný finiš na medaili nestačil. Holuša bere na MS páté místo!

Jakub Holuša
Zdroj: Profimedia

Český mílař Jakub Holuša vybojoval na mistrovství světa v Londýně páté místo. Těsně za stupně vítězů se dostal zásluhou výborného závěru závodu.

Holuša byl teprve druhým Čechem, který se v této disciplíně dostal do finále MS po Janu Kubistovi v roce 1983. Už postup mezi nejlepší pro něj byl životním úspěchem, ale ani ve finále nebyl bez šance a skvělým finišem se prodral na páté místo v čase 3:34,89.

Reklama

 

Trojice Keňanů, kteří tuto trať umějí hluboko pod tři a půl minuty, začala v polovině závodu zrychlovat a Holuša se s nimi neudržel. Ale už v semifinále ukázal, že má vynikající závěr, a dnes to zopakoval. V cílové rovince předbíhal jednoho soupeře za druhým, daleko za sebou nechal i trojnásobného mistra světa Asbela Kipropa z Keni.
 

Kdyby byl závod o něco delší, mohl český běžec útočit i na medaili. Po stříbru na loňském halovém mistrovství světa v Portlandu ukázal, že se může měřit s nejlepšími mílaři i pod otevřeným nebem.

V běhu žen na 5000 metrů zvítězila Hellen Obiriová z Keni v čase 14:34,86. Ve velkém souboji připravila obhájkyni titulu a vítězku desítky Almaz Ayanaovou z Etiopie o double. Zatímco běh na 10.000 m byl velkým sólem světové rekordmanky Ayanaové, na poloviční trati se na ni jako stín nalepila Obiriová, držitelka letos nejlepšího času.
 

Uprostřed posledního kola šla nezadržitelně do čela a v cíli měla více než pětisekundový náskok. Bronz si odveze Sifan Hassanová z Nizozemska jako náplast na zklamání z patnáctistovky, v níž byla největší favoritkou.

Běh na 800 m vyhrála podle očekávání Caster Semenyaová z Jihoafrické republiky v nejlepším čase roku 1:55,16. Zopakovala triumf z MS v Berlíně v roce 2009 a z loňské olympiády v Riu de Janeiro.
 

Po patnáctistovce, kde začala finišovat příliš pozdě a stačilo to jen na bronz, tentokrát nastoupila včas a soupeřky jen přihlížely. Rychleji na MS dokázala běžet jen Jarmila Kratochvílová při premiéře šampionátu v roce 1983 v Helsinkách.
 

Chorvatská diskařka Sandra Perkovičová letos jako jediná přehodila sedmdesátimetrovou hranici a v Londýně to zopakovala v druhém pokusu. Dvojnásobná olympijská vítězka a mistryně světa z roku 2013 z Moskvy hodem dlouhým 70,31 m způsobila, že dál se bojovalo jen o stříbro.

To získala Australanka Dani Stevensová, která po dlouhé době navázala na titul z roku 2009. Své letošní maximum zlepšila v poslední sérii na 69,64 m. Třetí skončila osmatřicetiletá Francouzka Mélina Robertová-Michonová, držitelka stříbra z Ria de Janeiro. Obhájkyně titulu Denia Caballerová z Kuby zůstala bez medaile.
 

Katarský výškař Mutaz Baršim letos jako jediný zdolal 238 centimetrů a skvěle skákal i v Londýně - až do 235 centimetrů všechno na první pokus. V té době už byl ve hře jen poslední soupeř Rus Danil Lysenko v dresu nezávislé výpravy, ale na stříbrného z Ria de Janeiro ani on nestačil. Baršim se pak pokoušel o 240 cm, ale neuspěl. Bronz díky lepším pokusům na 229 centimetrech získal překvapivě Syřan Mažd Ghazal.

 

msl, ČTK TN.cz
Reklama

 

Reklama